На ехографа се виждат уголемени бъбреци...

  • 13 663
  • 5
  •   1
Отговори
  • Русе
  • Мнения: 1 155
Здравейте! Искам да попитам нещо и се извинявам, че нямам много време да ползвам търсачката, но след малко трябва да ставам от компютъра, а ми е нужна информация... или може би успокоение  Rolling Eyes

Когато бях бременна в 23-та седмица ходих на фетална морфология при доц. Томова и всичко беше наред. Каза само, че виждала нещо по бъбречето (или и по двете... не разбрах), но не можела да каже със сигурност дали има някакъв проблем, защото чак след раждането можело да се каже. От тогава при преглед с ехограф лекарят ми не ми е казвал за нищо такова, но и той не гледаше кой знае колко обстойно. Сега си смених наблюдаващия лекар (понеже се преместихме) и когато ме гледаше на УЗ му казах какво е казала доц. Томова. Той каза, че вижда уголемяване на бъбречетата и нищо повече не ми обясни.  Sad Попитах проблем ли е, той каза още не можело да се каже.  Cry
Моля ви, кажете ми на какво може да се дължи. Може ли да е на нещо моментно? Например, ако не се е било изпишкало тогава (извинявам се ако звучи тъпо) или нещо такова, или причината може да е някаква друга. Ясно е, че ще се разбере след раждането, но сън не ме хваща и искам да знам възможните причини за това. Благодаря ви предварително. Честит празник на малките слънчица и само усмивки ви желая!!!    bouquet

# 1
  • Мнения: 997
 Мила, Деб  не знам нищо за този проблем. Виждам, че термина ти наближава. Няма смисъл да мислиш за това. Може да е проблем, но може и нищо да не означава. Преди да се роди Боби, лекарката ни каза, че има проблем. И наистина беше така. Няколко месеца по-късно на моя приятелка и казаха абсолютно същото като на мен. Изрева си очите два месеца - а се оказа, че на бебето му няма абсолятно нищо. Пренаталната диагностика е много трудно нещо - става въпрос понякога за милиметри. Не е трудно лекаря да сбърка. Стискам палци за теб.

# 2
  • София
  • Мнения: 9 826
Деб,ще ти споделя какво стана при втората ми бременност.Ходих на Доплер при д-р Спасов в педиатрията.Той видя на бебето ми абсолютно същото,което описваш.Обясни ми с някакви научни термини,че най-вероятно просто в бъбречното легенче има останала урина,или както ти пишеш-не се е изпишкало.Може и тъпо да звучи,но точно така ми го обясни.Каза ми,че вероятността да има проблем след раждането е минимална и ме посъветва като се роди бебчо да го погледнем на ехограф.Така и направихме-няма проблем.Обясниха ми,че много често се вижда "такова нещо" при феталната морфология.Не се притеснявай. Peace

# 3
  • Варна
  • Мнения: 199
Здравей мила Деб, моля се и се надявам бебчето ти да се роди напълно здравичко и да разсея всички твои тревоги и притеснения. 
Аз съм от Варна и съм с подобен проблем като твоя.. По-скоро да кажем с подобна тревога. В момента съм в 7 мес. и на скоро при преглед на ехограф на моя бебчо му отриха бъбречни аномалии. Изпратиха ни на фетална морфология при д-р Вили Димитрова в София. Оказа се че 2-те бъбречета на бебо са увеличени, като единия - левия е прекалено раздут (заема по-голямата част от коремната кухина) и има няколко кисти, т.е както ми обясни тя този бъбрек не функционира и едва ли някога ще функционира. Десния бъбрек е също леко по-голям с увеличено легенче, но това не означава че непременно и този бъбрек е засегнат. Каза ми, че всичко ще се разбере, когато се роди бебето. Изплаках си очите от притеснение... но зная, че в случая нищо не мога да направя освен да се моля и да се надявам всичко да бъде наред.
Пиша ти всичко това, за да ти кажа че много добре разбирам как се чувстваш.
Надявам се много скоро да ни зарадваш с хубава новина. От лентичката виждам, че събитието ще е съвсем скоро. Прегръщам те сърдечно  и ти пожелавам успех и леко и безпроблемно раждане! Hug

# 4
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
значи да ти кажа какво става при мен и какво наиучих
ако е уголеме - може би имат в предвид легенчето на бъбрека - това е мястото където се събира урината и после през един слой обгръщащ легенчето се "изцежда" по тръбичка в пикочния мехур
слоя дето пропуска урината от легенчето по тръбичката се нарича паренхим
а самата тръбичка - уретер
Значи при мен е уголемено легенчето - значи по някаква причина се задържа урина
ВЪзможно е тъй като бебето пишка във водна среда това да го затруднавя - и като се роди да няма проблеми
Но може като се роди да има проблеми - които в лек вариант да се излекуват дори само с антибиотик
Но ако има тежък вариант - където има напр. стеснение на уретера - може да се наложи операция

Докато си бременна нищо не може да се направи - при мен доц.Томова беше препоръчала по-ранно раждане, за да не се увреди паренхимна тъй като е силно притиснат
Но наблюдаващия ме в момнта гинеколог каза, че не би рискувал усложнения от ранно раждане заради един бъбрек. (И май практиката е да чакат бебето да се роди - да е по-здраво и яко, за да може ако се наложи операция да може да я понесе

Виж в тази тема на тази стр - една майка пише за нейните премеждия от този род
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=85824.260 тук в края на стр
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=85824.280 `тук третото мнение
и виж това като цитат на АВА
catnadeen, ще ти кажа как стана при мен - значи след като се доказа дефекта на легенчетата, аз се свързах с Буева, тя също ме гледа два пъти ехографски и нещата не се бяха променили много в хода на бременността, та се разбрахме, че щом се роди бебето, ще й го заведем. Само че моята гинеколожка предложи Буева да дойде в Св. София, защото там има доста модерен 3D ехограф и въобще искаше да помогне нещата да се изяснят. Това ми е съвета - свържи се с някой добър детски нефролог, който също да те види сега и да има готовност да прегледа бебока, щом се роди. В нашия случай не се наложи операция (поне засега), а само системно наблюдение и следена на стерилна урина, защото и ние направихме пиелонефрит. Аз ти предлагам да търсиш нефролог, а не уролог, защото урологията е по-обща специалност, а дефекта на бъбречните легенчета касаят нефрологията. Не бързай да се паникьосваш, защото както писах на едно друго момиче, доста се променят нещата, щом бебето се роди и се изпишка. Важно е също в родилния дом да бъдат предупредени за задръжката на урина на бебето, за да знаят и да следят какво количество изпишква през престоя си там. Ще ти оставя телефона си, а ти ако имаш желание, можем да поговорим или да се срещнем. Ние с бебе Кико се разхождаме из Южния парк, така че - заповядай на разходка с нас ))) 

# 5
  • Мнения: 3 116
Момичета, ще се намеся в тази темичка.

Става дума за мен. Още при раждането при мен е имало подобен проблем, задържане на урина в бъбрека поради неправилната му форма. Това го разбрах когато 2001 година отидох на профилактичен преглед ехограф на вътрешни органи и се оказа че от бъбрека е останал само един балон с урина. Иначе има перфектни изследвания кръвни и урина и поради това никой не е разбрал за проблема.

Махнаха бъбрека в Пирогов, август 2001, за всеки случай за да не причинява инфекции. Това което ми казаха там е че ако някой си беше направил труда да открие проблема при раждането, сега щях да съм с 2 бъбрека. В повечето случай тези проблеми се коригират когато се открият рано. Ще стискам палци и ще следя темичката.

Иначе като човек който от поне 20 години живее с 1  бъбрек искам да кажа, че единственото което правя е че ходя веднъж годишно на изследвания кръв и урина и на ехограф. Износих и едно прекрасно момиченце и се готвя за още 2 Simple Smile Надявам се обаче при вас нещата да не стигнат до тук !


 Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт