въпрос към мамите с второ дете и отрицателен резус

  • 1 245
  • 10
  •   1
Отговори
здравейте мами, с отрицателен резус фактор съм, а съпругът ми с положителен.
Имам вече едно слънчице и си мислим за второ, обаче ме притеснява следното нещо:
през първата ми бременност нямах открити антитела в кръвта, след като родих ми направиха изследвания, обаче ми казаха, че няма нужда да си правя Анти-Д ваксина без да ми обяснят каквото и да било, сега като си мисля за втората бременност се чудя какви са переспективите......... дали не съм изпуснала момента да си направя анти-Д ваксина или ако се открият по време на втората бременност антитела мога да си направя тогава анти-Д ваксина и това да реши проблема........
мами, ако сте минали по този път обяснете ми какво би могло да се случи......... аз говорих и с една гинеколозжа, която е уж с име и т.н., обаче нищо определено не ми отговори , само общи проказки, дето и аз си ги знам, затова се обръщам към вас Simple Smile

# 1
  • Мнения: 7
Да ти кажа и аз съм със твоя случай, даже вече съм бременна със второто и малко съм в нвизвестност, но тия дни ще питам моя доктор. Той много се начумери, като му казах че резуса ми е отрицателен.Погледни в заглавната страница на bg-mama, там съм виждала тема по този въпрос, виж на съдържание!

# 2
  • Мнения: 730
Това,с което мога да помогна е да кажа това,което са ми казвали.Анти Д ваксината се слага задължително,независимо дали са открити антитела при първата бременност,а защо са ти отказали-недоумявам.Ако се открият антитела,може да се прави имунизация през бременността.Възможно е бебето да е с по-тежка жълтеница и в много редки случаи,ако има усложнения се прибягва до кръвопреливане на бебето с подходяща кръвна група и фактор.Лека бременност и не мисли лоши неща,за щастие рядко се случват.

# 3
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Бебето ти може да е било отрицателно като теб и затова да са ти отказали.
Не разбрах дали си бременна с второ, или само се чудиш - но дори и да не си бременна, може да ти се направи изследване за антителата и да се разбере имаш или нямаш антитела.
По време на втората бременност е редно да ти следят антителата и при проблем да реагират.
Аз съм с отрицателен, таткото с положителен, първото ни дете е положително и ми слагаха анти-Д. По едно време обаче ме беше стегнала шапката и не смеех да се реша на второ, и ходих да ми изследват антителата, казах, че се съмнявам за бременност, и ми направиха изследване, нямаше антитела.
С второто ме изследваха, когато се роди, се оказа, че е отрицателно като мен и не ми слагаха анти-Д. Със сигурност е отрицателно,  щото после му изследваха кръвната група във връзка с операция, която му се налагаше.

# 4
Благодаря ви мами, успокоихте ме,  ще отида да си направя и аз едно изследване за антитела преди да забременея, ако вече не съм забременяла де Simple Smile
иначе и аз като родих първото изпращаха изследвания в кръвния център, обаче нито ми казаха какви, нито нищо......... явно наистина е с отрицателен резус първото, щом казаха че няма нужда от Анти Д
приятно бременеене на всички, надявам се и аз скоро да се присъединя отново към вас Simple Smile)

# 5
  • Мнения: 422
И ние сме така.
Анти-д се слага до 724аса след раждането ако детето е положителен резус като мъжа ти.
Ако са ти казали, 4е няма да слагаш, зна4и детето е било отрицателен като тебе и не са се образували антитела.
Ако все пак в кръвта ти се открият антитела при изследване при следваща бременност, се прави профилактика.
Това ми обясниха в кръвната банка във военомедицинска академия.

# 6
  • Мнения: 4 621
Ако детето е с отрицателен резус фактор не се слага Анти-д ваксина. След раждането при жени с отрицателен резус фактор изследват кръвната група на бебето. Ако детето е с + РН само тогава имаш нужда от Анти Д ваксина.

# 7
  • София
  • Мнения: 472
Ние сме такъв случай.След първото ми раждане ми казаха,че няма нужда да ми се слага такава ваксина( което значи, че бебето е с - резус).През втората бременност не съм имала наличие на антитела при редовните проверки и след като родих, изследвах веднага бебето и ми казах,че нам нужда от ваксина, бебто отново е с _ резус фактор.Така,че не се притеснявай и си следи редовно антителат, ако се наложи ще ти сложат такава при наличие на антитела или веднага след раждане , ако бебето е с + резус.Това се прави до 72 ч след раждане и трябва да го кажеш веднага след раждане( да не би нещо да те пропуснат за изследване).Ако се прави амниозентеза по време на втора бременост, трябва задължително да се сложи тази ваксина, това ме предупредиха ,когато правех изследваниета за генетични малформации.Това е! Гинеколога ще ти обясни! Това не бива да те тревочжи, ако сте решили за второ бебче.

# 8
  • Мнения: 65
Аз съм също с такъв резус фактор. След първият спонтанен аборт никой не ми каза дали са ми били инжекция и при втората бременност ми пуснаха изследвания за антитела още в 5 г.с. На мен ми един лекар, който работи към центъра по хемофилия много подробно ми обясни как и кога става преминаването на антитела от бебето в майката. Бъди спокойна ако си бременна. Само поискай да те изследват за антитела. Ако имаш ще ти бият гамаглобулин. После би трябвало да направиш изследвания отново към края на 5 и 8 месец. Успех

# 9
  • София/Овча купел 2
  • Мнения: 984
Аз също съм с -Rh и се оказа,че дъщеря ми е взела моята кръвна група и не се наложи да слагат ваксина.Преди няколко седмици правих аборт по обясними причини и пак не ми сложиха.Това дали ще се отрази на следваща бременност?

# 10
  • Мнения: 252
Аз също съм с отрицателен резус фактор. Първата ми бременност протече нормално , нямах анти тела. Синът ми се роди с положителен резус фактор като баща си и до 72 часа ми направиха ваксината. Сега съм бременна отново и много се притеснявах за това, но поне до сега нямам антитела.
Единственият вариант, според мен, за да не ти направят ваксината е бебето да е също с отриц. резус фактор. Тогава няма как да се отделят антитела. Не се притеснявай излишно, просто си прави задължителните изследвания и няма да има проблем.

Общи условия

Активация на акаунт