Крампи на краката по време на бременността

  • 2 371
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 505
Надявам се да е полезна статията. Пожене отново съм бременна и получавам крампи, а не срещнах инфо някъде, преведох това от този сайт http://www.marchofdimes.com Надявам се да съм полезна на накоя мама.

       Крампи на краката

През втория и третия триместър може да имате болезнени крампи на краката, специално нощем или докато спите. Също така може да имате нервно усещане в краката си. Крампите на краката се появяват предимно през последните месеци от бременността.

Причини за крампите на краката през бременността
Крампите на краката са внезапно свиване на мускулите, което може да доведе до интензивна болка. Мускулите могат да се свият поради много причини, например липса на течности, наранявания, мускулни натоварвания или пък да са причина от стоене в една и съща позиция за продължително време. Проблеми с циркулацията на кръвта или налягането на нервите в гръбнака също може да са причина за болки, подобни на крампи в краката ви.   

Причините за нарастващите крампи на краката през бременността не са все още ясни. Те могат да са причинени от:

    * Промени в циркулацията на кръвта през бременността
    * Стресът на краката ви поради носенето на допълнителна тежест през бременносттта ви
    * Напрежението на растящото бебе над нервите и квъвоносните съдове, които отиват в краката ви 

Преди специалистите са си мислели, че крампите на краката се дължат на малкото калций в диетата. Но сега те не мислят така. (Но парвете така, че да ядете достатъчно млечни продукти и други храни, съдържащи калций през бременнотта ви. Тези храни са важни за развитието на бебето ви и поддържат костите ви силни и здрави.)

Крампи на краката: Какво можете да направите

Ето няколко съвета, за да предотвратите или облекчите крампите на краката: 

    * Разтягане - стречинг. Разтягайки краката си (особено прасците) преди да си легнете, може да намали риска от крампи на краката. Когато почувствате крампа в крака си, разтегнете го - първо петата и после размърдайте пръстите си. 
    * Избягвайте да стоите в една позиция за дълго време. Избягвайте да стоите седнали в позиция, която може да намали кръвопотока ви (като например да стоите със кръстосани крака за дълго време).
    * Упражнения. Редовно се упражнявайте, например дневната разходка може да предотврати крампите на краката, да помогне на болката и релаксира мускулите.
    * Избягвайте да се дехидратирате. Пийте много течности през деня. 
    * Масажирайте краката си и ги загрявайте. Когато имате крампа на крака, релаксирайте мускула чрез нежен масаж ли го затоплете с кърпа или водна бутилка. Гореща вана преди лягане също може да помогне да релаксирате мускулите си и да предотвратите крампите на крака.   


Кога да отидете на доктор
Крампите на краката обикновено отминават от самосебе си без медицинско лечение. Но те могат да са знак за по-сериозен проблем. Веднага говорете с доктора си ако:   

    * Болката е честа и много силна
    * Забележите някаква червенина, затопляне, подуване  или болки в крака ви 

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Мисля, че е много полезно  Peace.
Но някак си мисля че е за Майки(бъдещи и настоящи), там повече бременни ще го прочетат. Аз лично имах доста проблеми с крампите. Много неприятно усещане. Ако тогава бях прочела всичко това може би щяха да бъдат по-малко, макар някой от нещата да съм ги правила несъзнателно.

# 2
  • Мнения: 505
Ами не знаех къде му е точното място.  newsm78 Ако някой модератор прецени, че в друг раздел е по-добре, моля да го премести.  Peace

# 3
  • Мнения: 220
Магнезиевите препарати също вършат работа, защото крампите се дължат на увеличения калция в клетката. newsm32

Общи условия

Активация на акаунт