Тема за гостоприемството

  • 3 080
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 221
Интересно ми е какво мислите по тази тема и как преценявате кое е най-добре за гостите.
Често ми се случва, когато ходим на гости при хора, които не добре познават навиците и вкусовете ни с прекаленото си гостоприемство да ме накарат да се чувствам неудобно или дори да ми помрачат настроението. Например ако много настояват да опитам някакво ястие, което не бих опитала за нищо на света (примерно агнешко, миди, раци и др.) и въпреки, че отказвам категорично, те ме убеждават, че говоря така, защото не знам колко е вкусно. А аз в никакъв случай не искам да обидя домакина и ям от всичко друго, но не и от въпросното ястие. Друг случай съвсем наскоро, ходихме в провинцията на гости и трябваше да преспим там. Имаше стая с детско легло и единично такова и отделно детска стая с ъглови легла. Ние искахме да спим с мъжа ми на единичното, а детето в детското, а те настояваха или аз сама на единичното, а мъжа ми в хола или в детската с ъгловите- аз и детето на едното, мъжа ми на другото. Стана както ние искахме накрая, но трябваше да им обясняваме, че двамата не обичаме да спим в отделни легла и че детето не спи в нашето легло.
Аз например, когато имам гости гледам да приготва нещо, което знам, че харесват, или нещо което повечето хора предпочитат (ако не ги познавам добре).
Дадох само два примера и поста ми стана дълъг. Но, мисля си защо хората са така настоятелни  в желанието си да бъдат гостоприемни и понякога не се съобразяват с чуждите вкусове и навици. Случвало ми се е, когато се налага да отказвам тактично няколко последователни пъти и накрая ставам рязка и после се упреквам. Уфф! Вие как мислите?

# 1
  • София
  • Мнения: 2 437
Ми, как да ти кажа...тези неща се случва винаги, в началото. После всичко си се знае и няма подобни изпълнения.

При мен е имало подобни ситуации и е много тъпо за тези, които посрещат гостите ( в случая ние).
Точно по този пример, с по-предпочитаните ястия, направо ми идеше да се гръмна...Направила съм класическа шопска салата с домати, краставици, печена чушка, лук, магданоз, сирене. И те, като започнаха да махат лука, магданоза и сиренето...тъпо. После пък обелиха кожата на пилешката пържола (която избрах, вместо свинска или нещо друго), а крилца отказаха да ядат. За щастие пържените картофи ги хапнаха без забележки, но пък отказаха сладоледената торта за десерт, защото била калорична.

Естествено, никога няма да убеждавам или карам някой да хапне това, което не иска...

После си свикнахме и като ходехме някъде си готвехме отделно - те си режат домати с краставици и си приготвяха таратор от кис.мляко с краставица... Simple Smile

# 2
  • Мнения: 3 360
Като  че ли всичко е до човека!Познавам жена,която винаги кани и приканва гостите си"Ама вземете си.....,"...ама нищо не ядете..."и още и още,то да ти се отще тотално no.И те гледа как хапваш и пак...Много неприятно!Аз обикновено си вземам бележка,когато някой нещо не яде и не го приготвям.Не че издънки нямам,ама не се и впрягам много Laughing

# 3
  • София
  • Мнения: 8 275
да определено съм съгласна има подобни случки.
Най-драстичната е гостуването в един родопски град след като домакинята ме беше разконспирирала, че съм повръщала по пътя (за пръв път ми бе) настояваше с какви ли не аргументи да ям от мазните й манджи.

За да нямам проблеми с гостите напоследък слагам купите с храната и всеки да си слага каквото обича и по колкото иска. Няма смисъл някой да прехвърля в чужди чинии или да остава половината неизядено.

Сещам се за кумеца ни - български турчин, който след като питах жена му за свинското тя се засмя и повтори въпроса ми на високо, в от говор получих "ти дай прасето, пък гледай".

Относно случката с лука, ами има приятелка, която чисти лука от кюфтетата.
Аз също не съм склонна да ям всичко наред, а мъж ми ако го видиш как чопли храната, след него ако яде риба ще се наядат 3 котки.(аз съм му свикнала, ама майка ми Simple Smile)

# 4
  • София
  • Мнения: 3 249
Не знам дали правилно разбирам въпроса, защото при всяко положение да поканиш у дома някой да преспи, да му отстъпиш дома и ежедневието си е доста трудно. Почти задължително е, че ще има сблъсък на порядки и навици. В тези случаи смятам, че трябва да се правят компромиси или просто да се запазва добрия тон. Все пак хората ви канят в дома си и абсолютно всичко - от салатата до начина, по който са оправили леглата за сън, ще има някакви разлики от това, с което сте свикнали! Не ми се е случвало някой да е толкова настоятелен или съм си го пускала покрай ушите и не съм разбрала.

Иначе когато у нас ще идват гости, има 2 варианта. Ако са ми достатъчно близки и "на акъла" просто питам какво искат. Нормално е и те да донесат нещо - или мезе или питие, с което съм сигурна, че ще има поне 1 нещо, което със сигурност да обичат. А и ми подсказват за следващия път. Когато идват по-официални гости, се придържам към простите неща - класически салати с класически подправки, стандартни мезета, газирано и негазирано безалкохолно, поне 2 вида алкохол. Гостите си питам по веднъж. Ако толкова много не ни съвпадат вкусовете, мъжът ми отскача до магазина и поправя грешката.

# 5
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
И аз не обичам някой да решава вместо мен какво ще хапвам,така също и уважавам гостите си в това им решение.По принцип приготвям ястия за вегетарианци ,за месоядни и всичко в плата на масата.Не подканям.С приятели се събираме предимно,за да се посмеем и релаксираме.Е,и добре си хапваме LaughingНо според мен гостоприемството е да си ведър ,усмихнат,интересен,а не 100 ястия и за подправка намръщени домакини Wink
А за нощуването в друг дом и то на малко познати съм против.Резервирам хотел или се прибирам у дома.Нощувам единствено в дома на родителите си.
Не се дразни,може би хората нямат друга възможност Simple Smile

# 6
  • Мнения: 3 376
Добре ми е познато.. Rolling Eyes Аз например не ям месо и риба и много ми става неудобно и кофти,когато отида някъде на гости при хора,които на са ми толкова близки и те започнат"Ама пилешко поне не ядеш ли?"/пилешкото не е месо може би!/,ама как така не съм ядяла толкова години,ама както било сготвено нямало да мога да устоя,да си опитам поне малко....И много се изнервям,а ми се е случвало неведнъж за съжаление и как да обяснявам,че просто не искам да ям! #Crazy Иначе хапвам почти всичко друго,даже и да не ми харесва понякога,но все пак не искам да обиждам хората,които са се постарали.

# 7
И аз забелязвам подобно поведение. Проблема е в общуването. Повечето хора се притесняват да си поискат, а когато те са в позицията на подканващи, стават прекалено настоятелни, защото си мислат, че другите са като тях. Това особено се проявява в провинцията.

# 8
  • Мнения: 5 462
Ех таз #2gunfire София бееее.............

# 9
  • Мнения: 221
Разбира се в никакъв случай, когато съм гост не се опитвам да си налагам мнението или да демонстрирам вкусовете си, с което бих притеснила домакина. Просто не ми е приятно, когато домакините са настоятелни. Например: хапвам си от салатата и си изяждам порцията риба и картофи, а те настояват да опитам хайвера. Мразя хайвер и не бих го опитала за нищо, но те продължават, ' моля те, опитай го, хайде само да го опиташ колко е вкусно, ама недей сега така, не знаеш колко ще ти хареса" и така докато ... направо те ядосат Sad Или да ме карат да  си пийна малко ракия... направо ми става лошо от миризмата на ракия камо ли да я опитам, а те настояват, ама тая е кайсиева, или пък домашна, или пък от еди кой си край, ама само една глътка да кажа как е ... Ето това ме ядосва. А гореописаната ситуациа може да протече и по следния начин: Аз си изяждам, това, което са ми сервирали (или тази част от порцията, която харесвам) и никои от останалите гости не е забелязал, че не съм опитала хайвера. Питат ме искаш ли ракия, казвам "Не, благодаря, предпочитам само безалкохолно", ако кажат ама колкото да се чукнем, моля да ми сипят съвсем малко и се чуквам с гостите, като не отпивам, а само си вдигам чашата, и така ако никои не настояват, че трябва да пия, всичко ще е приятно и няма да има спорове за какво и как Simple Smile

# 10
  • Мнения: 5 577
Стандартни неща бих били подходящи за случая.

# 11
  • Мнения: 1 909
Нормално е който кани да се поинтересува какви са вкусовите предпо4итания на гостите. Все пак не те канят, 3а да ти сервират ястия, които не понася6 (може да има алергия 4овек).
Тук има много хора алерги4ни кьм мляко, алкохол, друг е вегетарианец, трети не понася лук, 4етвьрти не понася ка6кавал, домати, риба...

А3 винаги питам какво не ядат гостите, преди да сьм напа3арувала, но междувременно се 3наем с приятелите ни.  Hug
Тук много народ не пие алкохол. 3атова а3 не мога да приема факта, 4е домакиньт може да ми каже "опитай, колкото да не ме обиди6" Crossing Arms
 Това и3нудване според мен е равносилно на предложената цигара на непу6а4 и да го насилва6 да опита, да види дали евентуално няма да му хареса  Sick  Close

# 12
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
Никога, ама никогане настоявам. Когато имам гости правя предварително " пручване " на вкусовете. Е, ако стане инцидентно приготвям стандартни неща.
Наблягам повече на атмосферата, отколкото на манджите Hug

# 13
  • София
  • Мнения: 1 783
Аз обичам активни гости - ако иска да реже салата, да реже, ако иске да измие чиниите - ама разбира се  Laughing. Обикновено хората които идват у дома са един и същи и знам какво обичат, пък и обикновено слагам всичко в общи чинии и всеки си сипва каквото иска. Ако ще ми водят непознат, питам знаят ли какво  обича!
И аз самата се чувствам много неудобно когато "любезно и гостоприемно" ме натискат въпреки отказите ми. След едно такова натискане съм повръщала цяля нощ от зле сготвено агнешко, аз такова и добре сготвено не ям! Naughty, а мама ме е учила каквото ти е в чинията се изаяжда, за да не обидиш домакина, ама те ми сипаха и допълнително, въпреки уверенията ми, чесъм се нхранила чудесно
 Sick
Да каниш гости не означава да ги убиеш от любезност, освен ако не искаш да не идват повече  Mr. Green!

# 14
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Ей, как се дразня на разни неядящи, малииии. Сещам се за в стария виц за оня, дето биел гостите си.
Аз на гости ям и пия, каквото ми сложат, ай сиктир. Ям мусака (комбинация храни, която ми обръща стомаха задължително), пия ракия, ям свинско и пр и пр. Намирам за най-тъпото жената-домакиня да се е трепала като кон и някакви да почнат-Туй не ям, уф, мразя незнам какво си, а имате ли полусухо вино, защото другите са ми горчиви.
Имахме гости, поканени на вечеря, мълчат си като пукали, в последния момент мъжът ми се сети, че май дамата била вегетарианка и им звънна-Пълна вегетарианка била, ами да с каже-не е срамно, не да рита половината неща или да ги рови с отвращение. Каня хора на гости, за да ни е приятно, а не, щото са ми врагове и искам да ги тормозя., ъф, значи.

Общи условия

Активация на акаунт