предучилищна подготовка

  • 1 832
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 984
може ли някой да ми каже къде мога да намеря документ, с който е регламентирано с какво образование трябва да бъде учител в предучилищна група

# 1
  • Мнения: 122
държавни образователни изисквания!
длъжностна характеристика на учителя...
НО...в кодекса  е казано -назначава се по преценка на РАБОТОДАТЕЛЯ....Simple Smile

# 2
  • sofia
  • Мнения: 1 185
Учител, който води предучилищна група трябва да има образование по предучилищна педагогика или начална училищна педагогика.
Като във Факултета по начална и предучилищна педагогика има специалност "Начална и предучилищна педагогика" т.е. и двете.
Обикновено в ДГ учителките са със специалност "Предучилищна педагогика", а в училищата с "Начална училищна педагогика".
А по - младите учителки са и с двете специалности, някои със чужд език, някои без.

# 3
  • sofia
  • Мнения: 1 185
НО...в кодекса  е казано -назначава се по преценка на РАБОТОДАТЕЛЯ....Simple Smile


Трябва да има предучилищна или начална училищна педагогика ил и двете. Не може инженер или икономист да води придучилищна група например.

# 4
  • Мнения: 984
искам да видя дали задължително трябва да е с висше образование или не

# 5
  • sofia
  • Мнения: 1 185
Може и с полувише. Моите  по -възрастни колежки повечето са с полувисше (сега приравнено с колеж) и пак водят предучилищна група.
Значи при нас е така - по-възрастните са с полувисше (болшинството), но с голям педагогически опит- 20 - 30 г.
По - младите сме с висока квалификация - магистър (, а даже и с по 2 магистратури), но с малък опит.

# 6
  • Мнения: 7 374
Може и с полувише. Моите  по -възрастни колежки повечето са с полувисше (сега приравнено с колеж) и пак водят предучилищна група.
Значи при нас е така - по-възрастните са с полувисше (болшинството), но с голям педагогически опит- 20 - 30 г.
По - младите сме с висока квалификация - магистър (, а даже и с по 2 магистратури), но с малък опит.

newsm10 С една малка забележка:    По-възрастните учителки са при заварено положение и затова са с полувисше,болшинството със стаж 20-30 години също са с висше образование-магистри, някои имат и по две магистратури,клас-квалификация и други специализации.Зависи от човека.Всеки сам решава дали да се квалифицира или да остане на същото ниво.                       Новите учители задължително са с висше и да има някои с колеж отпада от конкурс ,в който участват вишисти.В градините също има учители с предучилищна и начална педагогика.Спокойно и в ДГ работят достатъчно квалифицирани кадри за да обучават децата от предучилищните групи. bouquet

# 7
  • Мнения: 984
задавам този въпрос, тъй като едната госпожа е голяма интригантка и аз се надявах, че няма да бъде и в предучилищна, защото е с полувисше образование за това ми трябва къде законово е написано кой има право и кой не

# 8
  • София
  • Мнения: 2 079
задавам този въпрос, тъй като едната госпожа е голяма интригантка и аз се надявах, че няма да бъде и в предучилищна, защото е с полувисше образование за това ми трябва къде законово е написано кой има право и кой не
В Законът за образованието ясно е казано, че учителите в предучилищната група задължително трябва да са с висше образование или с магистърска степен. Другите нямат право.
Но за учителки с дълъг трудов стаж, т.е. тези, които са с полувисше образование, по преценка на директора - може да са и в предучилищната група, незовисимо от това. Всичко е по преценка на директорката.

Общи условия

Активация на акаунт