Мога ли да взема детските надбавки за 1,7 г. назад?

  • 737
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 548
Здравейте мами,
синът ми е на 1,7 г., но никога не съм подавала молба за детски надбавки и съответно не съм получавала. Осигурявам се на минимална заплата и получавам държавна стипендия от 250 лв като докторант в държавен ВУЗ. С бащата на детето нямаме брак. Наскоро една майка ми каза, че мога да си взема детските със задна дата от раждането на Косьо. Така ли е и ако да, какво трябва да направя? Какви документи евентуално трябва да подам и къде?
Предварително благодаря за отговорите.

# 1
  • Мнения: 8 917
Здравейте мами,
синът ми е на 1,7 г., но никога не съм подавала молба за детски надбавки и съответно не съм получавала. Осигурявам се на минимална заплата и получавам държавна стипендия от 250 лв като докторант в държавен ВУЗ. С бащата на детето нямаме брак. Наскоро една майка ми каза, че мога да си взема детските със задна дата от раждането на Косьо. Така ли е и ако да, какво трябва да направя? Какви документи евентуално трябва да подам и къде?
Предварително благодаря за отговорите.
Почти съм убедена, че няма да стане. Давността на помощите при раждане са 3 години, но при детските бяха около 6 месеца ако не се лъжа и то имаше някаква врътка с която тотално ти отказват.

# 2
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Ето ти текста от Закона за семейни помощи за деца:

"Чл. 12. Вземанията по този закон се погасяват в срок, както следва:

1. три години - за еднократните помощи при раждане на дете, считано от края на месеца, през който е родено детето;


2. три месеца - за месечните помощи за деца до 18-годишна възраст, считано от края на месеца, за който се отнасят;

3. три месеца - за месечните помощи за отглеждане на дете до 1 година, считано от края на месеца, за който се отнасят;


4. (нова - ДВ, бр. 69 от 2004 г.) три месеца - за еднократната помощ при бременност, считано от определения термин за раждане;


5. (нова - ДВ, бр. 69 от 2004 г., изм., бр. 21 от 2006 г.) три месеца - за еднократната целева помощ за ученици, записани в първи клас, считано от края на месеца, за който се отнасят."

Следователно можеш да вземеш максимум за три месеца назад. Сори.

# 3
  • Мнения: 548
Много благодаря на Incandescent за инфото.

Общи условия

Активация на акаунт