С влак до морето

  • 11 119
  • 75
  •   1
Отговори
  • Мнения: 979
Някой пътува ли с влак до морето?От София колко време се пътува, удобно ли е....?Моля,нека всеки, който е пътувал и знае повече по въпроса,да сподели мнение.Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 10 695
Пътувах обаче в обратната посока. Купетата са сравнително добри, макар че на мен леглото ми беше малко късичко. Чисто е и има мивка. Говоря за спално купе. В него са трима души, съответно има за мъже и жени. Ако пътувате 4 човека семейство по-добре наемете си 2 купета, като доплащате още по 1 легло и ще бъдете сами. Пътя е 7-8 часа без прикачвания. Примерно тръгвате в 10 от София и пристигате в 7 на другия ден във Варна. Удобно е за майки с деца, понеже ако сте сами в купето няма кой да ви закача и детето може да поспи. За него ще бъде атракция, а и тракането на колелата унася и се заспива по-лесно Simple Smile

# 2
  • Мнения: 781
Защо си го причиняваш?Бургас-София с автобус е 5часа. Освен ако не пътуваш заради по-евтин превоз....Има и споделено пътуване, но всеки сам преценя

# 3
  • Майна Сити
  • Мнения: 954
Не мога да кажа от София как тръгва влакът, но мога да споделя мнение от Пловдив какво е положението. Задължително нощен влак и задължително резервация, за да не стоите прави. Ако е в разгара на сезона, хората в коридорите са един върху друг. В купетата също (много сакове, куфари и чанти). Тези багажи, които не може да се поберат горе над главите ви, се слагат на всяко едно свободно място в купето (или на пътеката отвън), правейки мястото още по-тясно. Не може да се протегнеш, винаги някой хърка силно, а може да попаднеш и на миризливи хора. На един му е топло и иска да се отвори прозореца, друг се оплаква че има шипове примерно и търчи да го затваря. След като изразходваш всяка възможна батерия по телефони, таблети, лаптопи и powerbank, се оказва, че дори не си на половината път до крайната точка. Не можеш да спиш, защото омаляваш, не можеш да идеш да пушиш в коридора или тоалетната, защото трябва да прекрачваш 14 крАка, за да стигнеш до вратата. За кондуктор винаги избират някой по-слабичък, с цел по-лесното преминаване в целия този гъч.  След като си изпушил половин кутия цигари, се разбира, че влака ще закъснее ХХ часа и не се знае кога ще видиш морето (а след още малко време взимаш да се питаш дали ИЗОБЩО ще го видиш тази година?!?). Навън е нощ, ти няма с какво да се забавляваш и посягаш на провизиите "за из път". Отваряш шумолящото пакетче и се оказва, че и спящите се будят и с очи търсят и очакват да ги почерпиш с "едночко". Не знаеш къде се намираш, не можеш и да се ориентираш в тая тъмница, но виждаш, че спирате на всяка подпряна керемидка (мини селска гаричка). През акъла ти отдавна минава мисълта "кой аджеба ме накара да пътувам с тоя влак и защо някак си взех да го мразя толкова много?" Започваш да се молиш възрастта за пенсиониране да не се е променила, докато стигнеш до морето. Минава кондукторът и казва, че влакът ще има престой неопределено време. Вече си убеден, че ще се пенсионираш там и ще слезеш белобрад старец или белокоса бабичка в края на това пътуване. Цигарите взимат да свършват, яденето също, но за сметка на това в купето ти започва състезание под надхъркване. Мислено се молиш и едновременно проклинаш всички богове. Една вечност по-късно, вече си на последната гара от твоето БДЖ приключение. Излизаш схванат като сардина от купето, недоспал, гледащ злобно и търсещ силно кафе. Честито! Вече си на морето!

# 4
  • Мнения: 10 695
За това спално място по възможност сам или със хора от семейството в купето. Лягаш и отнасяш плувката. Правил съм го многократно. А с автобус от София до Варна е 7 часа с 30 мин престой на Велико Търново. Има климатик ама има и хора които не са се къпали. Няма къде да се разходиш като ти се схване задника от седене след 2 часа. Ако ти се ходи до тоалет - забрави. За това с влакчето и всичките му екстри. Все пак отиваш на почивка, а не да трошиш нерви ! Simple Smile

# 5
  • Мнения: 979
Взех да се разубеждавам,но може още някое мнение да прочета.....Страхувам се да пътувам с автобус като гледам по магистралата как се кара.Кола си имам,но не ми се рискува,адът е огромен,всеки ден гледаме по телевизията за подвизите по пътищата ни.По-сигурно ми се вижда с влак,макар и по-бавно....

# 6
  • Мнения: 10 695
Какво означава вижда ми се бавно ? Да 9 часа е , но имаш всички удобства. Още повече, че пристигаш сутринта наспана. Как мислиш да спиш в автобус, където около тебе светкат лампи за четене, говорят по мобилни и връви филм след филм по телевизора ?  Провери разписанията на автобсите и влаковете, в колко часа искаш да пристигнеш и за това в колко трябва да го хванеш. Едно е да пристигнеш след 7 часа лашкане в автобуса като препикано мушкато, друго е да се събудиш бодър като репичка ! Simple Smile

# 7
  • Мнения: 4 808
Не съм пътувала с влак от години, но по Коледа като падна снега, убедих майка ми да пътува с влак до София, вместо с автобус, за по-сигурно. Остана много доволна, каза, че е чисто, но тя винаги си купува билет за първа класа. Имам приятелка, която редовно пътува с нощния влак до София в спален вагон. Така че изводите ми са: спално купе или първа класа, при това заредени с вестници, кръстословици или книги, че като падне батерията, да има какво да се прави.

# 8
  • Мнения: 2 883
Спалният вагон във влака е удобно, но безумно скъпо- преди година пътувахме с половинката и платихме 70-75лв. за купе, в което сме само двамата. Еднопосочно.

Щом автобус (има директни по магистралата, стигат до Бургас за 5 часа) и кола не са ви вариант, защо не погледнете полетите? ДО Варна пътуват Уиз еър, а до Бургас - България еър. Не вярвам да дадете повече, отколкото с друг транспорт, но времето за пътуване е доста намалено.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 4 475
Като бях малка до морето все със спален вагон сме пътували. После повече от 20 години не бях. Миналата година пътувахме с детето до Бургас в спален вагон. Определено е прилично, чисто и ново. Детето трудно пътува с автобус , аз още по-трудно. Не бих си причинила повече от 2 часа път с автобус по принцип.
Сега отново ще пътуваме с него до Бургас , в края на месеца. Около 60 лева излиза в двете посоки за мен, при него е около 30 лева, пак в двете посоки.
За който се интересува - момче, навършило 9 години, не може да пътува в женско купе- тоест с майката. Може да се запази цяло купе за двама, но излиза по-скъпо.

# 10
# 11
  • Мнения: 10 695
    Относно пътешествието София-Варна.За да не говоря напразно - с автобус еднопосочния билет е 32 лева и е 7 часа ( ако няма закъснение ), ти се натъртва задника на седалката и всички други екстри. С влак - е около 43-45 ( това по спомен, не си намерих билета от последното пътуване, но пътувах бизнес класа - т.е. сам в спалното купе ), с всичките му удобства. Разлика от 13 лева в случай на багаж, предстояща среща ( за която трябва да си отпочинал ), здравословни проблеми и т.н. , и си струва ( според мен ) да бъде заплатена, за да има комфорт на пътуването. Да не говорим в случай на бебе, което трябва да се храни и да няма наоколко кихащи и кашлящи индивиди. НО всеки си знае за себе си и си избира това което му е необходимо според зависи.

# 12
  • Мнения: X
Преди две години пътувах с влак от Троян до Варна, с прехвърляне в Левски. 6 часа наляво - надясно се люшка леко влака, все едно си на камила. Не можах да спя, след като се качих на този от София едва намерих място. Падна ми се една пенсионерка с внучета и семейство с внучета. Най - скучната компания на света. Ходенето до тоалетна беше ОК, но коридора постепенно почна да се пълни с  роми и стана тясно. Интернет нямаше, хората казаха, че в някой друг влак е имало. Не е твърде тясно купето, имаше и контакти за зареждане на телефон и плот за хранене до прозореца. Аз си мисля, че ако имаше интернет и компанията беше весела, нямаше да ми се стори цяла вечност пътуването. Накрая ме взеха от жп гарата, отидохме до близкия южен плаж и уж седнаме да хапнем, но аз толкова се бях изморила, че тръгнах да си топкам краката в морето и докато се усетя плувах вече с дрехите. Водата отми цялото напрежение и беше голям кеф, въпреки че този плаж не го препоръчвам. Страшна мизерия е във водата, но тогава ми се стори като райски плаж. На връщане бях с автобус на Биомет, има тв, климатик, бърз е. Но попаднах на кофти шофьор, който си мислеше че съм до Ябланица, не до Абланица и трябваше да ходя няколко километра пеша по магистралата, защото късно видях, че е пропуснал отбивката. Но това е друга история. А катастрофи често става с автобуси на Юнион Ивкони, вътре има доста роми и мирише лошо, минават през някакви села и става бавно. Затова определено препоръчвам Биомет. Сестра ми доста пъти се е возила с тях, цената си заслужава комфорта. Тъй като билета ми беше двупосочен, се наложи да го заверя на ЖП гарата във Варна, след което го пратих по пощата в централата на БДЖ София. Върнаха ми някаква малка сума, взех я от ЖП гара Троян.

# 13
  • София
  • Мнения: 13 206
Защо си го причиняваш?Бургас-София с автобус е 5часа. Освен ако не пътуваш заради по-евтин превоз....Има и споделено пътуване, но всеки сам преценя
5 часа не е... освен това ако попаднеш на автобус с неработещ климатик ще изкараш едно кошмарно пътуване. Миналата година мъжът ми така пътува. В едната посока - супер, на връщане без климатик и куп цигани на главата му. Във влака може да се раздвижиш и времетраенето е мааалко повече от това с автобуса. И като си вземеш първа класа е екстра.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 219
5 ч София-Бургас е с Етап и Груп, които са директни по магистралата, има и някои курсове такива на Карат-С.
По-бавно и тягостно се пътува с Ю.Ивкони, често нямат климатик, но са една идея по-евтини.

Общи условия

Активация на акаунт