Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 32

  • 41 039
  • 745
  •   1
Отговори
# 465
  • София
  • Мнения: 350
Welt - първо и основополагащо трябва да  наемете конструктор, който да огледа и направи доклад дали можете да използвате настоящата постройка. От там - читав проектант, който да каже евентуален план за дострояване, ако може. Никой тук не може да ти каже с точност, дали 100000 лв ще ви стигнат или ще ви трябват 150000.
Аз пак казвам, според моите разбирания, при все, че още не строя, но почти съм взела РС, бюджета е малък и ще свърши преди или в началото на довършителните работи. При този бюджет и толкова много личен труд, трябва някой безработен да стане....

Arh-b - дефинирай ми “до ключ”, че доста често срещам определението...., не е заяждане, питам от любопитство. Следва да обърна внимание, че Welt иска 2 етажа по 85 м2, който доста надскачат нормата от 100 м2.


Готова за нанасяне сграда - всички довършителни работи (настилки, мазилки, бои, инсталации), дограми и врати, бани с вкл.санитария, радиатори и подово отопление, термопомпа с бойлери и соларни панели.
Не съм догледал, че става дума за два етажа по 85 кв.м., извинявам се. Ще трябва строителна фирма, била тя и фиктивна.

# 466
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
И аз да попитам - освен камък и фаянс, какво друго може да се използва за цокъл?
Моят фаворит е мозаечната мазилка.Има на Weber,на Baumit.

Много ме радват снимки на завършени фасади.Puss in boots почти на финала сте !
Chaplet,залепнах  по раздвиженият таван и хубавата зеленина.

Видя ли 10тина отговора в тема,значи има финансова или административна полемика Simple Smile
Ако се цели влизане в конкретния бюджет,съветът ми е избор на проектански екип,запознат с бюджета ви,както и съкращаване на посочената квадратура.По възможност  на един етаж,без горна плоча.Така може да се мине с 1 баня и 1 тоалетна,без разход и квадратура за стълбище.По-нисък клас дограма,изолация,настилки.
Обзавеждането на спалните е най-евтино.Така,че дали ще спестите в началото от 2 спални,които могат да бъдат обзаведени за 2000лв, не е от кой знае какво значение.
Само документално ще хвръкнат едни 8-10 хил.лв.
С изцяло собствен труд мисията не е невъзможна,но с фирма няма шанс.Или поне не и при сегашните пазарни цени на труда.

# 467
  • Мнения: 1 621
Chaplet  в Вашата къща много добре се е получила Simple Smile.

Може ли да споделиш с какво предвиждате да се отоплява/охлажда къщата?

# 468
  • Мнения: 6 873
Много благодаря на всички, които се включват по моя казус.
nelina_london, знам, че е малко (или даже много) досадно някой новак да влезе в темата и да задава елементарни въпроси, но нали все отнякъде трябва да се започне.

# 469
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Welt, идобщо не е досадно!Всички вървим по едни и същи стъпки за събиране на информация.Даже ме радва раздвижването в темата.
Пускам ценово актуална статия от много полезен професионален блог.
https://archcons.blogspot.com/2019/08/housecost.html?m=1

# 470
  • София
  • Мнения: 375
Може ли да споделиш с какво предвиждате да се отоплява/охлажда къщата?

Ще се отопляваме на водно подово и котел на газ. Само за таванското помещение сме заложили тръби на три места за конвектори, там подово няма.
За охлаждане нямаме нищо - разчитаме на изолацията и дърветата Simple Smile
Като цяло не се затопля много вътре и в момента, доста приятно е като се влезне, а и охлаждането не ни е било приоритет, та само за отоплението сме мислили.

# 471
  • Португалия
  • Мнения: 3 946

С изцяло собствен труд мисията не е невъзможна,но с фирма няма шанс.Или поне не и при сегашните пазарни цени на труда.

ако всички други въпроси са решени,...да кажем хипотетично...то този е много,много важен!
искам да акцентирам,защото я сърбам тая супа,и мога да Ви кажа,че ако не си самонаемен,ако не си много опитен във всички довършителни работи,ако нямаш оборудване...направо си е смешно да си помислиш,че ще строиш груб строеж с работници,пък после ще си довършваш сам.
малко като набиване на канчета звучи,но не го пиша с лоша умисъл
ние имаме много свобода-самонаемни сме,имаме всички необходими инструменти и машини/вече имахме строителна фирма преди голямата криза/, имаме опит,и пак е много трудно,много бавно и много сложно.
 говорим за полагане на изолации,мазилки,цокли,ел и ВиК инсталации,оборудване на бани и кухни,боядисване,подови настилки....

# 472
  • София
  • Мнения: 621
Момичета,може би  е дискутирана тази тема,но не мога да я намеря...Обръщам се към тези от вас,които скоро са строили еднофамилна къща.Бихте ли ми препоръчали такава фирма,от която сте доволни като изпълнител/става въпрос за района на София/За да не е като реклама,може и на ЛС.
Благодаря!

# 473
  • Мнения: 72
Здравейте. Дали някоя от вас знае за "някаква наредба", която наскоро била променена и според която съм задължена, като строя да имам или таван, или мазе? Подхвърлиха ми го днес в общината, но не съм чула такова нещо...

# 474
  • Мнения: 1 476
Здравейте. Дали някоя от вас знае за "някаква наредба", която наскоро била променена и според която съм задължена, като строя да имам или таван, или мазе? Подхвърлиха ми го днес в общината, но не съм чула такова нещо...
Не съм чувала подобно нещо. Има изискване всяко жилище да има поне едно складово помещение във или извън жилището. Би трябвало да имате складово помещение - независимо дали в мазето, тавана или етажа. Друг е въпросът, че в същата наредба /№7 към ЗУТ/ на друго място се казва, че "складови помещения в първия надземен нежилищен етаж се допускат по изключение, когато теренните и геоложките особености не позволяват проектиране на подземни етажи". Какъв е точно вашия случай?
 

# 475
  • Мнения: 365
Здравейте.
От пролетта насам търсим нашия парцел.  Тогава ме ориентирахте, какви документи да очаквам от продавача на ПИ. Но се отказахме от онзи парцел и сега очаквам собствениците на друг УПИ да съберат документите. Този парцел е в село, между къщи с отклонение за вода пред имота и с ток в имота. Има изготвен план за строеж на къща със застроена площ 37 кв. м., а РЗП колко точно е забравих, но мисля, че е до 60 кв. м. Но този план и разрешителни са от преди мнооого години и естествено са изтекли.
Та въпроса ми е може ли да се ползва по някакъв начин този план (след съответните презаверки естествено) с цел спестяване на пари. И в случай, че трябва всички проекти, разрешителни и т. н. документи да се съберат наново, колко ориентировъчо би струвала една къща до 60 кв. м. със статут на временна постройка. Ако някой има идея разбира се. Питам, защото не мога да се ориентирам, какви точно разрешителни се искат за временна постройка за живеене, за да преценя, колко по-евтино би излязло така.

# 476
  • Мнения: 556
Здравейте.
От пролетта насам търсим нашия парцел.  Тогава ме ориентирахте, какви документи да очаквам от продавача на ПИ. Но се отказахме от онзи парцел и сега очаквам собствениците на друг УПИ да съберат документите. Този парцел е в село, между къщи с отклонение за вода пред имота и с ток в имота. Има изготвен план за строеж на къща със застроена площ 37 кв. м., а РЗП колко точно е забравих, но мисля, че е до 60 кв. м. Но този план и разрешителни са от преди мнооого години и естествено са изтекли.
Та въпроса ми е може ли да се ползва по някакъв начин този план (след съответните презаверки естествено) с цел спестяване на пари. И в случай, че трябва всички проекти, разрешителни и т. н. документи да се съберат наново, колко ориентировъчо би струвала една къща до 60 кв. м. със статут на временна постройка. Ако някой има идея разбира се. Питам, защото не мога да се ориентирам, какви точно разрешителни се искат за временна постройка за живеене, за да преценя, колко по-евтино би излязло така.
Мисля че, ако на скицата и в нотариалния акт съществува постройка, то нямате нужда от разрешителни. Може да минете и без тях и да се води ремонт на вече съществуващото жилище, пък дори това да значи, че ще я бутнете и ще построите друго жилище в друга част на имота.

# 477
  • Мнения: 365
За съжаление до строеж не се е стигнало, няма никаква постройка в имота.

# 478
  • Мнения: 556
Има вариант да отидете първоначално с всички скици и документи + нотариален акт в самата община и след това директно при главния архитект на същата общината, в която искате да закупите УПИ-то и да направите проверка какво има и какво няма като остатъчна информация за самия обект. Същият човек може да ви даде информация  за всичко нужно за построяването на временна постройка спрямо съответния ЧЛЕН на закона и градоустройствения статут (ПУП) , който той ще определи спрямо това, което му обясните,ч е искате да създадете.
Аз също тръгнах да купувам УПИ в село, но се оказа че нито в скицата, нито в нотариалния акт пише, че е в регулация, нито пише какъв е статутът на самата земя и това може да се провери само в съответната община и в кадастъра, ако мястото е включено в него. Консултацията с областния архитект е препоръчителна, и за законовата част на изпълнението, и затова да не се пръкнат изненади от самата земя, защото собствеиците може да казват едно, но реално да е съвсем друго.

Последна редакция: вт, 17 сеп 2019, 09:27 от sweety_kitty

# 479
  • София
  • Мнения: 1 434
Здравейте.
От пролетта насам търсим нашия парцел.  Тогава ме ориентирахте, какви документи да очаквам от продавача на ПИ. Но се отказахме от онзи парцел и сега очаквам собствениците на друг УПИ да съберат документите. Този парцел е в село, между къщи с отклонение за вода пред имота и с ток в имота. Има изготвен план за строеж на къща със застроена площ 37 кв. м., а РЗП колко точно е забравих, но мисля, че е до 60 кв. м. Но този план и разрешителни са от преди мнооого години и естествено са изтекли.
Та въпроса ми е може ли да се ползва по някакъв начин този план (след съответните презаверки естествено) с цел спестяване на пари. И в случай, че трябва всички проекти, разрешителни и т. н. документи да се съберат наново, колко ориентировъчо би струвала една къща до 60 кв. м. със статут на временна постройка. Ако някой има идея разбира се. Питам, защото не мога да се ориентирам, какви точно разрешителни се искат за временна постройка за живеене, за да преценя, колко по-евтино би излязло така.
Мисля че, ако на скицата и в нотариалния акт съществува постройка, то нямате нужда от разрешителни. Може да минете и без тях и да се води ремонт на вече съществуващото жилище, пък дори това да значи, че ще я бутнете и ще построите друго жилище в друга част на имота.
Не е така. При нас има сграда на скицата, но се води "паянтова постройка". Преди време, родителите ми тръгват да разтурят покрив и целият етаж пада до каменните мазета. Вдигат я вече с тухли и бетон, но без да взимат разрешителни. Няма излизане от това, което е на скицата, но вече е солидна постройка. Е, тръгнахме да я продаваме и се оказа, че къщата вече е незаконна. Сега, нито да я съборим, нито можем да си върнем инвестицията.

Общи условия

Активация на акаунт