Предстои ми раждане чрез секцио.Изпитвам панически страх...

  • 4 020
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 256
До сега не съм оперирана, може би и заради това страхът ми е толкова голям и неовладян. Страхувам се от поставянето на катетъра, от тръбата, която поставят в устата,от това как и дали ще изляза от упойка...ох  Sick Колкото повече наближава събитието, толкова повече се паникьосвам.
Май  гледам много филми... ooooh!

# 1
  • Мнения: 1 353
А защо ще радаш секцио? По какви показания?

# 2
  • Мнения: 256
А защо ще радаш секцио? По какви показания?

Защото тазът ми е тесен.

# 3
  • Мнения: 1 353
По добре я карай по спокойно-нито си първа нито си последната която ще ражда секцио.Всичко минава и се забравя,пък и все някак трябва да излезе бебето-Тъй че СПОКО и ЛЕКО РАЖДАНЕ

# 4
  • Мнения: 2 956
А защо с пълна упойка?
Аз раждах със спинална-никакви тръби в устата,никакви проблеми с поставянето,ще чуеш изплакването на бебчо,ще го видиш веднага и няма да се притесняваш от излизането от упойката:)
Не се страхувай-това ще е най-хубавият миг в живота ти.Поне аз с такова чувство се сещам за моето раждане,а уверявам те-раждането беше най-големият ми страх в живота. Hug

# 5
  • Мнения: 683
Препоръчвам ти епидурална упойка, още повече, че ще си за планово секцио, както бях аз. Тръба няма да ти слагат, защото няма да те приспиват, катетърът се поставя след като ти сложат епидуралната, така че нищо неприятно не се усеща, при поставянето на епидуралната също не боли. Ако искаш може да си купиш Kathjell - гел за катетър, който действа антисептично и се впръсква при поставянето на катетъра, струва 3-4 лв. и после също няма да имаш неприятно усещане от катетъра, аз си носих гела и докторът ми го използва, така после поисках да ми оставят катетъра и ноща след като вече ме бяха извели от реанимация, за да не ми се налага да ставам вечерта, за да си поспя.
Предимството на епидуралната упойка пред спиналната е, че до 36 часа след операцията могат да те обезболяват с морфин и кодеин, които се вливат през епидуралния катетър между прешлените и изобщо няма да те боли, ще можеш да си ставаш спокойно. Моята операция беше в 17.30ч. в 18 ч. бях в реанимация, а на другия ден станах към 14 ч. свалиха ме в стаята и после станах още 2 пъти същия ден и на 4-я ден си тръгнах. И аз като теб очаквах едва ли не някакви адски болки, но нищо подобно не се случи, може би тези, който са били с пълна или спинална упойка, наистина ги боли повече, защото при тези упойки, като свърши действието им и обезболяват с аналгин, а на мен аналгин започнаха да ми бият чак на 3-я ден, дотогава бях на морфин.
Разликата от спиналната упойка, е че при спиналната липсва т. нар. епидурален катетър, който представлява тънка като конец тръбичка, която ти поставят между прешлените над таза, не в гръбнака! От тази тръбичка излиза много фин и тънък маркуч, който ти залепмат по гърба и после със спринцовка през него ти вливат морфина. По време на операцията се чувства дърпане и опъване, но не и болка, изобщо операцията не е нищо особено, ако много те е страх и се панираш може да ти комбинират епидуралната с пълна упойка, но ако си само с пълна, няма начин да ти направят качественото обезболяване, което е възможно само с епидуралната.
За след операцията ти препоръчвам да си вземеш от аптеката спициални лепенки - водоустойчиви - едната струва към 10 лв. и поискай да ти сложат нея върху белега, а не обичайния лейкопласт, който лепят, така ще можеш да се къпеш още на 2-я ден след операцията.
Няма страшно, успех и леко раждане!

# 6
  • Мнения: 1 294
Amber Hug успокой се скъпа, тръбата ти я слагат когато си дъбоооко заспала вече, а катетъра може да ти го сложат също когато  вече спиш, а дори това да се случи когато си в съзнание, мога да те успокоя че никак не боли, по-скоро е неприятно чувството.За катеръра помоли да ти го сложат когато вече си под упойка, едва ли ще откажат ако това ще те накара да се чувсваш по-спокойна  bouquet

# 7
  • Мнения: 1 294
Elimira newsm62 пообърках се малко.Това newsm10 беше за теб

# 8
  • Мнения: 2 126
Нямах си представа какво ме чака,когато постъпих в болницата с преносване от една седмица и с нагласа че може би ще започне родова дейност и скоро ще родя.На прегледа един професор ми каза - намалели води,едър плод(не беше кой знае колко, в последствие се оказа - 3,500) шийка на матката неподготвена за раждане,глава не бебето виско над входа на таза Shocked с една дума СЕКЦИО Бях шокирана,изплашена и само аз си знам как изкарах най-кошмарната нощ в живота си до следващата сутрин.
Аз наистина си нямах представа,ама грам представа за това което ще ми правят преди да извадят бебето.
Мога само да те успокоя,че катетъра не е нищо кой знае какво (на мен тръби не са ми слагали в устата) и просто всичко минава за много бързо - единственото негативно е страха от неизвестното,който ако не беше всичко щеше да бъде песен Grinning
Спокойно,не се панирай и знай че наистина няма от какво Peace
Леко раждане и едно красиво бебче ти пожелавам
Heart Eyes

Последна редакция: сб, 12 авг 2006, 21:32 от Des29

# 9
  • Мнения: 595
Миличка, успокой се!
Аз също не бях подготвена ама каквото и да ти кажа пак няма да бъдеш
та както вече другите са казали - катетъра не е голяма работа
тръба нямам спомен да са слагали - сигурно е било след упойката
упойката не я слагат като по филмите а през системата минава - не чакай да ти кажат "Дишай" щото аз определено не помня момомента когато съм заспала
събуждането е мн спокойно
мисля че се уплаших най-много от прожекторите
но анестезиолога беше мн готин и ми базикаше докторката та чак се смях и аз
ми това е
после ти казват колко е голямо бебчето и тн
аз съм доволна от операцията
бях се навила за спинална ама не ме огря та бях с пълна но така май по-добре стана
направо се събудих и мъжът ми беше до мен и ми каза че е видял бебо и че приличал на него
абе изобщо не е страшно
ако раждам втори път ще искам да е пак с пълна упойка
Леко раждане и едно сладко здраво и усмихнато бебенце ти желая!!!  bouquet

# 10
  • Мнения: 962
Мила успокойсе първо!Аз преди 2 м. родих със секцио и пълна упойка.Аз  и аз се имах същите страхове ,а и дали ще ме хване упойката  ooooh! Много бях чела и чесно бях се наплашила още повече,затова спрях и да чета неща по темата и си виках не съм първата нито последната.Катетъра не е нищо особенно,не боли.А тръбата ти я слагат когато заспиш и не я усещаш.Само като излезеш от опойка малко ще покашляш.Всичко ще мине ,само трябва да си позитивно мислеща !Успех!

# 11
  • Мнения: 2 274
Нормално е да те е страх. Потърси подкрепа от близките си (тях ги е страх повече от теб!)
Опитай се да мислиш за самото бебе, за срещата с него.

# 12
  • Мнения: 1 263
Препоръчвам ти епидурална упойка.................
thumbsupАз също бях с епидурална. Това е най-добрия избор според мен. Но да ти кажа че не боли Thinking боли си...но се преживява. Гадното за мен беше през 24-те часа след раждането, докато бях в реанимацията. При епидуралната няма  проблем с това "излизане" от упойка. Болка се усеща само преди поредното вливане на обезболяващото и това е.... Възстановяването е много бързо. Аз също никога не бях оперирана преди това, и в болница не бях влизала  и много ме беше страх, още повече, че разбрах, че се налага секцио 10 дни преди термина. Спокойно!  Wink Не е страшно! Мисли си за малкото сладко човече което ще прегърнеш Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 1 910
Споко, момиче. Нямам позната родила с планирано секцио. която да е била по-зле от мен ( аз с нормално). Даже бих казала, че бяха мнооого по във форма след раждането.
Аз лично не бих родила пак нормално...

# 14
  • Мнения: 2 924
До сега не съм оперирана, може би и заради това страхът ми е толкова голям и неовладян. Страхувам се от поставянето на катетъра, от тръбата, която поставят в устата,от това как и дали ще изляза от упойка...ох  Sick Колкото повече наближава събитието, толкова повече се паникьосвам.
Май  гледам много филми... ooooh!

Няколко съвета ,придобити от личен опит ще ти дам:)
  Не влизай да четеш отговорите на въпроса ти , защото някои от тях могат още повече да те притеснят. Simple Smile
   Не чети и нищо в което се споменава раждане, секцио  и т.н. Ще получиш куп съвети и нравоучения, които още повече ще те паникьосат. Ще започнат и да те убеждават да направиш еди какво си раждане или да ти сложат еди коя си упойка само защото някоя мама така е направила .
  Мисли положително и по възможност забрави ,че ще раждаш:) Радвай се на бременността си и си мечтай за времето когато ще държиш в прегръдките  бебчето си.
  Аз поне така се бях настроила ,че бях изтрила от съзнанието си датата на която беше планирано секциото:)
  Самата операция е много проста и дори няма да разбереш кога почва и кога е свършила. Слагането на катетъра не е болезнено, както и махането . Упойката се пуска в системата ,която предварително са ти закачили.  Няма да усетиш и кога слагат тръбата в гърлото ти, защото на този етап ще си някъде в облаците:) Впрочем аз си нямах на понятие ,че слагат някаква тръба ,разбрах ,когато ми я махаха, при излизането ми от упойката. Не боли обаче.
 В крайна сметка целта на раждането е да родим живо и здраво детенце на което да спестим родилните травми ,получаващи се понякога от " нормалното '' раждане.  Но това е тема ,която не искам да захващам ,защото ще се породи безсмислен спор:)
 След операцията ще се възстановиш много бързо и без онези неприятни усещания дето се появяват при "нормалното" раждане. Аз родих преди 2 месеца и половина именно така- планово секцио, с пълна упойка- по мой избор и не съжалявам нито за миг.
 И пак повтарям не чети нищо за раждания- независимо от какъв вид са

Късмет ти пожелавам.

Общи условия

Активация на акаунт