Има проект майчинството да продължава 315 дни

  • 1 387
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 601
   Идеята е при раждане на дете,майката да може да си остане вкъщи 315 дни или девет  месеца,вместо 135 дни както е сега!Като за това време да получава 90%от последната си заплата,ако е била осигурявана.Още не е приет закона,но от другата седмица влиза за гласуване!

Не е това идеята:)
Реза

Последна редакция: пн, 31 юли 2006, 13:18 от tedito

# 1
  • Мнения: 7 837
Че те не са ли вече във ваканция?
И като ги гледам, колко са бързи със законите, може доста да поотлежи.

п.п. Я пак си провери инфото, защото на мен сега ми казват, че са съобщили, че първите 315 дни майките ще получавай 90% от последната си заплата, а останалите месеци - по 170 лв.
Изобщо СЛУШАТЕ ли новини, или ей така отгоре, отгоре чувате  newsm78

Последна редакция: нд, 30 юли 2006, 23:05 от Кейси

# 2
  • Мнения: 7 837
Цитат
Христина Христова: 315 дни вместо 135 майките ще получават заплата, за да гледат дете
 
 
 
30 юли 2006 | 12:25 | Агенция "Фокус"
 
 
 
София. 315 дни или девет месеца при раждането на детето майката може да го гледа и да получава 90% от последната си заплата, ако е била осигурявана, съобщи Христина Христова, депутат от НДСВ и вносител на проект за промяната, в предаването “Неделя 150” по БНР. Това ще гласи проектът, който вероятно ще влезе в парламентарната зала в най-скоро време седмица, каза още тя пред “Неделя 150”.
Ако се приеме законопроектът в този вид от 1 януари 2007 г. отпуската за гледане на дете при раждане ще скочи от 135 дни сега на 315 дни, а размерът на обезщетението на осигурените майки ще е 90% от осигурителния доход, каза още Христова.
Този вариант е компромисен между двата проекта, които бяха внесени – на Христова и Велчев, който предполагаше 400 дни платена отпуска за гледане на малко дете, и проектът на Адемов и Мръцков, който искаше 200 дни. Общественото мнение и протестите на майките наклониха везните към по-съществено увеличение на периода за платената отпуска за гледане на дете.
Христова е изпратила писмо до майките, които настояваха за още по-дълъг период на платен с 90% от заплата срок, с което ги информира за положителния изход от дебата при второто четене на законопроекта в Комисията за социална политика на Народното събрание миналата седмица.
 

# 3
  • Мнения: 1 671
Проектът всъщност е сигурен, ще го гласуват в НС другата седмица.

Момичета, това е плод на усилиятана всички от Сдружение "Настоящи и бъдещи майки", които организирахме протестите за ниското майчинство по градове. Форумът на БГ Мама е ядрото, движещата сила на този успех!

# 4
  • Мнения: 7 837
Дано да стане бързо и наистина да го приемат  Grinning Заслужихте го  Grinning


tedito, душата, ай оправи си заглавието  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 7 186
tedito, душата, ай оправи си заглавието  Simple Smile

С това-

 Grinning

# 6
  • Мнения: 7 837
И не само, защото някои ще решат, че намалят срока на майчинството, както е разбрала и тедиту  Flutter
Но, да не бъдем буквалисти  Laughing Нооооо, нека слушаме новините внимателно  Grinning

# 7
  • Мнения: X
е,поне нещо се промени...дано да не си останем с това

# 8
  • Мнения: 1 629
Една добра новина за лека нощ  Grinning

# 9
  • Варна
  • Мнения: 1 789
Да де, ама те така както го казаха по новините "майчинство" някак си не стана ясно за какво точно иде реч. И аз се обърках в началото, но като казаха че става въпрос за тия 135 дни тогава разбрах. А ако човек не е слушал по-внимателно ще си остане с впечатлението, че става въпрос за двете години. Затова се е объркала тедито.

# 10
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
А аз защо си мислех, че вече е прието? newsm78

# 11
Добре е да го приемат този закон , но лошото е че ще хване родилите след септември месец .

# 12
  • Мнения: 3 405
Дано да стане бързо и наистина да го приемат  Grinning Заслужихте го  Grinning


tedito, душата, ай оправи си заглавието  Simple Smile

И аз изтръпнах, само 9 месеца майчинство, а даже и радост се прокрадна Rolling Eyes.
Кейси, информационната ти агенция много бързо действа Simple Smile

Обаче няма да има полза. Представете си майка, осигурена на  220 лв, ако излезе в болничен ( примерно 2 месеца преди да започне да тече отпускът по майчинство) и й сметнат последната заплата 80% от осигурителния доход (176) лв, а после 90% от 176 лв, се получават 158.40 лв , което всъщност е по-малко.

Не съм добра в сметките, дано да греша.

Последна редакция: пн, 31 юли 2006, 13:06 от Анджелина

# 13
  • Мнения: 601
 Точно влезох да си редактирам темичката,ама сте ме изпреварили Laughing,благодаря,за което.
   bouquet
 

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141

Обаче няма да има полза. Представете си майка, осигурена на  220 лв, ако излезе в болничен ( примерно 2 месеца преди да започне да тече отпускът по майчинство) и й сметнат последната заплата 80% от осигурителния доход (176) лв, а после 90% от 176 лв, се получават 158.40 лв , което всъщност е по-малко.

Не съм добра в сметките, дано да греша.

Не точно, че грешиш, но тези обещетения се смятат по определен начин и той не е толкова прост. Да започнем от там, че за база се взимат последните 6 /а не 2/ месеца и тогава сметките ти не са съвсем коректни, защото тя е била в обезщетение с 80% само 2 месеца, а не всички 6 назад. Не знам дали съм ясна. Т.е., тя ще има 4 месеца в база с пълна заплата /нето или бруто, пак зависи/ и 2 от обезщетението.

Да не говорим колко от майките се осигуряват на праг и колко на действителната си заплата и колко от тях всъщност се осигуряват, а не просто взимат на ръка чиста сума. Това ще е и стимул да се вкарат малко в ред нещата в осигуряването. Изобщо, нещата не са толкова черно-бели и накрая ще се окаже, че 2/3 от майките пак ще са си на 160 /или 170/ лв. И тогава вече кой ще е виновен?

Общи условия

Активация на акаунт