Отговори
  • Мнения: 9
Simple Smile
Здравейте, имам следния казус. В момента изтичат 135-те дни отпуск за бременност и раждане. Бих искала да прехвърля ползването на отпуск за отглеждане на дете до 2г. на моя съпруг. От друга страна бих искала да ползвам платен годишен отпуск веднага след изтичане на 135-те дни.  Какъв е редът за това - подавам молба за платен годишен отпуск и едновременно с това подавам необходимите документи за прехвърляне на майчинството? Дали правото за ползване на отпуск за отглеждане на дете до 2г. възраст може да бъде прехвърлено на моя съпруг след изтичане на ползването на платения ми отпуск или трябва да го направя още сега - паралелно с подаване на молбата за платения отпуск към работодателя ми?

Бих искала да попитам дали е възможно в определен момент отново да си възстановя (т.е. моят съпруг да ми прехвърли обратно) правото за ползване на отпуск за отглеждане на дете до 2г.
Благодаря предварително.

# 1
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 360
Simple Smile
Здравейте, имам следния казус. В момента изтичат 135-те дни отпуск за бременност и раждане. Бих искала да прехвърля ползването на отпуск за отглеждане на дете до 2г. на моя съпруг. От друга страна бих искала да ползвам платен годишен отпуск веднага след изтичане на 135-те дни.  Какъв е редът за това - подавам молба за платен годишен отпуск и едновременно с това подавам необходимите документи за прехвърляне на майчинството? Дали правото за ползване на отпуск за отглеждане на дете до 2г. възраст може да бъде прехвърлено на моя съпруг след изтичане на ползването на платения ми отпуск или трябва да го направя още сега - паралелно с подаване на молбата за платения отпуск към работодателя ми?

Бих искала да попитам дали е възможно в определен момент отново да си възстановя (т.е. моят съпруг да ми прехвърли обратно) правото за ползване на отпуск за отглеждане на дете до 2г.
Благодаря предварително.

По принцип прехвърлянето може да стане във всеки от посочените от теб моменти - по твой избор - например в момента, в който излизаш в отпуск, или след неговото ползване. Съпругът ти трябва да е осигурен за всички осигурителни случаи.

Мисля, че не можеш да си възстановиш правото на ползване на майчинство  newsm78, но не съм 100 % сигурна. Ще прочета и пак ще пиша.

# 2
  • Мнения: 8 917
По принцип прехвърлянето може да стане във всеки от посочените от теб моменти - по твой избор - например в момента, в който излизаш в отпуск, или след неговото ползване. Съпругът ти трябва да е осигурен за всички осигурителни случаи.

Мисля, че не можеш да си възстановиш правото на ползване на майчинство  newsm78, но не съм 100 % сигурна. Ще прочета и пак ще пиша.
Peace
Колкото до обратното прехвърляне - май не са помислили за това newsm78 Според мен си е по подразбиране на майката и при завръщането на бащата на работа няма проблем отново майката да има право на това... Thinking newsm78

# 3
  • Мнения: 967
Редът е следния:
1. Говориш сработодателя си, че искаш да прекратиш майчинството си и да се върнеш на работа. Разбираш се с него от момента на връщането ти на работа да започнеда тече ползването на годишния ти платен отпуск (т.е. дефакто ти вече се водиш на работа, но не ходиш на работа, защото си в отпуск).
2. Веднга след като официално в работата ти ти прекратят майчинството и те заведат отновно на работа подаваш молба да прехвърлиш майчинството на бащата. Изискването е бащата да е на постоянен трудов договор и детето да е не е настанено в детски дом.
Аз, когато се връщах на работа постъпих точно като теб - веднага с връщането си ползвах натрупалата се отпуска, а майчинството прехвърлих на свекърва ми. Не можеш да прехвърлиш майчинството преди да си се върнала на работа (дори и в платен годишен отпуск ти се водиш на работа). Няма как хем ти да си в майчинство, хем да го прехвърляш на някой друг. Също така обаче трябва веднага с връщането ти на работа да прехвърлиш майчинството, защото ако го направиш със закъснение, напр. когато ти изтече отпуска, то ще изгубите един месец майчински. Напр. ако ти се върнеш на 01.07 на работа, т подаваш молба да се прехвърли майчинството считано от 01.07.

# 4
  • Мнения: 967
По всяко време можеш отново да се върнеш по майчинство до навършване на 2год на детето Peace

# 5
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 360
По принцип прехвърлянето може да стане във всеки от посочените от теб моменти - по твой избор - например в момента, в който излизаш в отпуск, или след неговото ползване. Съпругът ти трябва да е осигурен за всички осигурителни случаи.

Мисля, че не можеш да си възстановиш правото на ползване на майчинство  newsm78, но не съм 100 % сигурна. Ще прочета и пак ще пиша.
Peace
Колкото до обратното прехвърляне - май не са помислили за това newsm78 Според мен си е по подразбиране на майката и при завръщането на бащата на работа няма проблем отново майката да има право на това... Thinking newsm78

И аз поразрових и не намерих изрична забрана за обратно връщане на ползването на майчинство от майката, следователно - може  Peace

# 6
  • Мнения: 326
Nellie, почти си права с изключение на това, че 1/ когато прекъснеш майчинството си и се върнеш на работа трябва да имаш поне един изрботен ден, за да подадеш молба за ползване ан платения си отпуск. И ползването му е след съгласие на работодателя и 2/за прехвърляне майчинството на бащата или друг член на семейството си действително едно от условията е този човек да е на трудов договор, но никъде в закона няма изискване той да е ПОСТОЯНЕН. Ако е временен трудов договор  - също става, но тогава прехвърлянето е за срока на договора.

# 7
  • Мнения: 264
Nellie, почти си права с изключение на това, че 1/ когато прекъснеш майчинството си и се върнеш на работа трябва да имаш поне един изрботен ден, за да подадеш молба за ползване ан платения си отпуск.
С това не мога да се съглася, защото аз сега съм на работа, а ползвах платения си отпуск без да имах изработен ден. Такова нещо в кодекса не съществува.
Аз искам да попитам тези, които са си прехвърляли майчинството, къде и какви документи са необходими за това?! Благодаря предварително!

# 8
  • Мнения: 8 917
Nellie, почти си права с изключение на това, че 1/ когато прекъснеш майчинството си и се върнеш на работа трябва да имаш поне един изрботен ден, за да подадеш молба за ползване ан платения си отпуск.
С това не мога да се съглася, защото аз сега съм на работа, а ползвах платения си отпуск без да имах изработен ден. Такова нещо в кодекса не съществува.
Аз искам да попитам тези, които са си прехвърляли майчинството, къде и какви документи са необходими за това?! Благодаря предварително!
Наистина такова нещо няма в Кодекса на труда, нито в КСО Naughty МОже да е каприз на работодателя Peace

# 9
  • Мнения: 1 849
Платения отпуск си ползваш независимо колко работни дни имаш.

Задължително е таткото да се е усигуравал за всички рискове, т.е. да си е плащал пълните осигуровки.

# 10
  • Мнения: 772
Аз искам да попитам тези, които са си прехвърляли майчинството, къде и какви документи са необходими за това?! Благодаря предварително!

Извинявай, че няма да съм много конкретна, защото ние правихме тази процедура сравнително отдавна и забравих, а сега не мога да изровя бързо копия, но си спомням, че документите не бяха много - на нас всичко ни обясниха в нашия Личен състав  (и те събират и движат документите) и там ни казаха какво да поиска таткото от своя работодател; трябваше копие от акта за раждане на бебо, естествено; 2-3 декларации и молби и поне един документ от другия работодател - май за удостоверяване на трудови отношения там (не знам дали има значение срочен / безсрочен д-вор, защото при нас беше срочен), накрая май той върна някакъв документ там...

и аз знам, че във всеки момент всякакви прехвърляния и възстановявания на майчинстовото могат да се правят.

# 11
  • Мнения: 326
Nellie, права си за платения отпуск.. Проверих, но за трудовия договор /постоянен или временен/ нещата са така! Усмихнат ден!

# 12
  • Мнения: 103
 попълват се 2 неща
справка от работодателя че те осигуряват и декларация между двамата родители че майката прехдоставя правата на бащата.
Попълват се в 2 екземпляра и двете -по един за всяка месторабота /в досиетата/
И двата вида документи се дават от работодателите.

Общи условия

Активация на акаунт