Не проумявам

  • 2 141
  • 38
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 423
Копирам това от друга тема:

При регистрация на дете е необходимо да се представи нотариално заверена декларация от другия родител (ако не е бълг. гражданин), че е съгласен детето да бъде регистрирано в България. Декларацията може да бъде подписана лично в посолството или ако няма възможност за лично явяване да бъде подписана пред нотариус, презаверена от Landgericht и легализирана в консулската служба. Ако тестът е на немски, тя трябва да бъде преведена от заклет преводач и преводът да бъде заверен от посолството (ако се превежда в Германия) или в Управления Консулско на МВнР в София (ако се превежда в България).


И се питам най-сериозно:

Защо е необходимо да има съгласие на другия родител?!
Недоумявам.
Ние бяхме в посолството на съпруга ми, там никoй не се интересува от мен,
дали съм съгласна, дали не съм и прочее кой номер сутиен нося.
Детето си е в правото да има гражданството на баща си.

Ами ако родителите не се понасят или са в развод? С какво българската държава
аджеба защитава правата на новородения български гражданин да получи
българските си документи (по Конституция, ако единият родител е българин,
и новороденото е българин). И как така чужд гражданин ще решава дали български
гражданин по произход има право да получи това, което му се полага така и така.

Кажете ми, каква е логиката на нашите закони?
Аз не схващам.

# 1
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
не му мисли толкова, че ще ти побелеят косите Hug Heart Eyes....3а сьжаление  Бг 3аконите са ни такива,нищо не можем да направим...лошото е, че са писани от хора, които и понятие си нямат от те3и неща...а от всичко това си патиме ние....само се чудя до кога ще се тьрпи това положение Rolling Eyes Thinking

# 2
  • Мнения: 299
Liske, не се коси толкова! То да беше само това. Същото е като с логиката при здравното осигуряване на живеещи в чужбина - няма логика Mr. Green

# 3
  • Мнения: 6 390
Логика за съжаление никаква няма   Crazy
Това нещо ново ли е newsm78
На мен миналата година не са ми искали декларация от бащата Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 486
Освен да се намали броят на БГ гражданите и работата на лелките зад гишетата друга логика не виждам.

# 5
  • Мнения: 4 399
Ами Лизке и аз трябваше да подпиша декларация че съм съгласна дъщеря ми да получи немско гражданство и паспорт. Не е толкова странно.

# 6
  • Мнения: 907
Аз виждам логика. За едно дете и 2та са отговорни и аз (както и бащата) трябва да сме наясно какви ползи и задължения носи едно друго гражданство. И 2та решаваме това за непълнолетните си деца, така е.

# 7
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Според мен е за да вземат парите на хората за преводи, легализации и нотариуси. И мен тук не са ме питали нищо.

# 8
  • Мнения: 3 880
Ами Лизке и аз трябваше да подпиша декларация че съм съгласна дъщеря ми да получи немско гражданство и паспорт. Не е толкова странно.
Мен не са ме питали и не съм се раzписвала никъде Shocked Натресоха му на горкото ми дете немското гражданство беz даже да ме питат Wink
За паспорта се раzписвах, но него го вадихме година и половина след гражданството...

Или подписа е нужен само zа дете, което е родено иzвън страната newsm78

# 9
  • Мнения: 4 399
Ами Лизке и аз трябваше да подпиша декларация че съм съгласна дъщеря ми да получи немско гражданство и паспорт. Не е толкова странно.
Мен не са ме питали и не съм се раzписвала никъде Shocked Натресоха му на горкото ми дете немското гражданство беz даже да ме питат Wink
За паспорта се раzписвах, но него го вадихме година и половина след гражданството...

Или подписа е нужен само zа дете, което е родено иzвън страната newsm78

Ами предполагам когато детето е родено в страната и единия родител е местен, не се изисква съгласие. Но и в БГ е така. Ако родиш в БГ пак никой не изисква съгласие на мъжа ти за да получи детето българско гражданство. Но когато си в чужбина гражданството и паспорта са свързани неща. Така например австрийците искаха потвърждение че дъщеря ни има немско гражданство. И това можеше да стане само ако представим нейн паспорт или я впишем в паспорта на мъжа ми. Друг документ за гражданство на практика не съществува. Затова се изисква съгласието и на другия родител. Нещата с една дума не са толкова прости когато си извън страната и аз мисля че има смисъл и не е само бюрокрация. Предполагам и в случая на Лизка детето трябва да бъде вписано в паспорта на родител или да му направят негов.

# 10
Не разбрах къде е била написана тази информация, но миналата година родителите  ми регистрираха децата ми като бг граждани и никoй не е изисквал такова пълномощно. че то иначе наистина къде е логиката  Thinking...

# 11
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
Аз виждам логика. За едно дете и 2та са отговорни и аз (както и бащата) трябва да сме наясно какви ползи и задължения носи едно друго гражданство. И 2та решаваме това за непълнолетните си деца, така е.


Меги, ако бащата е чужд гражданин и се е сьгласил да се и3вади международен паспорт на детето му и то да може да пьтува само с един от родителите ( в то3и случей- майката ) не ра3бирам и а3 ращо е нужно да има цялата та3и бюрокращина...а 3а гражданството сьм на мнение, че когато порасне шокито достатьчно,той ще си реши иска ли или не бг гражданство...в то3и момент не виждам пол3а 3а него от бг гражданство...само главоболия

# 12
  • Мнения: 2 292
и аз не проумявам защо ми искаха акт за раждане на детето на границата на излизане от българия, при положение, че и двамата родители бяхме там с бебето. запазила съм си фамилията след брака - различни били и искали да докажа, че аз съм майката !!!!! разбиха ме с въпроса - а вие ли сте майката? май им приличах на кърмачката ... а Саши е с БГ паспорт - в компа инфо за родителите нямат ли?

# 13
  • Мнения: 7 803
в нашето посолство ми дадоха същото инфо и аz иzбеснях  #Cussing out
децата обаче ги zаписва мама в бг и не са и искали такава глупост  Tired

# 14
  • Германия
  • Мнения: 8 085
И мен ме привикваха в Щандесамт-а, за да уточня, че детето ще се именува по германското законодателство, за гражданство не си спомням дали е ставало дума, чак тогава ни дадоха акта за раждане  Thinking
Лелката спомена, нещо за нашите закони, но тогава не ми беше до това да слушам внимателно какво точно искат

Общи условия

Активация на акаунт