Не дъвче и яде само пасирано.

  • 1 490
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 737
Дидо не яде изобщо парченца в храната, даже нашачкан картоф и сирене го дави и повръща. Педиатърката направи голяма трагедия от това - голям бил вече, до 2 г ли ще яде само пасирано!? Аз се опитах да го храня с мааалко по-наедро пасирана храна, но първо плюе всяка хапка, а ако я глътне, по някое време повръща всичко което е изял, аз отварям нов буркан с ново ядене и започвам отново. Смахната работа, вече седмица е така и смятам да престана и да изчакам още някой месец, дет се вика да не гледам таблиците и графиците, а да се ръководя от него.
Прави ми впечатление, че проблемът идва от там, че той изобщо не премята храната из устата си, не се опитва да я дъвче, а направо я гълта. Ако случайно я усети с език и не я глътне моментално, я плюе. Опитах с по-топла, по-студена, гъста или рядка и не става. 

Някакви съвети? До каква възраст е нормално да продължава това?

# 1
  • Мнения: 3 760
Защо не му дадеш наистина твърда храна - парче банан или варен картоф? Тогава би трябвало да започне да "премята" в устата...

# 2
  • Мнения: 1 737
Давала съм му такива фингър фуудс, както ги наричат, освен банан и сварен морков, праскова, домат, даже сварен дълъг спагет и той си играе с тях, а в момента който си ги сложи в устата и разбере че е за ядене, ги хвърля възмутен и обиден. Само в количката навън му давам солети, бисквити, хляб и тях ги ближе, а като отхапе парченце го плюе винаги, после ново парченце и раздробява в цялата колична мини хапчици. Така е от 3 месеца насам - на разходка навън винаги давам, до сега и 1 хапка не е изял от тях. Само колкото е облизал. Като че ли някаква хранителна бариера има към парченца.  Sad

# 3
  • Мнения: 7 106
Е, и какъв е проблема на твоята педиатърка ? Да не би да му го дъвче тя случайно ?

Ева също ядеше почти гладко пасирано до година и половина. на нея първите зъби и тръгнаха на 1г. и 2 м. и започна да дъвче твърди храни (говоря за корички, твърди плодове и т.н.) чак след като и излязоха предкътниците. В момента все още няма нито кучешки, за кътници да не говорим. Пък хруска бонбони вече  Wink.
Мисълта ми е, че тя съвсем постепенно започна да ми подсказва, че иска вече по-едри парчета в храната си и е съгласна да ги "дъвче". Сега вече отдавна си яде "човешка" храна.
Така че няма от какво да се притесняваш и да насилваш детето да прави нещо, което не може да направи в момента. Излишните нерви не водят до никъде.

п.п. Сещам се за някои хитрини, които прилагах. В гладко пасирано пюре добавях по малко добре сварен кус-кус, ориз, а по-нататък и фиде или спагети, начупени и сварени разбира се. После постепенно започнах да мачкам с вилицата почти до консистенцията на пюре с тук-там по-едра частичка, като постепееенно оставях все повече и повече едри парчинца.
Номера с давенето и повръщането ми е много познат, така че те уверявам че на този етап целта не оправдава средствата. Прави му храната така, че на него да му е вкусно и приятно да я яде  Wink.

# 4
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
На Тити храната се пасира още /има си цял набор зъби, но не дъвче при всяка хапка и качествено/. Дъвче добре само твърди храни- бисквити, хляб, кашкавал.

Постепенно започнахме да смачкваме храната по-едро , а в момента 3-4 пъти с решетеста лъжица. Ако има по-големи парчета се дави; на 2 пъти хапка й влезе в кривото гърло и аз категорично забраних да не се мачка храната.  Повтаряме й непрекъснато "дъвчи", докато я храним. Предполагам, че скоро ще започне сама да се сеща  newsm78

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 603
И при нас положението е същото, дори не желае да приеме бисквита или солетка. Номерът с кус-куса също не минава, зъбите ни трагнъхъ на 10 месеца, има 6 сега. И аз мисля да пасирам още. Намачкано с решетеста лъжица яде само попара.

# 6
  • Мнения: 4 242
Когато дъщеря ми я замъчат зъбите всичко трябва да е гладко пасирано в противен случай се изплюва съпроводено гадене. В спокойните периоди яде на малки парченца, но не дъвче. Иначе солети, бисквити и подобни дъвче и гълта.
Не ме тревожи факта, когато е готова сама ще си покаже.

Общи условия

Активация на акаунт