Съвети за избор на лекар и за "оцеляване" в родилн

  • 2 857
  • 32
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 412
Бъдещи майчета,

По повод случая от Нова телевизия и това, че от 2 месеца виждам случаи с дечица с усложнения от раждането реших да направя нещо като съвети:
За избор на лекар - Мисля, че един от важните е лекаря да е специалист  в секцио - има лекари, които не са много в час с манипулацията и мъчат до последно жената и бебето. От това, което видях, голяма част от усложненията настъпват, когато жената до последно е мъчена да роди по естествен начин, а няма родова дейност или бебето е неподходящо застанало и лекаря не решава за секцио.
Въпросът за корупцията се обсъжда в момента и е право на избор, не искам да го разисквам тук.

Нещо като съвети за оцеляване:
1. Ако вече сте в родилна зала с непознати лекари  и решите, че нещо не е както трябва, добре е  да настоявате да дойде още някои лекар - например в случай "Нямате контракции и разкритие", тоновете на бебето се губят, (не знам колко често е редно да се мерят), а не ви подготвят за секцио.
2. Да настоявате да ви обръщат внимание, ако нещо ви притеснява - при мен по-едно време станаха много на често контракциите и никой не ми обръщаше внимание и аз се развиках, че "Ще родя на кушетката в предродилна зала" и тогава се събраха.
3. Да имате мобилен телефон и ако нещо ви притеснява да се обаждате на мъжа или друг роднина и да му казвате какво става (аз си носех телефона в предродилна, в родилна и в реанимацията). При мен помогна - всеки има кръг от познати и ако нещо не е както трябва, хората от вън ще се обадят да помагат.

Ами това е, леко раждане и да знаете, че не е толкова страшно - то си е някакъв естествен процес...

# 1
  • Мнения: 4 915
Много полезна тема за бременните момичета!   Hands Clap  Simple Smile

Подкрепям съвета за избор на лекар - специалист в секциото, причините си ги посочила.  Simple Smile
Така направих и аз - понеже ми се очертаваше цезарово, спрях се на лекар, работещ в отделение "Оперативна гинекология". Дори и нормално раждане да беше, добре е да си спокоен, че лекарят се справя отлично и с хирургията, ако се наложи в процеса на раждане.

Другият ми критерий за избор бе - да е лекар, който е загрижен за пациентките си и след раждането, да ги посещава и наблюдава състоянието им. За съжаление има случаи, при минало леко раждане, после да се появят проблеми - много е важно те да се "уловят" навреме.
Ако избирате лекар - разпитайте дали се интересува от пациентките си, дали е отзивчив откъм внимание и предоставяне на информация.

# 2
  • Мнения: 1 034
Не е много по темата, ама да ви се оплача на мен какво ми се случи! При първото ми раждане /преди 10 г./ имах уговорка с лекар да постъпя 1 седмица предварително, тъй като живеех на 50 км. от болницата т.е. града. Оказа се обаче, че почнах да раждам по-рано и в 1ч. през нощта бях в родилното. Да ама дежурния лекар ме пита защо съм отишла точно при тях. Обясних му причините/не исках да раждам в районната си болница, заради лошите условия там, а и спомени от лежането за задържане/. Той най-нагло ми каза, че като имам уговорка с някой, да си го търся. Нямало те, "будалите" да ме израждат. Звънях по телефона на другия лекар в 2ч. през нощта, обаче в бързането съм преписала грешен номер. Страшно се бях притеснила. Никакво внимание повече от онзи лекар. Само ми спука мехура в 6 ч. и изчезна. Пак изкарах късмет, че онзи съвестен лекар, който без никакви уговорки и пазарявания беше решил да ме приеме предварително, се падна на смяна в 8 ч. и родих при него. При второто раждане вече си имах едно наум и не се оставих без предварителна уговорка и проучване на най-добрите лекари, макар че всичко до голяма степен си е късмет!

# 3
  • Мнения: 922
Сестра ми имаше уговорка с един от най добрите специалисти по секцио и....  какво след като не го направи.Роди преди пет месеца, а още не се е оправила. И не само, но дори става по-зле.

Според мен въпроса трябва да се постави така [b]"Къде да родя"[/b] и след тогава при кого.
Важно е политиката на действие в дадена болница.
В Сливен има една клиника където на всички родилки им се слага система и местна упойка (епидурална, нещо такова) така че който и лекар да ти се падне раждането протича по един и същ начин. Внимание, внимание и пак внимание. Лекарят не стои да гледа как протича раждането, а участва.
Правят ти разкритие, казват ти кога да напъваш и кога не, как да напъваш и въобще както си му е редът.

Изберете правилната болница за да насочите усилията си за раждане, а не за оцеляване.
Персоналът в болницата получава заплата за да ви помага и ако не го прави с удоволствие просто не отивайте там.

# 4
  • Мнения: 126
Цитат на: didoni
Сестра ми имаше уговорка с един от най добрите специалисти по секцио и....  какво след като не го направи.Роди преди пет месеца, а още не се е оправила. И не само, но дори става по-зле.

Според мен въпроса трябва да се постави така [b]"Къде да родя"[/b] и след тогава при кого.
Важно е политиката на действие в дадена болница.
В Сливен има една клиника където на всички родилки им се слага система и местна упойка (епидурална, нещо такова) така че който и лекар да ти се падне раждането протича по един и същ начин. Внимание, внимание и пак внимание. Лекарят не стои да гледа как протича раждането, а участва.
Правят ти разкритие, казват ти кога да напъваш и кога не, как да напъваш и въобще както си му е редът.

Изберете правилната болница за да насочите усилията си за раждане, а не за оцеляване.
Персоналът в болницата получава заплата за да ви помага и ако не го прави с удоволствие просто не отивайте там.


Не искам да споря с теб, но в крайна сметка всичко си опира до късмет - ако не ти е писано да мине всичко ОК върви че избирай и лекар, и болница... Майка ми например като раждаше сестра ми "избяга" от родния си град и отиде да ражда в по-големия, уж били специалисти и пр., даже имаше уговорка с лекар. И какво - детето се роди кукла - живо и здраво, да вземат да го заразят обаче с най-тежката възможна инфекция поради използване на нестерилни инструменти при рязането на пъпната връв. Две седмици не можеха да установят диагноза, а то буквално умираше в ръцете на мама /казаха че било обезводнено/, оказа се че е развило сепсис през това време... Едва оцеля детенцето и до ден днешен /вече е на 20/ се има здравословни проблеми /до момента 4 операции за удължаване на крака, предстоят още, евентуално и изкуствена става по-нататък/ заради тъпата лекарска безотговорност.
Боже, боже, чудя се как е възможно да има такива хора и то медицински лица!!Нямам думи да изкажа възмущението си, пак се развълнувах като се сетих през колко мъки е преминало семейството ми за всичките тия години...
Нека не се чувстват обидени хората в сферата на здравеопазването, които ще прочетат това и които не спадат в групата на "безотговорните". Според мен проблемите ще се решат едва тогава, когато изкореним от съзнанието си порочната практика "всеки да се спасява поединично". Нима всеки има възможност да избере лекар, при който да роди? И каква гаранция ще му даде това? Чисто и просто живеем в държава, където човешкият живот не струва и пукната пара. Оптимист съм, че ще се оправят нещата, но кога ли?

# 5
  • Мнения: 126
Персоналът в болницата получава заплата за да ви помага и ако не го прави с удоволствие просто не отивайте там.[/quote


Сори, това сега го видях - какво удоволствие очакваш да изпитва една санитарка, дето цял ден бърше лайна /с извинение/ и получава 100 лв. заплата? Или пък медицинска сестра, дето е учила почти за доктор и работи за 140-150? И влачи постоянно вкъщи вируси на малкото си детенце /имам приятелка в такова положение/. Всичко опира до социалната политика на държавата.

# 6
  • Мнения: 144
И аз съм ЗА с две ръце за уговорка с лекар.Все ми се струва,че така  съм по спокойна за детето и за мен,а и освен това ще раждам секцио.Това си е операция ,все пак ,не бих се доверила на непознат.Успех на всички бъдещи мами, пожелавам ви всичко да мине като по вода.

# 7
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
е кой луд отива да ражда в днешно време в БГ без уговорка? Shocked Трябва да си абсолютен непокист. Иначе си е жива лотария, я излезеш с бебе от болницата, я не - тото шанс му се вика това. То тези репортажи-на ужаса взеха нещо много да засестяват напоследък.
Може да родиш при лекар на смяна - но изцяло си носиш ти отговорността - на никого не му пука просто.

# 8
  • Мнения: 126
Цитат на: Liorena
е кой луд отива да ражда в днешно време в БГ без уговорка? Shocked Трябва да си абсолютен непокист. Иначе си е жива лотария, я излезеш с бебе от болницата, я не - тото шанс му се вика това. То тези репортажи-на ужаса взеха нещо много да засестяват напоследък.
Може да родиш при лекар на смяна - но изцяло си носиш ти отговорността - на никого не му пука просто.


И аз ще раждам с уговорка, въпроса е че доктора може да ти е супер, ама ако някой друг от персонала не си е свършил работата пак си е същия риск.
Амчи да ходим в чужбина да раждаме... Само дето не ги пускат вече в седмия месец да излизат бременните - нали напоследък си продаваме и децата българките...

# 9
  • Мнения: 2 529
Цитат на: Liorena
е кой луд отива да ражда в днешно време в БГ без уговорка? Shocked Трябва да си абсолютен непокист. Иначе си е жива лотария, я излезеш с бебе от болницата, я не - тото шанс му се вика това. То тези репортажи-на ужаса взеха нещо много да засестяват напоследък.
Може да родиш при лекар на смяна - но изцяло си носиш ти отговорността - на никого не му пука просто.


Повечето жени раждат без уговорка, не може да не го знаеш?!  Shocked Обикновено уговорката е свързана с пари, а болшинството семейства в България нямат възможност да отделят пари и за това. В моя блок се родиха около 8 бебета в последните няколко месеца само, а има и доста малки деца. Ами само аз и още една мама сме раждали с уговорки (тя официално си е платила за това в Тина Киркова, а аз неофициално в Шейново). Две от майките в Майчин дом са ги израждали групи студенти, които са ги преглеждали за разкритие през 5 минути, до степен да вият от болка и да крещят за нормален лекар - това съвсем сериозно!

# 10
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Цитат на: kiki27
Цитат на: Liorena
е кой луд отива да ражда в днешно време в БГ без уговорка? Shocked Трябва да си абсолютен непокист. Иначе си е жива лотария, я излезеш с бебе от болницата, я не - тото шанс му се вика това. То тези репортажи-на ужаса взеха нещо много да засестяват напоследък.
Може да родиш при лекар на смяна - но изцяло си носиш ти отговорността - на никого не му пука просто.


Повечето жени раждат без уговорка, не може да не го знаеш?!  Shocked Обикновено уговорката е свързана с пари, а болшинството семейства в България нямат възможност да отделят пари и за това. В моя блок се родиха около 8 бебета в последните няколко месеца само, а има и доста малки деца. Ами само аз и още една мама сме раждали с уговорки (тя официално си е платила за това в Тина Киркова, а аз неофициално в Шейново). Две от майките в Майчин дом са ги израждали групи студенти, които са ги преглеждали за разкритие през 5 минути, до степен да вият от болка и да крещят за нормален лекар - това съвсем сериозно!


Последното ти изречение само доказва колко сме жалки просто.

# 11
  • Мнения: 928
Цитат на: Liorena
е кой луд отива да ражда в днешно време в БГ без уговорка? Shocked Трябва да си абсолютен непокист. Иначе си е жива лотария, я излезеш с бебе от болницата, я не - тото шанс му се вика това. То тези репортажи-на ужаса взеха нещо много да засестяват напоследък.
Може да родиш при лекар на смяна - но изцяло си носиш ти отговорността - на никого не му пука просто.
Абсолютната истина,колкото и да е жалко.Все пак става въпрос за живота на ТВОЕТО дете.В такива моменти не можеш да се хвърлиш'' на сляпо''.А в нашата държава и след 100г.оправия няма да има,така че...

# 12
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Цитат на: maeva
Цитат на: Liorena
е кой луд отива да ражда в днешно време в БГ без уговорка? Shocked Трябва да си абсолютен непокист. Иначе си е жива лотария, я излезеш с бебе от болницата, я не - тото шанс му се вика това. То тези репортажи-на ужаса взеха нещо много да засестяват напоследък.
Може да родиш при лекар на смяна - но изцяло си носиш ти отговорността - на никого не му пука просто.
Абсолютната истина,колкото и да е жалко.Все пак става въпрос за живота на ТВОЕТО дете.В такива моменти не можеш да се хвърлиш'' на сляпо''.А в нашата държава и след 100г.оправия няма да има,така че...


  202uu

# 13
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Thinking преди 8 години без уговорка раждах. Или съм била "луда" или времето е било различно не знам. Тогава АГто в Павлово не беше частно. Попаднах на много готин млад доктор. Там имаше и стари кадри, на които обаче яко се шареше Wink Накрая за благодарност му дадохме малко парички и това беше.

# 14
  • Мнения: X
И още един съвет, ако позволите, въпреки че не съм раждала в БГ.

Взимайте си татковците с вас, дори и да нямате уговорка с лекар. По-добре платете 100 лева (или колкото и да е там) за присъствието на таткото.  Той не е задължително да гледа всичко , ако не иска. Просто присъствието на още един човек в залата си е една застраховка, и обикновенно води до малко по-човечно отношение и повече внимание от страна на лекарите. И ако нещо се обърка (не дай боже) това си е един свидетел на случилото се.
Мисля си че едва ли ако таткото присъства, някой лекар ще си позволи да навиква родилката, или да я измъчва с часове или дни, или да рискува умишлено здравето и живота на нея и бебето.

Общи условия

Активация на акаунт