Мамо искам да съм момче

  • 2 911
  • 13
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 5 499
Откакто е започнала да става съзнателна личност моята дъщеря непрекъснато повтаря, че иска да е момче.
Иска да ходи само с панталони. Иска да и купуваме само коли и пистолети. Иска да стане истинско момче като Пинокио.
Казва вие сте сбъркали аз е трябвало да бъда момче, а Ивчо момиче.
Не знам как да се справям с това.  Период ли е или е нещо по-сериозно. Все се надявах, че с помощта на обяснения и примери ще и хареса да е момиче, но не става. Започвам сериозно да се притеснявам.
Дайте съвет.

# 1
  • 7800
  • Мнения: 243
Не се притеснявай!!!  Аз като бях малка бях на същия акъл. Това не е никакъв проблем.( Поне при мен де). Аз също имах брат и първите ми приятелчета бяха момчета, така че беше логично да искам да съм като тях. Това определено не ми е попречило в развитието.

# 2
  • Мнения: 639
Аз също бях пуснала такава тема преди около месец.Това което си писала за твоята дъщеря едно към едно е и за моята Естел. Тя даже казва ,че е батко на по-малките.Въобще не ще нищо момичешко да има около нея и по себе си.Подражава в игрите си на Питър Пан,Спайдър мен и разни други типично момчешки герои. И аз съм се видяла в чудо и непрекъснато и повтарям колко е красива и как момиченцата са даже по-силни от момчетата но за сега няма резултат. ooooh! Розово,лилаво като цветове са табу и само иска момчешки дрехи да носи /но не я огрява/ Mr. Green

С интерес ще следа темата  bouquet

# 3
  • Мнения: 131
И аз като малка исках да бъда момче / може би защото имам по-голям брат /.По ми бяха интересни момчешките игри и играчки. Правех някакви опити да си играя с кукли, обаче много бързо ми доскучаваше. Но постепенно това се промени. Сега съм си съвсем нормално момиче / жена /  Wink Така, че споко.

# 4
  • Мнения: 5 877
Как се отнася към действените героини в приказките?
Аз съм склонна да се съглася с нея, че повечето принцеси си прекарват доста тъпо, киснейки омагьосани в някой замък.
Пипи обаче се забавлява като за световно... а и други героини също. Пробвай с "Приказките на Осмиянко", ако имаш останала от детството си, там има голямо разнообразие от принцеси (включително една спортна, дето откраднала три змея).
Пусни й "Мулан", да речем... разкажи й за амазонките, за Бодичея, за кралица Елизабет, за първата жена-пилот, да речем, или за нещо много интересно и забавно, което е направила собствената й баба.
Защо не й кажеш просто, че може да си е момиче и пак да си играе на каквото си иска, да е силна, смела, да играе с коли и пистолети, щом й се иска... няма нужда да е момче, за да прави това.
Ей това е част от неприятния ефект на полово сегрегираните игри - децата остават с впечатлението, че за да поиграеш с другия тип играчки, трябва да си смениш пола.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 5 499
Благодаря ви за отговорите момичета. Аз все се надявам да се промени, но засега няма резултат.
Нави, какво ще ги правим тези нашите амазонки.
Как се отнася към действените героини в приказките?
Аз съм склонна да се съглася с нея, че повечето принцеси си прекарват доста тъпо, киснейки омагьосани в някой замък.
Пипи обаче се забавлява като за световно... а и други героини също. Пробвай с "Приказките на Осмиянко", ако имаш останала от детството си, там има голямо разнообразие от принцеси (включително една спортна, дето откраднала три змея).
Пусни й "Мулан", да речем... разкажи й за амазонките, за Бодичея, за кралица Елизабет, за първата жена-пилот, да речем, или за нещо много интересно и забавно, което е направила собствената й баба.
Защо не й кажеш просто, че може да си е момиче и пак да си играе на каквото си иска, да е силна, смела, да играе с коли и пистолети, щом й се иска... няма нужда да е момче, за да прави това.
Ей това е част от неприятния ефект на полово сегрегираните игри - децата остават с впечатлението, че за да поиграеш с другия тип играчки, трябва да си смениш пола. `
Анда, благодаря ти за съветите.
За приказките предпочита да четем за такива в които се разказва за момчета. Даже като правим опити да играем на черен петър си обира картите момчета и казва, че иска да играе само с тях.
Тази книжка имам смътен спомен, че съм я чела, но съм сигурна че я нямам в къщи.
За играчките, може би тук аз греша, защото не съм съгласна да играе с играчки за момчета и затова не купувам пистолети, мечове и коли. Струва ми се, че ако го правя още повече ще засиля желанието и да бъде момче.
За сега успявам да се наложа по отношение на дрехите и ходи с вързана коса и с рокли, но само след агитация от моя страна.

# 6
  • Мнения: 5 877
Не виждам смисъл да я вкарваш насила в класическите представи за момичешки стил. Това им е хубавото на момиченцата, могат да са с панталонки и да играят с коли и пак ще са си момиченца.
Теб защо толкова те притеснява? Няма лошо да маа гащи и да командори момчетата, да си играе с тях и т.н.
Може би пък се прави на интересна пред теб, тоест хванала е, че ти се впечатляваш и връзваш и те дразни на макс. Освен това има малко братче - може би ревнува и смята, че вниманието към него се дължи на пола му... знам ли.
Пробвай да я оставиш да се облича и играе както си ще, без да се впечатляваш. Шоуто свършва, когато публиката си отиде.
А ако пуснеш една анкета във форума колко майки са били така като малки, ще имаш солиден резултат.
Моя снимка на десет години - коса два сантиметра, къси гащи, покатерена на дърво. Нулев интерес към кукли. И какво от това?

# 7
  • Варна
  • Мнения: 5 499
Може би аз наистина се впрягам повече.
Май се опитвам да я вкарам в собствената си представа за момиченце. Embarassed
И все пак такова силно отстоявано желание да бъде от другия пол за мен поне е малко плашещо.

# 8
  • Мнения: 5 877
Остави го детето. Много е малко. За мен са много чаровни "бойните" момиченца (английската дума е "tomboy". Представи си героинята от "Да убиеш присмехулник", дето толкова мразеше да е с колосана рокличка и да трябва да се държи като дама...
Очевидно се е запънало като магаре на мост. Знаеш ли колко ще я изненадаш, ако я подстрижеш и й купиш пет чифта панталони и голяма червена кола? Първо ще се накефи максимално, после ще се изненада защо майка й не й противостои вече, после "момчешката" й самоличност няма да бъде въпрос на чест.
Вероятно ще отшуми с пубертета. Ако не отшуми, може би просто ще имаш едно силно момиче с нетипични интереси (механика? математика? автомобилизъм? не се знае, много е рано), които могат да му бъдат много полезни.

# 9
  • Мнения: 809
И аз бях така като малка. Исках да играя само с камиончета, за кукли и дума не можеше да става. Играех мач с момчетата. Имах и приятелка със същия акъл - само момчешки игри и забавления. Сега и двете сме семейни с деца.Не се притеснявай, просто гледаме по-мъжки на света. А за роклите и досега трудно се навивам да сложа, макар че съм с хубаво телце и като ме видят познати ми се чудят защо не слагам. Ами просто ми е по-удобно с панталон. Даже преди да се роди Стефчо се чудех, ако е момиченце как ще си играем с кукли. Акълът ми не го побираше. С момчешките игри обаче нямам никакви проблеми. По-добре и от тати се справям.  Hug

# 10
  • Мнения: 416
Може би е заради братчето? 

# 11
   Боооожке, че аз само мъжките роли играех.Това Ейвън, Люк Скайуокър и др. там известни герои.Исках да съм момче, момче и пак момче и все се сърдех на майка ми , че ме е родила момиче.Пък сега съм си нормална.Но...все пак, в пуберитета имах от кого да се уча да бъда момиче. Много е важно всяко дете да има такъв пример, защото малките деца нямат много ясна ориентация за пола си сами по себе си.Това не е мое мнение, чела съм го в дебелите книги, а дали е вярно...

# 12
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Аз винаги съм си била типичната малка глезла, тъй като съм малкото дете с голяма разлика от първото. Разбирайте рокли с воалчета, големи панделки,кукли, бебета, сервизчета, но още си спомням с какъв трепет и ревност си играех с едно гадно момченце на приятелско семейство, защото бях пленена от огромната му колекция от лъскави колички. Просто можех с часове да играя с тях и за мен всичко друго беше без значение. Бяха ми подарили за един празник една готина ретро кола и си спомням как като хипнотизирана и гледах колелата, докато се въртят. Спомням си и един страхотен пистолет от една семейна почивка - бял с червена дръжка с инкрустиран елен...все нетипични момичешки играчки, но и аз се учудвам сега че си ги спомням с такава подробност. Явно са ми липсвали този тип играчки.
Аз понеже знам, че нагласата на повечето ми приятелки е като твоята, нарочно за Рождените дни купувам колички за девойките.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 477
Аз също от примерите за девойки, искащи да бъдат момчета....сега също бих искала да съм мъж...ееех, колко по-лесен е техния живот Wink Wink Wink Wink Wink
Като малка куклите ги "аутопсирах" на ръце, крака, глава и тяло за нула време! Имах желание да играя с разни животинки - мечета, котета и такива. Момчешките строители и колички също водеха в класацията. После фучах с колелото наравно с момчетата, прескачах огради и носех рани като трофеи по себе си! При мен си беше жив бунт срещу майка ми и нейния напудрен стил на обличане, който ми налагаше - рокли, волани, розово...пфуууу и досега го мразя това! Аз дори страдах дълго, че имам момиче - повдигаше ми се от идеята за панделки, розови къдри и кукли Барби...и още ми се повдига де, ама за сега мога да контролирам донякъде розовото...Скоро няма да мога - както тя реши, така ще я обличам и такива играчки ще й купувам!
Така че недей да насилваш детето да ходи с рокли и опашки по косата - създаваш предпоставка за още по-як и дългогодишен бунт! (аз заради такъв бунт не обличам поли и рокли и до сега!!!! А съм чувала потрисащата история на жена, която не се е ресала и стригала косата си 7!!!! години понеже майка й навремета я стрижела по момчешки късо!)

Общи условия

Активация на акаунт