спешно - температура след ухапване от оса

  • 6 866
  • 11
  •   1
Отговори
мами, детето ми на 3 годинки вчера го ухапа оса към 19 часа. Зачервило се пръстчето и толкова. Днес се събужда с темп. 38 и паднал глас. Някои имал ли е подобно преживяване - страхувам се да не е алергична реакция, която да прогресира. Има ли вероятност гласът да е паднал от алергията и температурата да е от това. Аз съм далеч от нея - тя е на вилата.

# 1
  • Бг-мама
  • Мнения: 2 226
Ами моят съпруг е алергичен към пчели  но при него става едно подуване и веднага го водим за инжекция че едоста опасно но реакцията е много по бърза от тази за която пишеш ти та незнам но при всички случаи е добре да я види лекар.

# 2
  • София
  • Мнения: 974
Според мен, ако беше алергична реакция щеше да е много по-бърза ...да се прояви още снощи newsm78
Но ако се притесняваш си я вземи и на лекар, подобни алергии не са толкова безобидни и поне трябва да знаеш дали детето има, за да можеш да реагираш при нужда. Hug

# 3
  • Мнения: 2 332
И да не е алергична реакция ц- пак трябва да я види лекар, така че не се чудете - нека мъжа ти да я води!  Peace

# 4
  • Мнения: 468
На лекар!

# 5
  • София
  • Мнения: 7 097
Аз също имам алергия от ухапване на оси. Веднъж само ме ухапа по крака, в резултат на което кракът ми отече страшно и ми се появи жесток сърбеж на ужиленото място. Нямах температура, а и не съм чувала от алергична реакция да се вдига температура.

# 6
  • София
  • Мнения: 35 908
Консултация с лекар.
При ожилване от оса /пчела/ е добре веднага да се натърка местото с чесън, след това на лекар.

# 7
  • София
  • Мнения: 39 741
Отидете на лекар, но според мен не е алергична реакция. Възможно е да се вдигне темп, но не чак толкова късно след ухапването.

# 8
  • Мнения: 1 455
И мен ме съмнява да е алергична реакция, но лекарят ще каже най-добре!

# 9
  • Мнения: 6 390
копирам си постинга от тук,  Peace
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=91332.msg1987393#msg1987393
--------------------------------------------------------
 Моята бебона вчера я ужили пчела  Confused
слагахме 5.мин компрес с оцет ама тя пищеше като ... незнам какво  Tired
Снощи към 23ч имаше як рев, пипам я тя гори, мерих Т. 38,10 имаше  Tired
Сега незнам дали е от ужилването, или е слънчасала вчера  newsm78 онзи ден ваксина й сложиха... направо незнам  R Rolling Eyesсутринта нищо й нямаше, ходихме на аеробика за последно, и те излизат ваканция, и сега спи, ама пак топла ми се виждаше като се прибрахме, но легна веднага че от снощи й липсват 2ч.сън   Confused

ето какво намерих

Ако те жили за пръв път, най-вероятно няма да има кой знае какви последствия. Ако се случи пак и имаш някакви нетипични реакции - големи участъци подуване или задух или нещо от сорта трябва да тичаш в болница, за да ти сложат инжекция.

Механизма на ужилване от пчела е следният:
Пчелата притежава жило, което е назъбено като трион, т.е. това си е чиста контра и като се забие няма изваждане. В допълнение то върви с жлеза, която произвежда отрова, а към нея има прикрепен мускул. Та като те бодне пчела цялото жило, барабар с жлезата остава. Не стига това, ами и мускула продължава да се съкращава и да увеличава дозата на отровата, така че става доста неприятно.
Осата жили по същият начин, само че жилото и е гладко и не остава, а и количеството отрова се контролира от насекомото, сиреч по-малкото зло.
А от стършела и човека бяга, щото в процеса на еволюция доста е жилен, та си знае. Ако те ковне стършел по ръката сигурно после цялата ще се издуе, а ако жилне риба пишете я предала богу дух.

1. При пчелите и осите белтъчната смес, наречена отрова с проникването си дразни околните клетки, което води до оток, болка и зачервяване около мястото на проникването. Лечение локално-лед, кортикостероидни мазила, може и антихистамини
2. Ако имунната система на пострадалия е с повишена чувствителност, нищожно малките количества попаднали в циркулиращата кръв, водят до генерализирана реакция с отделяне на хистамиин, който предизвиква оток на лигавиците и спазъм на гладката мускулатура/както и още сума други ефекти/. И понеже дихателните пътища са покрити с лигавица и стените им са от гладки мускули - стесняват се, което може да доведе до задушаване. Това е основен проблем при алергична реакция.
3. Лечение
-адреналин, най-често подкожно, като средство намаляващо бронхоспазъма и подобряващо сърдечната дейност. След прилагането му обаче, човек се усеща гнусно-трепери, поти се, има сърцебиене..... /но оживява...../
-кортизон, венозно, с относително бавен ефект, касаещ бронхоспазъма
-кислород
-други средства
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Алергията се проявява непосредствено след ужилването... обаче падналия глас също е една от алергичните реакций  Rolling Eyes
Най добре на лекар да ви види Peace
пък може да се окаже просто болен с Т. и ангина например - от тортата днес Hug


ето още малко инфо  Peace
http://www.duma.bg/2006/0606/240606/socialen/soc-4.html

# 10
пръстчето се поду много и стана червено, температурата лекарката каза твърдо, че е от осата и че често се случвало на малки деца, така че да го имате предвид -  един ден след ухапването  температура до 38, 5 за около 24 часа 

# 11
  • Мнения: 1 942
Mоже, може да е от осата. Има ли отичане по лицето? Сънена ли е?

Общи условия

Активация на акаунт