Дали заеква или очите на страха са големи?

  • 1 385
  • 18
  •   1
Отговори
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
Искам да споделя какво ме тревожи напоследък. Боби от месец насам говори страшно много и страшно бързо. Паралелно с това обаче започна един вид да зеква, обикновено в началото на изречението.
дали са първи наченки на сериозно заекване или е някаквъ етап, когато е научил страшно много ииска да каже вскичко наведнъж и се оплита newsm78

# 1
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 171
Аз си мисля, че е по-скоро второто. Нали знаеш - мисълта е по-бърза от говора. Ради беше по едно време така. Само го успокоявах - "дай по-бавно, че не разбирам" и така  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 442
второто е! Peace
и с мила имах същия проблем, когато беше на 2г и 7-8м - тъкмо беше тръгнала на градина. забелязах аз, че заеква ( по същия начин, като твоето момченце ) в началото на изречението, при някои думи задължително (сега се сещам, че най-фрапиращо беше с думата `айрян`). в същото време и едната госпожа от градината ми обърна внимание. след това и други роднини  се изказаха. притесних се аз, реших, че е някаква невроза, даже час при логопед бях уговорила... междувременно, тя спря да заеква. но всичко това продължи по-малко от година... кажи-речи периодът първа група от детската градина.

# 3
  • Мнения: 5 713
Мисля, 4е е второто. Аз съм от бързоговорещите и 4есто ми се слу4ва да заеквам в на4алото на изре4ението, когато имам много да изприказвам. Съответно и трудно ми се разбира.

# 4
  • Мнения: 7 821
И Вики заекваше по същия начин. Толкова бързаше да изкаже мисълта си, че започваше да повтаря няколко пъти думата или да заеква. Справихме се като го насърчавахме да говори по бавно, че няма да му избягам  Wink и ще го изслушам и така постепенно отмина проблема.
Ако се притесняваш заведи го на логопед.
Успех

# 5
  • Мнения: 544
Май сама най-добре може да прецениш.

Заекването мисля е като повтаря срички, буквички - въобще части от думата. Свързано е с емоционалното състояние.

Анджи също говори много, понякога запъва и повтаря дума, израз или "И, и, и " няколко пъти докато се сети следващата думичка. Определено не заеква, просто сега развива речника си. Обикновено става когато ми разказва случка или кой какво казал. Grinning

# 6
  • Мнения: 2 274
   Моята племенница имаше същия проблем като беше по-малка! Свекърва ми е педагог и каза, че това се получава, защото речника на децата все още не е достатъчно богат а и все още не могат да говорят добре. В същото време много неща разбират и ги впечатляват и когато се опитат да го изразят с думи става ад! Племенницата всички я карахме да говори по-бавно, за да и разбираме! Постепенно започна да говори по-бавно и спокойно и сега на 8г. изобщо не заеква, нито пък говори бързо!
   Ще го израсте, но трябва да свикне да говори по-бавно  Hug

# 7
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
Благодаря ви момичета.
В общи линии и аз така си мислех, че от бързане да си разкаже случките го прави, но все пак мъничко се притеснявах да не би пък просто да ми се иска да е така, а детето да си има някакъв проблем.
Благодаря отново.  bouquet

# 8
  • Мнения: 3 576
И аз мисля, че е от бързането.
Моя по едно време също запецваше, на по-сложни думи и викаше например моТоТокар, но като му казвах бавно да повтори нямаше проблеми.

# 9
  • Мнения: 303
аз съм говорила с логопед-каза ми, че преди 3 год е трудно да се прецени заекване ли е или е от проговарянето...най-важното е да не насочваш вниманието на детето към проблема и да НЕ го караш да повтаря думите, с които се затруднява..така каза логопедът

# 10
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Повдигам темата отново.

От известно време и аз имам такива притеснения с малкия. Преди да проговори по- осезаемо, ми правеше впечатление, че често повтаря една и съща сричка, когато иска да каже по- дълги думи или словосъчетания. Например "на мама" той казва "ма ма мама". Отдадох го на бедния речников запас.
Сега вече говори доста много, страшно бързо и ми прави същото впечатление как особено в началото на изречението се "запъва" на първата сричка или дума. От няколко дни е съвсем често това и направо съм на път да се шашна. Преди месец обърнах внимание на педиатърката да го слуша докато го преглеждаше, обаче той тогава нито веднъж не запъна (пък и не говори много-много!). Тогава тя ми каза, че преди 4 години било безсмислено да се намесва логопед, защото детето няма още изградена реч. Добре, ами, ако проблемът е неврологичен (или не знам си какъв дуг Sad) Какво да правя, къде да прочета повече?

Ще пиша сигурно и във форума за децата с проблеми.

# 11
  • Мнения: 6 206
Това за ненамесването на логопед преди 4 год са пълни глупости.
Това си е точно от компетенцията на логопеда. Преглед струва 10-20 лв. Няма нищо лошо логопед да погледне профилактично детето ви.
Моето е гледано случайно и в момента, в който се притеснявах за друго, момичето логопедката си каза, че няма никакво място за притеснение и детето си е съвсем в час.

# 12
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Мисля като Каспър  Peace. Не трябва да се оставяте само на съвет от форума, ако нещо от такова естество ви притеснява.
Има си професионалисти и нека ТЕ кажат има или няма проблем едно дете.

Съседчето проговори съвсем правилно и добре. В един миг започна да запецва на една сричка по 2-3 пъти и до ден днешен е така... Родителите отказват да приемат факта, че тя е за консултация поне и направо ми късат нервите с това си решение. Но детето си е тяхно и не се меся.
Друга моя приятелка също има(ща) говорен дефект, пък от сега търси начин и съдействие от логопедите, за да не стигне детето й до това, което тя е била като малка.

Та с 2 думи - консултация с когото и когато трябва, не само с форума Wink

П.П: и аз мисля да водя сина си на логопед, но поради друга причина.

# 13
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Естествено, не мисля да се осланям само на съвети от форума. Исках да си изясня дали трябва да се обърна към логопед или невролог, тъй като както споменах GP-то май не приема проблема за голям  Sad. Ще говоря пак с нея, да видим този път какво ще каже.
Друг е въпроса къде ще намеря добър специалист?  newsm78

# 14
  • Мнения: 6 206
Не се притеснявай, ако логопедът види, че ситуацията не е за него, ще те прати при друг на консултация.
За Пловдив знам няколко логопеда, но за Добрич не мога да ти помогна.

Общи условия

Активация на акаунт