Отговори
  • София
  • Мнения: 193
Здравейте, майчета!  Wink

Имам един казус, който бих искала да споделя с вас и да получа съвети от тези които имат идея как стоят нещата ...

Бебето ми е почти на годинка, до преди 3 дни имах фиктивен трудов договор с една фирма, откъдето ми изплащаха майчинските. От 19ти започнах работа в друга фирма и сключих редовен трудов договор. Прекратих първия договор.
Доколкото знам сега имам право да получавам всеки месец половиния размер от обезщетението за отглеждане на малко дете до навършването на 2 годишна възраст.
Попитах в счетоводството как да оформя нещата, за да се възползвам от това си право, но не бяха много наясно и ме посъветваха да си проуча сама.  Confused

Въпросът ми е: Какви документи трябва да подготвя, за да бъдат представени евентуално в НОИ, за да ми се изплащат тези 80 лв? Предполагам че се иска някаква служебна бележка от фирмата която досега ми е изплащала обезщетението с информация до кога са ми били изплащани парите.....
Тези пари трябва да ми бъдат изплащани от фирмата в която работя сега, нали? А те съответно си ги теглят от НОИ..
Има ли някакъв срок в рамките на който трябва да се подадат документите в НОИ?

Благодаря предварително за отговорите!  Hug

# 1
  • Мнения: 867
  Подаваш декларация по образец, от НОИ я вземи, че започваш работа с точната дата! По принцип сегашният ти работодател, когато подава информация в НОИ, ще ти представи и декларацията. Нищо друго не ти е необходимо. Бележка от предишната фирма също, тъй като ти нямаш прекъсване на трудовия си стаж, а просто си сменила работодателя. Със самия факт на връщане на осигерената на работа преди навършване на 2 г.възраст на детето е изпълнена хипотезата за заплащане на половината от сумата за майчинството.

# 2
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 368
  Подаваш декларация по образец, от НОИ я вземи, че започваш работа с точната дата! По принцип сегашният ти работодател, когато подава информация в НОИ, ще ти представи и декларацията. Нищо друго не ти е необходимо. Бележка от предишната фирма също, тъй като ти нямаш прекъсване на трудовия си стаж, а просто си сменила работодателя. Със самия факт на връщане на осигерената на работа преди навършване на 2 г.възраст на детето е изпълнена хипотезата за заплащане на половината от сумата за майчинството.

Вярно е!

Подава се молба до настоящия ти работодател / свободен текст /  и приложено копие от удостоверението за раждане на детето ти, че желаеш да ти се изплаща полагаемото обезщетение за отглеждане на дете до 2 год. възраст към заплатата. Работодателят тегли тази сума от НОИ всеки месец и подава декларация обр. 1, в която се декларира този факт. Ти нямаш кореспонденция с НОИ. Работодателят ти е посредник и чрез него си получаваш полагаемата сума.

Общи условия

Активация на акаунт