Защо не се получи целувка...

  • 5 017
  • 15
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 35 814
Правих един сладкиш, който аз зная като Дамски каприз
Поне 1-2 пъти в годината, немога да опека белтъчният слой отгоре така, че да се получи като целувка.
Слазвам всички правила:
Само белтъци /без калка жълтък/, сух съд, сухи бъркалки,суха захар /да не е влажна/, щ.сол ...пека на 100 градуса/т.е суша го/ повече от 1,5 часа....
И пак понякога се получава така, че шама става лепкав , и не изсъхва...
Много моля за съвет от специалистите в кулинарното изкуство, /които тук са доста/, дайте идея , къде бъркам... newsm78

Ето как изглежда, може би ще си спомните, за кой сладкиш говоря /блат, отгоре сладко, отгоре орехи и върху тях белтъчна смес/.
Такъв е, когато не е изпечена глазурава и е лепкава.


Дамски каприз
продукти
6 яйца
1 1/2 ч.ч захар
1 1/2 ч.ч брашно
1/2 ч.ч олио
2 п. ванилия
1 ч.ч орехи-едро смляни
1 ч.ч сладко /смокини, малини, ягоди, капини и т.н/

Начин на приготвяне:
1. 3-те белтъка се отделят

2. 3 яйца + 3 жълтъка+1 ч.ч. захар - се разбива на крем
Прибавят се олио+ 1 ванилия +брашно /по желание към него 1 бакпулвер/
Пече се в умерена фурна /180 градуса - около 15'/
3. 3-те белтъка+1/2 ч.ч захар +1 ванилия се разбиват на сняг

4.След като поизстине се маже със сладко и се ръси с орехи.Сладкото да е на дребни парченца, ако са смокини -режа ги на лентички.
Отгоре се намазва с белтъчната смес и с опакото на лъжицата се правят издатинки/пламъчета/, като се потупва в/у сместа.

5. Пече се в слаба фурна /100 градуса/ докато се втвърди сместа.
Тя по-скоро се суши - около 1,5 - 2 часа.
Проверявам я като пипам леко с пръст отгоре -трябва да стане твърда като целувка.
 


Последна редакция: нд, 02 юли 2006, 13:00 от denis_d

# 1
  • Мнения: 25 447
Пробвай да увеличиш градусите - на 150 гр. например? newsm78

# 2
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Аз правя такъв сладкиш, но никога не съм мислила,че трябва да е като целувка отгоре. Т.е остава си леко запечен. А дали е възможно да стане като целувка? От долу има сладко, което е много влажно. Съответно белтъците попиват тази влажност. Опитай само на горен реотан да изсушиш белтъците, може да стане, но веднага да се поднася. Иначе като престои пак ще попие влага от сладкото.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 21 580
Денис, то не че имам нещо повече да кажа от казаното до тук, защото и аз като Джема не съм очаквал да стане като целувка.
Ето виж само е порозовял отгоре белтъка, но иначе не е твърдо и хрупкаво като целувка Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Айде стига сте ме дразнили, ами пуснете рецептата за таз разкошнотия, че олигавих клавиатурата Blush

# 5
  • Мнения: 5 790
Искам и аз рецепта, изглежда супер вкусно!

# 6
  • София
  • Мнения: 35 814
В повечето случаи ми става като целувка. При рязане дори се чупи, а не се режи.
Сестра ми беше на гости , тя много го обича и затова  го направих тези дни.Но тъй като трябваше да стане хубав, като за гости - както винаги при мен не стана.
Пека го само на горен реотан - белтъчната смес.
Ако го пека на по-високи градуси - напр. 150 - много бързо покафенява, а трябва да остане бял.
Джема - върху сладкото слагам настъргани орехи и така белтъците, не се облажняват. newsm78 Друг път става??!! Пак така го правя. И колкото повече стои - по-хубав става, защото сладкото попива в блата.
Яйцата ми май  бяха по-големи - може ли да е от това?
Захарта същото количество, а белтъка повече??? newsm78
Кое е фатално при тази белтъчна смес - да са повече белтъците или захарта? newsm78
Някой знае ли точната пропорцията захар-белтък /за целувките/

# 7
  • Мнения: 22 867
Може би има и други рецепти, но аз съм правила тази на NaNa. Ето я:

Дамски каприз

Продукти:
4 яйца
1/2 пакетче краве масло
1 и 1/2 чаена чаша захар
ч. л.бакпулвер с 2 с.л. кисело мляко
3 ч. чаши брашно
канела
лимон
сладко от кайсии ( може и от вишни)

Приготовление:
Разделят се белтъците от жълтъците . Жълтъците ги разбивате и ги смесвате с брашното , маслото , бакпулвера и млякото и канелата . След това намажете или тортена форма или правоъгълна тавичка( аз такава ползвам ) с олио или краве масло , изсипете там сместта и изпечете. Разбийте в това време белтъците като сложите малко лимон ( по ваше желание )
Изкарайте блата от печката , намажете със сладко и отгоре сложете белтъците като гледайте да има неравности , с лъжица става лесно .Печете , докато белтъците добият кафеникав цвят . Можете накрая да поръсите сладкиша , докато е топъл с топла водичка със захар . Получават се интересни капчици .

Опитайте, сполучлива е! Аз също добавям орехи, защото ги обичам в сладкиши.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 21 580
Кое е фатално при тази белтъчна смес - да са повече белтъците или захарта? newsm78
Някой знае ли точната пропорцията захар-белтък /за целувките/

Аз целувки не съм правила, но имам една рецепта от сп. Сол Пипер.

Целувки

за около 25 бр.

2 белтъка
1/2 ч.ч. захар
1/4 ч.л. канела

Загрейте фурната на 150°. Сложете в тавичка хартия за печене.
Разбийте белтъците на сняг. Постепенно добавете захар и продължете да разбивате до получаване на гъста и гладка смес. Прибавете и канелата.Слжете смаста в шприц. В тавата направете малки звезди с диаметър 1.5 смна разстояние 3 см една от друга. Печете 30 минути, докато станат хрупкави. Изключете фурната и ги оставете вътре да изстинат при леко отворена вратичка.

Когато приготвяте целувки купата трябва да е идеално чиста и подсушена, дори най-малкта частица може да попречи на белтъците да станат на сняг. Идеалните целувки са хрупкави отвън и меки отвътре.


 ThinkingА не може ли бетлтъчната смес да я печеш самостоятелно, в/у хартия и готова/целувчена да я прехвърлиш в/у сладкиша?! newsm78

# 9
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Значи, аз правя този сладкиш по малко по-различна рецепта и на мен винаги отгоре ми става изсушена коричка като на целувка. Мисля че зависи от температурата така като гледам снимкара ти, ми изглежда че по-скоро фурната ти е била силна, отколкото слаба. Когато фурната е силна, белтъците се втечняват и после са лепкави. Аз бих те посъветвала да намалиш градусите.

Иначе при целувките съотношението е на 1 белтък, 1-2  капки лимон, 75г захар(кристална)и дълго биене - действа винаги!  bowuu

# 10
  • София
  • Мнения: 35 814
Наталина, благодаря ти
И на мен в повечето случаи се получава точно като твоят - колкото е блата, толкова е и шама отгоре.
С бадемите, твоят изглежда приказно Grinning   bouquet
Следващият път ще внимавам за пропорциите и градусите.

 

# 11
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Нат, ще дадеш ли и твоята рецепта bouquet bouquet bouquet

# 12
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Ами аз го бях пускала тук, но като Английски сладкиш(такава ми е рецептата). Ето го:

АНГЛИЙСКИ СЛАДКИШ

Продукти:
За блата:
5 яйца(само жълтъците);
1 1/2 ч. ч. захар;
2 1/2 ч.ч. брашно;
125г. масло;
1 пак. бакпулвер;
1 бурканче(кофичка) к. мляко;
1 пакетче ванилия
За отгоре:
мармалад от кайсии( или други плодове);
1 ч. ч. нарязани орехи(и с бадеми става);
5-те белтъка;
12 супени лъжици захар;

Приготовление:


Жълтъците се разбиват със захарта. Прибавя се разтопеноте масло, пресятото и смесено с бакпулвера брашно, киселото мляко и ванилията. Сладкишът се изсипва в намаслена и посипана с брашно тавичка и се пече около 30 мин. в силна фурна. Още топъл се намазва с мармалада и поръсва с орехите (аз даже предпочитам да посипя с орехи и отгоре). Белтъците се разбиват със захарта на гъст и твърд сняг, който се разтила върху сладкиша. След това се връща във фурната и се запича при 100 - 150°Ц до порозовяване.

Off:  Аномалия, радвам се да те "видя", отдавна не си писала тук май!  Hug Heart Eyes

# 13
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Аз пък само го запичам няколко минути и изобщо не знаех, че целта е да се получи "целувка" . Мислех си,че трябва да стои като крем . Ей сега се амбицирах. В най-скоро време ще го пробвам до "целувка". 

# 14
  • Мнения: 7 106
Аз пък само го запичам няколко минути и изобщо не знаех, че целта е да се получи "целувка" . Мислех си,че трябва да стои като крем . Ей сега се амбицирах. В най-скоро време ще го пробвам до "целувка". 

Сега ми стана ясно защо ме беше питала на моя ягодов сладкиш с целувки, къде са му целувките  Laughing. Той е на същият принцип и честно казано и аз веднъж нацелвам да е хрупкаво отгоре белтъчното покритие, веднъж не. Определено температурата трябва да е под 100 гр., някъде около 80-90 може би  newsm78.

Общи условия

Активация на акаунт