Содена питка-как?

  • 4 974
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 373
Момичета, а как се прави содена питка? Нали трябва да е постна питката на Бъдни вечер? А не мирише ли на сода? Никак не обичам... Confused
Ох много въпроси станаха май Flutter

# 1
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
на мен ми дадоха тази рецепта вчера, но не е постна
направо ти пействам всичко:

изсипваш около 1/2 кг. брашно в дълбок съд, правиш кладенче по средата и чукваш вътре едно яйце, 1 равна чаена лъжичка сода разтворена в 1 чаена чаша кисело мляко, 1/2 чаена лъжичка сол, 1/2 чаена лъжичка захар, 3-4 супени лъжици олио. Месиш меко тесто. Ако стане много твърдо прибавяш още малко кисело мляко, ако стане много  меко-брашно. Аз го меся полочин час. Оставяш го да си почине поне половин час и го слагаш да се пече в намазнена тавичка на 180 градуса. Можеш да направиш разни фигурки с вилица върху тестото нали се сещаш. Аз я пеках около 40 мин. но ти ще си прецениш. След като се изпече я вадиш от тавата и я напръскваш с вода и хубаво я завиваш с кърпа. Това е на мен ми стана много вкусна

# 2
  • Мнения: 1 187
Питка за Бъдни Вечер

1кг. брашно
2с.л. захар
1 кубче мая
60мл. растителна мазнина
1ч.ч. вода
1с.л. сол
на върха на с.л. сода бикарбонат
Захарта, маята и водата се разбъркват добре, оставя се докато шупне. Брашното се пресява със содата и солта. Оформя се кладенче и в него се изсипва шупналата мая. Измесва се твърдо тесто, което се оставя да почине 10-15мин. Оформя се след това питка, покрива се и се оставя да втаса около 30мин. Пече се на 170 градуса. 5 мин преди да се извади се намазва с 2с.л. вода+1с.л. олио.

Общи условия

Активация на акаунт