Спиране на кърмата

  • 407
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 102
Здравейте,мами! Преди месец родих бебчо-недоносен 2200г. В болницата 2 седмици го хранеха с шише с огромни дупки,от които млякото буквално се изливаше в устата му.След това почнах да го слагам на гърда, засукваше веднага, но бързо се изморяваше и трябваше да го дохранвам с изцедена кърма от шише.После дойдоха коликите и беше изпитание да го нахраня с шишето, камо ли от гърдата.Забравих да кажа, че имам много кърма, която замразявам, но от вчера забелязах че намалява.Всички ми повтарятр,че храненето от шише води до спирене на кърмата, но нали се изцеждам непрекъснато и се стимулира лактацията. И ако почна да го слагам само на гърда дали вече не е късно и дали няма го уморя от глад. Моля дайте съвет!

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Здравей.
Наистина ти е тежко положението, представям си колко ти е трудно.
Но те поздравявам за решението да кърмиш - явно още не си се отказала! И съм сигурна, че ще успееш.

Най-напред няколко четива:
(вероятно си ги чела, но няма значение, пак ги прегледай)
Хранене с чашка

Премахване на добавката от адаптирано мляко
Завръщане към кърменето
Назад към гърдата, историята на едно възстановено кърмене
Kъсно ли е да започнем да кърмим бебе на една седмица?

Вероятно ще е добра идея да спреш да му даваш АМ/кърма от шише, както и да не даваш биберон-залъгалка. Ще трябва да помислиш за алтернативни начини на хранене - например гореописаното с чашка (или лъжичка, спринцовка...) Така ще знаеш, че бебето е наядено, но сукателния му рефлекс няма да е задоволен и ще иска да суче от някъде - от теб, в идеалния вариант.

Предлагай начесто, но без да го насилваш. Предлагай дори на всеки час - уморително е, но пък няма да е завинаги, а само докато се научи пак да суче. Особено предлагай, когато е сънено - преди и след сън, както и докато спи (когато спи по-леко - т.нар. REM сън, когато очите мърдат под клепачите - тогава сънят е най-лек и някои бебета успешно сучат насън).

Освен това опитвай да установяваш много контакт кожа-до-кожа - двамата в леглото минимално облечени (времето позволява вече), много гушкане и телесен контакт. Така се насърчава твоята лактация, а бебето се окуражава да суче по-добре.

Преди да засуче бебето можеш да изцеждаш малко гърдите, колкото да тръгне млякото и когато засуче, да потича направо, т.е. да няма предварителния период от сукане 2-3 минути, докато потече млякото, за да не се изнервя допълнително. Също аромата на капките мляко вероятно ще го привлекат допълнително.

Пробвай различни начини на кърмене - различни пози, различно място, по-тихо/по-тъмно, да се движиш леко (да се подрусваш, да се полюшваш, да ходиш...), изобщо - експериментирай как най-добре ще иска да суче.

При всички положения ще се налага да дохранваш, докато се научи наново как да суче и докато се увеличи млякото ти достатъчно, за да минеш изцяло на кърма, но по-добре поне за момента да не използваш изкуствени заместители на зърното/гърдата, за да се опиташ да фокусираш усилията на бебето изцяло към сукането от майчината гърда.

Обезателно пиши как върви и успех!

# 2
  • София
  • Мнения: 2 162
С първото ми дете кърмата ми дойде на 15-я ден (защото чаках да ми дойде, а не слагах бебето постоянно на гърда) после още 10 дена додавах от шише, защото така каза педито. Когато отидох за съвет при нея, защото бебето не искаше да суче от мен, тя каза мъдро "ами да -ти си я отбила". Побеснях. Прибрах се и оставих бебока гладен 10 часа- накрая засука. Не умря от глад, но си беше мъка да изтърпя мрънкането й.
Така че не се отчайвай- с упоритост може да се върнеш към кърменето от гърда. Но по- добре следвай съветите на Доня Рижа Проклетница. Моят начин си е крайно решение.

# 3
  • Мнения: 3 591
И това е  вариант, макар и да звучи жесток. Според мен е идеалното решение за бебешките стачки - прекъсва ги мното бързо, но за малко бебе което неумее и не е сукало, е твърде рязък метод - все пак на такова бебе му трябва време да се научи да суче.

# 4
  • Мнения: 102
Благодаря ти, Доня Рижа Проклетница!Съветите ти ме обнадеждиха много, но да питам тази чашка специализирана ли е,и няма ли опасност от задавяне?

# 5
  • Мнения: 3 591
за чашка може да ползваш капачка от бебешко шише. Или каква да е малка чашка която имаш у вас.



Виж линка, който Бу е дала за храненето с чашка - млякото не се излива в устата на бебето за да го задавиш, а го оставяш да лочи като коте с език мляко от чашката.

Общи условия

Активация на акаунт