Връщане на работа и ясла

  • 2 103
  • 10
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 8 272
Моля, ако не е тук мястото на темата модераторите да я преметят, където трябва.

Предстои ми връщане на работа и "бебето на мама" е вече мъж и трябва да ходи на училище, а мама да помага на тати за финнасите, .....и сега помага, но само с унищожаването им.
Та питането е каква е процедурата (уж сме в списъците за яслата, казвам уж тъй като официално списъците ще излязат на 20ти август):
1. как става самото връщане на работа при положение, че първия месец яслата няма да е съвсем ефективна, а същевтеменно спомените от КТ са, че имам право на майчиство "ако детето не е настанено в детско заведение", т.е то почва и аз трябва да почна.
2. кога трябва да се подготрят докумнетите за яслата,
3. аз как да уведомя работодателя, има човек на моето място.
4. нещо друго трябва ли да знам newsm78

# 1
  • Варна
  • Мнения: 676
     Ами според мен трябва да си оставиш достатъчно време за свикване с яслата, преди да се върнеш на работа, защото хич не става лесно и бързо. Можеш през това време да си пуснеш платения отпуск, който ти се полага. Мисля, че за връщането трябва да си пуснеш молба, че прекъсваш ползването на отпуска за отглеждане на дете.
     Относно изплащането на майчинските, в закона пише, че обезщетение не се изплаща, само ако детето е настанено в детско заведение на ПЪЛНА държавна издръжка.

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 671
Това че детето ти ходи на ясла не значи че ще ти бъде спряно майчинството. Laughing

# 3
  • София
  • Мнения: 8 272
Това че детето ти ходи на ясла не значи че ще ти бъде спряно майчинството. Laughing
ами аз точно сега го разбирам.
Нали държавата за туй ни дава майчинаството, щом ми го гледат в ясла би трябвало да ми го спрат newsm78

# 4
  • на село
  • Мнения: 3 841
Това че детето ти ходи на ясла не значи че ще ти бъде спряно майчинството. Laughing
ами аз точно сега го разбирам.
Нали държавата за туй ни дава майчинаството, щом ми го гледат в ясла би трябвало да ми го спрат newsm78


Няма такова нещо, майчинството ти не се спира, ако детето тръгне по -рано на ясла.
Спира се единствено при настаняване на дете в дом на пълна държавна издръжка, което ще рече домовете за деца в неравностойно положение.

# 5
  • София
  • Мнения: 626
Майчинството се спира само ако детето е настанено в за отглеждане в заведение на държавни разноски т.е. детки дом.
Ако имаш отпуск си го пусни първия месец, докато детето свикне и го оставят да спи в яслата. Ще ти изплащат освен заплатата и 50 процента от майчинството Документите (изследванията) стават за около седмица.
Хубаво е да уведомиш около месец преди да се върнеш. Ако си пуснеш направо отпуск без да се връщаш на работа човека може да остане на твоето място докато се върнеш от отпуска. 

# 6
  • Мнения: 8 917
Това че детето ти ходи на ясла не значи че ще ти бъде спряно майчинството. Laughing
ами аз точно сега го разбирам.
Нали държавата за туй ни дава майчинаството, щом ми го гледат в ясла би трябвало да ми го спрат newsm78


Няма такова нещо, майчинството ти не се спира, ако детето тръгне по -рано на ясла.
Спира се единствено при настаняване на дете в дом на пълна държавна издръжка, което ще рече домовете за деца в неравностойно положение.

Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 8 272
благодаря Simple Smile

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 147
Точно така е - при настаняване в ясла се полага 1/2 майчинство

# 9
  • на село
  • Мнения: 3 841
Точно така е - при настаняване в ясла се полага 1/2 майчинство


Не при настаняване в ясла, а при започване на работа преди изтичане на платеното майчинство от 2г.

Хайде пак да си кажем - при постъпване в ясла преди навършване на 2 г. на детето по никакъв начин не ти се прекъсва или намалява майчинството.

# 10
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Скоро се рових по темите за яслите и майчинството.
http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=1597824512
Това е линк към закона, виж чл.53

 

Общи условия

Активация на акаунт