? за майчинството и болничните

  • 437
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 446
Здравейте, тази тема е доста коментирана и сигурно ще се повторя, за което моля да ме извините. Но не ми е ясно аз се водя фиктивно на работа и сега като взема тези болнични единият 45 дни преди термина,2-ят от родилното и 3-ят от педиатъра. По време на тези болнични кои ти дава пари и каква е сумата. И тези болнични те част ли са от майчинството което е две години.

# 1
  • София
  • Мнения: 897
Ами аз наскоро разбрах, че са част от майчинството, защото на мен ми изплащаха по 160лв. като си мислех , че е майчинство, а това било още болничен. Но да не те подведа на съм много сигурна.

# 2
  • Мнения: 564
135 дена (45 преди раждането и 90 след него) се водят един вид болничен поради бременност и раждане (не знам точно как се води) - заплаща се 90% от осигурителната сума, но не по-малко  от МРЗ. След изтичането на тези 135 дни, на майката се полагат по 160 лв месечно - независимо какви са й били доходите(това е мисля 'майчинството') до навършването на 2 години на детето. Ако се върне на работа получава половината от тази сума .
Тези суми  ги плаща НОИ, но се превеждат чрез работодателя (най-често), който е осигурявал майката

# 3
  • Мнения: 8 917
135 дена (45 преди раждането и 90 след него) се водят един вид болничен поради бременност и раждане (не знам точно как се води) - заплаща се 90% от осигурителната сума, но не по-малко  от МРЗ. След изтичането на тези 135 дни, на майката се полагат по 160 лв месечно - независимо какви са й били доходите(това е мисля 'майчинството') до навършването на 2 години на детето. Ако се върне на работа получава половината от тази сума .
Тези суми  ги плаща НОИ, но се превеждат чрез работодателя (най-често), който е осигурявал майката
Peace

Общи условия

Активация на акаунт