Защо се плаща повече за секцио?

  • 1 999
  • 41
  •   1
Отговори
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не от касата, където се плаща еднакво за раждане - а когато си с уговорка.
Днес се размислих по въпроса - всички знаят, че за да направи секцио, уговореният доктор иска по-висока сума. Предвид, че секциото отнема много по-малко време (около час, в сравнение с минимум няколко часа при нормалното раждане - а понякога и само шевовете след нормално раждане може да отнемат поне толкова време колкото едно секцио), прави се в удобно за доктора време, не го вдигаш посред нощ, а най-често когато е на смяна... Наистина се ангажира цял екип, но обикновено се плаща директно на доктора - пък и анестезиолог и акушерки са ангажирани най-често и при уговореното нормално раждане. Гледано по този начин, май излиза, че би трябвало да се плаща по-малко за секцио, защото е по-малко връткаво и по-бързо Mr. Green
Сигурно има причина обаче - къде пропускам нещо в разсъжденията? Какво обяснение ви беше дадено?

# 1
  • Мнения: 959
Според мен, защото все пак това си е вид операция. Поне аз така мисля, а за операция се плаща и то доста скъпо.

# 2
  • Мнения: 8 917
Не от касата, където се плаща еднакво за раждане - а когато си с уговорка.
Днес се размислих по въпроса - всички знаят, че за да направи секцио, уговореният доктор иска по-висока сума. Предвид, че секциото отнема много по-малко време (около час, в сравнение с минимум няколко часа при нормалното раждане - а понякога и само шевовете след нормално раждане може да отнемат поне толкова време колкото едно секцио), прави се в удобно за доктора време, не го вдигаш посред нощ, а най-често когато е на смяна... Наистина се ангажира цял екип, но обикновено се плаща директно на доктора - пък и анестезиолог и акушерки са ангажирани най-често и при уговореното нормално раждане. Гледано по този начин, май излиза, че би трябвало да се плаща по-малко за секцио, защото е по-малко връткаво и по-бързо Mr. Green
Сигурно има причина обаче - къде пропускам нещо в разсъжденията? Какво обяснение ви беше дадено?
Защото си е операция - ти си в ръцете изцяло на лекаря, докато едно ражданес и зависи повече от теб Peace

# 3
  • Мнения: 3 116
Хмм, аз родих планово секцио, уговорка с лекар, и цената беше колкото на нормално раждане, 500 лева  Thinking

Явно не всички лекари, подхождат по този начин  newsm78

# 4
  • Мнения: 750
Предполагам защото в много от случаите нормалното раждане ти го водят основно акушерките, но пък коремна операция, каквато по същество е секциото, не може да ти направи друг, освен лекар със съответната квалификация. Като добавим и това, че при секцио в екипа има операционна сестра и анестезиолог ...

Надявам се, че картинката ти се изясни.

# 5
  • София
  • Мнения: 5 718
Нали обикновено се делят парите между целия екип, сигурно това оскъпява процедурата. А и все пак си е операция, по-сложно е.

# 6
  • Мнения: 1 336
Защото при нормално раждане в общия случай може и една акушерка да се справи достатъчно добре и лекарят почти не се занимава с теб, а секциото е операция, която не всеки АГ може да ти направи достатъчно добре!!! Ако вземеш някой от кварталната поликлиника може и той да те изроди по нормален начин, но едва ли може да ти направи секцио !!! Не плащаш за количеството време като на платен паркинг, а плащаш по-високо квалифициран труд  Wink

# 7
  • Мнения: 2 047
Нали обикновено се делят парите между целия екип, сигурно това оскъпява процедурата. А и все пак си е операция, по-сложно е.

 Обикновено не се делят.

# 8
  • Мнения: 1 685
Хмм, аз родих планово секцио, уговорка с лекар, и цената беше колкото на нормално раждане, 500 лева  Thinking
И при мен беше така.

# 9
  • Мнения: 1 949
Не са ми искали повече пари за секцио. Имах уговорка с лекар и още преди да се установи, че трябва да родя секцио, питах за цените - той каза че няма разлика в двата случая.  Peace

# 10
  • Мнения: 4 965
Всъщност, касата също плаща различна сума за секциото и за нормалното раждане.
При първото разходът на консумативи (упойки, конци и т.н.), персонал и т.н. са много по-големи (при нормалното, обикновено, има акушерка, а лекарят само консултира при нужда; при секциото задължително присъства гинеколог-хирург - не всички гинеколози правят секцио, освен ако не е поспешност в процеса на раждането, операционна сестра, акушерка, анестезиолог и задължително в готовност има втори гинеколог).

Хмм, аз родих планово секцио, уговорка с лекар, и цената беше колкото на нормално раждане, 500 лева  Thinking

Явно не всички лекари, подхождат по този начин  newsm78

Уговорката с лекар няма нищо общо с цената на раждането. Т.е. уговорката означава персонален ангажимент на определен лекар и цената е една и съща. Самото раждане се поема от касата и парите се превеждат на болницата.

Относно връзката с времето - тя няма нищо общо - цената е за "сложността на изпълнението", а и при нормалното раждане основната работа я върши майката, докато при секциото - екипа (по тази логика, може би трябва парите при нормално раждане да се дават на майката, а не на болницата  newsm78).(
Ако вземеш някой от кварталната поликлиника може и той да те изроди по нормален начин, но едва ли може да ти направи секцио !!! Не плащаш за количеството време като на платен паркинг, а плащаш по-високо квалифициран труд  Wink

А и цените "под масата" всеки може да си ги определя както си поиска. Затова всички болници си имат официални тарифи - тогава парите наистина се делят от екипа. При плащането "на ръка" - екипът си получава парите от касата, а само лекарят прибира цялата сума (което аз поне не приемам за правилно - не коментирам, че не е законно).

# 11
  • Мнения: 46 434
Не знам колко се плаща, но си мисля, че може да искат повече, защото при вагиналното раждане, родилката участва активно в раждането, а доктора седи и гледа, докато при секциото, активният е той  Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 6 767
Нямам идея как се плаща "под масата", аз платих стандартните 500лв за избор на лекар в Св.София, дали щеше да е нормално, или секцио цената е все 500лв. А за такива уговорки и пари на ръка...питайте този, на когото ги давате  Wink

# 13
  • Мнения: 2 381
Според мен защото операцията зависи изцяло от хирурга.

# 14
  • Мнения: 5 103
Mи може би, защото в повечето случаи е по желание

Общи условия

Активация на акаунт