Какво се прави на 40 дни на бебе?

  • 140 594
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 77
 Здравейте мами, скоро наближава да станем на 40 дни, та се чудя освен питката има ли други неща, които се правят, какви са обичаите? Вие какво правихте? Чувала съм, че и на църква се ходи. 10х  Hug

# 1
  • Мнения: 356
       Да, ходи се на църква, чете се молитва на детето, а ние си купихме питка и раздавахме за здраве / доколкото си спомням/. Heart Eyes

# 2
  • Монреал
  • Мнения: 631
Молитвата, която се чете на 40 ден е за майката, за изчистване, не е за бебето. И аз се учудих в началото, защото отчето ме попита за моето име, а не на детето. А и като го слушах, ставаше дума за опрощаване на греховете от зачатието и раждането. Интересуващите се от религия ще разберат какво искам да кажа, за останалите може би звуча малко несериозно.
Ние се събрахме най близките /ние+родителите ни/, направихме питка, трапеза /купон да става Mr. Green/ и после отидохме в един манастир до града. 40-ия ден при мен съвпадна точно с Цветница 2005 г.

# 3
  • Мнения: 554
На 40тия ден отчето чете "чиста молитва" за майката и разхожда бебчо из черквата... така нареченото "представяне на бебчо пред господ"  после се прибирате и се събират гостите ( само жении деца) за погачата ... питката е сладка . Слага се кърпа върху нея и се събират парички( монети задължително да има). Връзва се кърпичката нито стегнато ( за да не е стиснато) нито хлабаво ( за да не е широкопръсто) и се качва на високо за да стигне високо в живота и т.н. После се чупи питката над главата на майката и бебето и се захранва бебчо с една трошица от погачата леко топната в медец. Питката се чупи от две жени които имат живи родители. И после всички си хапват и радват на бебче:)


Ти си Юнска мама нали?
Заповядай при нас ( другите юнски мами ) в отчетни

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Простосега с бебо  отидохме на църква да четат молитва.

Иначе с каката бяхме на гости на една приятелка след ритуала. Тогава ми бяха казали, че тогава е "представянето и" и съответно избираш къде да я заведеш - ако е момиче в къщата на добра домакиня, ако е момче ...

# 5
  • Мнения: 200
Здравей, ето и нашия съвсем скорошен опит. На 40 дни се ходи с бебето в църква. Попа чете молитва за пречистване на майката. Бебето се ВЪВЕЖДА в църквата. Ходи се в три къщи на гости.

Или се събирате в къщи на погача:

Гостите са само жени. Т.нар. орисници. Купуват се само сладки неща. Прави се сладка козуначена пита. За погачата не се закъснява. След като се съберат всички гости майката сяда с детето близо до сладките. На глават й се поставя кърпа, която дах събере трохите от разчупената погача. Кумата взима друга кърпа и събира пари за здравето на бебето - железни монети. Всъщност всеки дава колкото иска и каквото иска. Кумата връзва кърпата - не много стегнато, зеа да не е стиснато детето и не много завързано, за да не е прахосник. Вързопчето с парите се слага на високо място. После се чупи погачата - чупи се от две т.нар. моми - неженени с живи родители. Отчупва се парче, което се завива в кърпата от главата на майката - и тази кърпа се слага при другата. След това свекърва ти отчупва парче от погачата, това го в мед и ти го дава да го изядеш. След това чупи парче от погачата и докосва с него устните на бебето. (Това последното незнам защо се прави  newsm78, но на нас така ни казаха). Всички гости трябва да си вземат от погачата.

Ами май е това.

Голяма какафония е да знаеш!

Успех!

# 6
  • Монреал
  • Мнения: 631
Какафония е за манияци. Традициите вече не са това което бяха.. Wink Peace

# 7
  • Мнения: 1 493
От нас зависи да бъдат !

# 8
  • Мнения: 5 183
Молитвата, която се чете на 40 ден е за майката, за изчистване, не е за бебето. И аз се учудих в началото, защото отчето ме попита за моето име, а не на детето. А и като го слушах, ставаше дума за опрощаване на греховете от зачатието и раждането.

Ами да, то детето не е кръстено още ... не може да е за него ...

# 9
  • Мнения: 922
Точно на 40-тия ден се ходи на църква - чете се т.нар. Чиста молитва на майката, а бебето се "Представя на Господ". Носи се питка и мед (но най-добре е да се пита попа, който ще води ритуала).
Прави се също така и Понуда (така му казват в нашия край) - може да е на 40-тия ден, може да е и малко по-късно (т.е. в удобно време). Събират се само жени и то по светло. Гощават се само със сладки неща, за да е сладък живота на детето. Чупи се сладка питка над главата на майката и бебето, раздава се по парче от питата на всяка от жените, които играят ролята на орисниците... Всяка жена, взимайки парчето пожелава по нещо на бебето. За парчето пита, оставят метална пара (в бяла кърпа). Паричките, заедно с трохите се завързват в бялата кърпа. Прави се не много стегнат възел (за да не е стиснато детето), но и не много хлабав (за да не харчи неразумно) и се слага на най-високото място в къщата (за да са високи целите на детето). Седи там не по-малко от 24ч. Гостите си тръгват по светло, и не изнасят нищо от къщата, за да не вземат със себе си късмета и съня на бебето...
Това знам аз Grinning
Поздрави Grinning

# 10
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 905
Само да добавя нещо. Паричките е добре да са монети, за да звъни късметът на детето. Освен това всяка от орисниците (жените, които са поканени), когато слага паричката в кърпата пожелава нещо на глас на детето. Затова се казват и орисници, защото го орисват по този начин.
А "чистата" молитва в църквата е за майката, тъй като детето все още не е кръстено, тоест не е прието в лоното на църквата и няма как да бъде за него.

# 11
  • Мнения: 43
    Здравейте на всички.На мен ми е още раничко за това, но преди една година на моя първа братовчедка ходих. На 40 - ят ден се ходи на църква и след тоба се отива в къща с малко или с малки деца.Там се хапват някакви сладки, саленки, кафенце ,сокче и след това майката се прибира вкъщи с детето.А погачата на детето се правеше / ще  ви излъжа / или съботата преди 40 - ят ден или неделята не си спомням точно как беше, но мисля, че е  неделята .И тогава се прави това със стотинките и докато майката кърми /или ако не го кърми храни детето си със шишето/,над главата и се чупи питка от 2 деца маичини и бащини.
    Но да ви кажа, че във всеки край на България е различно там вече едната баба казва така другата така и общо взето и ти вече е знаеш кое от всичките неща да направиш. Wink
    Чао от мен. Успех!!!!!!!!  bouquet

# 12
  • Мнения: 251
Прави се погача. newsm47

# 13
  • Мнения: 8 505
Не съм правила нищо на 40 ден.Ако спазвах традицията,трябваше дотогава да не я извеждам и навън-не,мерси.

# 14
  • Мнения: 601
  На Симеон му правихме ''Саранди''-водихме го на църква за здраве и отец Ангел ни пееше на мен и него.Саранди така се нарича и в България идва от гръцки,което означава четиридесет

Общи условия

Активация на акаунт