Отопление с пелети - предимства и недостатъци

  • 10 143
  • 25
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 669
Чета подробности за отоплението с пелети, но все още не мога да намеря достатъчно информация, затова пускам тази тема.

Имаме вила в планината, която целогодишно е прохладна, тъй като самото място си е доста студено. Обмисляме отопление с пелети, тъй като планираме да се преместим там за постоянно, а останем ли на ток, ще ни излиза доста скъпо.

Вилата е на два етажа, но ние ще отопляваме само един. Стаите са три, има баня, т.е. 3 радиатора и може би тръби в банята? Не съм запозната също може ли бойлер да се свърже с подобен тип отопление.

И тук идва въпросът ми: каква би била средната месечна цена за подобно удоволствие? Честно казано, не мога да преценя каква е квадратурата, но са три съвсем стандартни стаи, нищо голямо.

Обмисляхме също газ, но преценихме, че пелетите са по-добър и безопасен вариант. Ще се радвам да прочета и вашите мнения от опит, били те положителни или негативни.

Благодаря.

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Зависи какви пелети ще купуваш. Има по 150 за тон, има и по 450. Ще ти трябва и специална машина, която да ги гори. Нашата е комбинирана - може на пелети, на дърва, на костилки. Пробвали сме всички варианти. Отопляваме два етажа с обща площ около 300 квадрата плюс бойлер. Взимаме пелети от слънчоглед и/или костилки и със 7-8 тона караме зимата. Намираме ги за около 160 - 180 лева за тон.

# 2
  • София
  • Мнения: 669
Зависи какви пелети ще купуваш. Има по 150 за тон, има и по 450. Ще ти трябва и специална машина, която да ги гори. Нашата е комбинирана - може на пелети, на дърва, на костилки. Пробвали сме всички варианти. Отопляваме два етажа с обща площ около 300 квадрата плюс бойлер. Взимаме пелети от слънчоглед и/или костилки и със 7-8 тона караме зимата. Намираме ги за около 160 - 180 лева за тон.

Много благодаря за конкретния отговор! Точно от това имах нужда - примери с реални цифри, иначе е ясно, че всичко варира, че зависи от много фактори, но все пак ми трябваше някаква основа, от която да изхождам.

# 3
  • Мнения: 9 853
180 кв.м санирана, с дървена дограма, цялата я отоплявахме зимата - в най най най студените дни отиваха при целодневно отопление два чувала по 15 кила- към 11 лв. В неекстремните дни- по 1 чувал, и през деня сме я спирали, или като ни няма.

# 4
  • Мнения: 1 647
Здравейте , ние топлим 2 спални, хол с бокс и баня. Къщата е стара без изолация, със сменена дограма. Използваме най-малката ,като мощност пелетна камина,която всъщност е голяма спрямо отопляемата площ т.е. не и ползваме пълния капацитет. Живеем в планински район и се отоплявахме от Октомври до края на Април. Поддържахме 23-4 градуса през деня, през нощта изключвахме. За това време отидоха 2.5 тона пелети около 1000 лева. Камината може да се върже към бойлер , и предлага много опции за програмиране. Лесно се почиства и работи с нея, не е хамалогия и в къщи е чисто, не цапа.

# 5
  • София
  • Мнения: 669
Здравейте , ние топлим 2 спални, хол с бокс и баня. Къщата е стара без изолация, със сменена дограма. Използваме най-малката ,като мощност пелетна камина,която всъщност е голяма спрямо отопляемата площ т.е. не и ползваме пълния капацитет. Живеем в планински район и се отоплявахме от Октомври до края на Април. Поддържахме 23-4 градуса през деня, през нощта изключвахме. За това време отидоха 2.5 тона пелети около 1000 лева. Камината може да се върже към бойлер , и предлага много опции за програмиране. Лесно се почиства и работи с нея, не е хамалогия и в къщи е чисто, не цапа.

Привет и благодаря! Мисля, че ситуацията е почти като нашата с тази разлика, че къщата има изолация. 1000 лева за толкова много месеци звучи повече от прекрасно! Можете ли да ми кажете каква точно е Вашата камина и какви пелети купувате, за да ги проуча?

# 6
  • Мнения: 1 647
Здравейте , ние топлим 2 спални, хол с бокс и баня. Къщата е стара без изолация, със сменена дограма. Използваме най-малката ,като мощност пелетна камина,която всъщност е голяма спрямо отопляемата площ т.е. не и ползваме пълния капацитет. Живеем в планински район и се отоплявахме от Октомври до края на Април. Поддържахме 23-4 градуса през деня, през нощта изключвахме. За това време отидоха 2.5 тона пелети около 1000 лева. Камината може да се върже към бойлер , и предлага много опции за програмиране. Лесно се почиства и работи с нея, не е хамалогия и в къщи е чисто, не цапа.

Привет и благодаря! Мисля, че ситуацията е почти като нашата с тази разлика, че къщата има изолация. 1000 лева за толкова много месеци звучи повече от прекрасно! Можете ли да ми кажете каква точно е Вашата камина и какви пелети купувате, за да ги проуча?

Камината е ето тази,като имайте предвид ,че и тя си топли при това доста добре. В банята при нас има лира.
https://burnit.bg/bg/project/%D0%BF%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B … -comfort-13-plus/
Пелетите ги избира мъжа ми , някакви хубави немски по 400 и нещо лева тона. Много е важно за тази камина , какви пелети се слагат , да няма отлагания,налепи,нагази и конденз.

# 7
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Ние се топлим на пелети от слама - от 130 до 150лв. за тон. На зима ни отиват по 5 тона средно. Къща на 2 етажа, с по 3 стаи на етаж, големи салони, бани - общо 140кв. м. застроена площ. Къщата е изолирана с изолация 10см.
Пелетната горелка, която ползваме, е изобретение на мъжа ми, снабдихме се и с полезен модел за нея. В момента правим пилотно производство.
Сега разработват и пелетна камина, която ще е пригодена за апартаменти. Тя също ще бъде уникална по рода си и отново ще се кандидатства за патент.

# 8
  • Мнения: X
И аз да се включа, но с питане.
Някой има ли наблюдения върху пелетна камина, но без водна риза или въздуховод.
Казаха ми, че имало и такава опция и самата камина излъчва достатъчно топлина, за да отоплява и без радиатори.
Конкретното ми питане е за апартамент от 100 кв
След ремонт сме и опциите за радиатори и въздуховоди са немислими.
А ако има наистина такава да отопля 100кв без радиатори е супер
Та, ако някой знае нещо и по този въпрос...

# 9
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Това практически би означавало ужасна топлина в помещението, където е  печката и недостатъчно отопление в останалите.

# 10
  • Мнения: X
И аз така си мисля, но се опитват да ме убедят, че с някакви италиански не е така. Отнема примерно 2 дни да се отопли на всякъде и от там на сетне при отворени врати и да речем зададена температура 24-25 градуса в основната стая се поддържа около 22-23 в останалите, което идеално ме устройва.

# 11
  • тук, на мястото си
  • Мнения: 21 714
Камина без водна риза си е обикновена печка и можеш да отопляваш една стая плюс най-много коридор. Дори и да си отворени вратите трудно, даже невъзможно да  се отоплява навсякъде. Не е нужно да се прави ремонт за да се поставят радиатори.
Ние сме с котел на пелети, ползваме само от иглолистна дървесина, тази година ги купихме на цена 380 лв/тон. Миналата година сме изгорили почти 4 тона от същите. Палим началото на окгомври и гасим края на април. Чистим котела веднъж седмично. Отопляваме 5 стаи + коридор + баня + бойлер. Регулираме температурата със стаен термостат,  22-23 градуса денем и 16-17 нощем. Става въпрос за къща със сменена дограма, но без външна изолация.

# 12
  • Мнения: X
Казвам, че сме след ремонт и категорично не искам дупчене или каквото и да е подобно.
Пък как ще стане да се сложат радиатори без това ? Май няма как.

# 13
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
По принцип отоплението е едно от първите неща, които се предвиждат при един ремонт.

# 14
  • Мнения: 1 503
По принцип отоплението е едно от първите неща, които се предвиждат при един ремонт.
Абсолютно.

Общи условия

Активация на акаунт