Отговори
  • Мнения: 630
Провокирана от едно изказване във форума,реших да пусна тази тема и да чуя мнението ви.
Съдите ли за хората по техните роднини ?
И смятате ли,че трябва човек да носи негативите и позитивите от постъпките на своите близки ?
Обременявате ли мнението си за даден човек от мнението си за околните му и  как приемате когато и вас ви оценяват така ?

Последна редакция: нд, 20 май 2018, 08:52 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 6 674
Предполагам съвсем скоро темата ще се изпълни с мнения, че всеки човек е сам за себе си и родата няма никакво значение. Когато бях по-млада и аз 100% споделях това мнение. Сега вече знам, че хората трудно или направо невъзможно бягат от модела. Колкото и да не ни се иска и родата и приятелите имат голямо значение. Не отричам редките изключения, но първо не съм видяла истинско такова, а и дори да има, както знаем изключенията потвърждават правилото.

# 2
  • Мнения: 9 196
Съдя ЗА хората, по тяхните роднини, или по-точно средата, в която са израсли.
Не, никой не може да отговаря за постъпките на другите - роднини или не.
Познаването на средата, дава информация през какво е минал даден човек, не означава автоматично, че той ще е същия. Средата обяснява определени неща в характера на всеки - добри и лоши - дете на алкохолик, може да е същия долен алкохолик, но може и да изпитва ужастна ненавист, към такива, очевидно с основание ...

# 3
  • Мнения: 12 473
Преди вярвах и гледах родата, сега вече не съдя толкова прибързано.
Все по-често срещам хора, излязли и надскочили себе си и средата си.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 3 571
Съдите ли за хората по техните роднини ?
Не, не съдя. Но не мога да не си направя някакви изводи, ако познавам семейството като динамика и функциониране. Също така, както има идентификация, така има и случаи на деидентификация и стремеж по нищо да не приличаш на родителите си. Както има гени, така има и среда. Кое, как ще натежи и ще се пречупи през призмата на личния психичен свят и структура, никой не знае...

# 5
  • Мнения: 18 477
В България е невъзможно човек да избяга от роднини, познати, среда - държавата е съвсем малка. Ако иска да избяга и драсне в чужбина, като скъса всички връзки - да, тогава е възможно и доста хора го правят.
Искам да кажа, че в Бг тези неща имат значение.

# 6
  • София
  • Мнения: 28 474
Провокирана от едно изказване във форума,реших да пусна тази тема и да чуя мнението ви.
Съдите ли за хората по техните роднини ?
Ако са от близкия кръг роднини, няма как да не са оказали влияние, така че определено са някакъв показател.
И смятате ли,че трябва човек да носи негативите и позитивите от постъпките на своите близки ?
Не би трябвало, но много често ги носят.
Обременявате ли мнението си за даден човек от мнението си за околните му и  как приемате когато и вас ви оценяват така ?
Не обременявам мнението си, но имам едно на ум.
Нямам проблем околните да правят същото спрямо мен.

# 7
  • Мнения: X
Не съдя никого за постъпките на други хора, но съм наясно, че ябълките не раждат круши. Хората може и да надскочат средата си. Себе си- доста по-трудно.

# 8
  • Мнения: 25 571
Предполагам съвсем скоро темата ще се изпълни с мнения, че всеки човек е сам за себе си и родата няма никакво значение. Когато бях по-млада и аз 100% споделях това мнение. Сега вече знам, че хората трудно или направо невъзможно бягат от модела.

Точно същото си помислих и аз, когато прочетох заглавието на темата. С годините виждаш колко много се променят хората и как вършат нещата, от които са се възмущавали горещо на млади години и са се заричали никога, ама никога да не правят.
А като видях анкетата – и двата отговора са верни. Да, крушата не пада по-далече от дървото и да, хората не са отговорни за действията на своите роднини. Само за своите собствени, особено когато повтарят семейния модел, който навремето ги е възмущавал.

# 9
  • София
  • Мнения: 24 839
Битниците- децата цветя, бяха отрицание на семейния модел, при който родителите съвестно са учили, намерили са си добра работа, изкарват добри пари в банки и корпорации.........
Като се набунтуваха, завършиха същите университети и станаха колеги на родителите си.

Същото е и сега- бунтуваме се силно като тийнове, заричаме се да не повтаряме семейния модел, но много малко са в състояние да се " преродят" изтрили спомена и блокирали генетичните проявления.

# 10
  • София
  • Мнения: 30
Провокирана от едно изказване във форума,реших да пусна тази тема и да чуя мнението ви.
Съдите ли за хората по техните роднини ?
И смятате ли,че трябва човек да носи негативите и позитивите от постъпките на своите близки ?
Обременявате ли мнението си за даден човек от мнението си за околните му и  как приемате когато и вас ви оценяват така ?


От човек до човек има разлика, така че не смятам, че трябва да съдиш хората срещу себе си по по роднините им.

# 11
  • Мнения: 630
Аз също съм на мнение,че е много тъпо да съдиш за човек по роднините му.
Това е толкова индивидуално,комплексно и различно при всеки човек,че ...ми е абсурдно как страничен наблюдател би могъл да заключи каквото и да било преди да опознае човека.
Категорично съм против да се съди за човек когото не познаваме по постъпките на баба му,леля му и т.н.
И със същата категоричност отказвам да нося отговорност за постъпките на когото и да било освен на себе си.
Държа да си правя изводи за хората,само от това,което съм видяла в самите тях.
И очаквам същото.

# 12
  • Мнения: 1 121
Norvy - отговарям ти директно.
Не смятам, че трябва да се носи чужда вина. За съжаление исторически погледнато се носи.
Аз лично подцених навремето фактора "родата"  Sunglasses
За което си платих с лихвите.

# 13
  • Мнения: 10 679
И аз някога подцених и си изпатих. Обаче всеки случай си е за себе си. Не може да поставиш всички хора под общ знаменател. Просто трябва да наблюдаваш внимателно. Всеки си е индивидуалност.

# 14
  • Мнения: 45
Поставянето на хора в такива рамки е глупаво. Един млад мъж не е задължително да прилича на баща си или пък една млада жена да стане като майка си. По-горе се даде примера с баща-алкохолик и как това може да отврати сина му от алкохола въобще. Същото се случва и с определени черти от характерите.

Ако ще живеете със семейството на мъжа/жена си - гледайте и съобразявайте, обаче ако ще ги виждате два пъти в годината на по гости, няма нужда, гледайте си партньора и какъв е той.

Общи условия

Активация на акаунт