Как да се справим с прегърбване?

  • 10 343
  • 33
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 187
Здравейте,

Дъщеря ми е на 11 г и ходи прегърбена. Непрекъснато и правим забележки да се опитва да е по-изправена, но нещата си продължават по същия начин.Чудя се дали има смисъл да и купя някакъв ортопедичен колан за изправяне на гърба. Имат ли ефект и най-вече не знам колко ще го носи. Замислям се и като вариант да я запиша на някакъв спорт или танци, които могат да и повлияят за по-изправена стойка, например една приятелка е записала детето си на класически балет със същата идея. Бихте ли ми препоръчали нещо?

# 1
  • Мнения: 19 294
Трябва ти спорт, който укрепва статичната мускулатура. Например пилатес, изправителна гимнастика, плуване, някои упражнения от йога (не всички). Танците са хубаво нещо за раздвижване и разтоварване, но те не укрепват съответните групи мускули, които да държат гърба изправен. При слаба мускулатура набиването при подскоците може дори да навреди.
Ние ходим ето тук на изправителна гимнастика: https://asemgroup.net/%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D0%B8/
Друг вариант е да си намериш кинезитерапевт, който да изготви програма и да правите вкъщи. И това сме пробвали, но дисциплината ни куца.

# 2
  • София
  • Мнения: 38 475
Йога - сериозно. Или плуване.

# 3
  • Мнения: 19 294
Някои упражнения от гимнастиката ни са взети от йога. Затова съм сложила в скоби, че са подходящи НЯКОИ. Също така трябва да се внимава с преразтягането.  Особено при децата с хипермобилни стави.

# 4
  • София
  • Мнения: 11 982
художествена гимнастика, но само ако няма проблеми със ставите.

# 5
  • Мнения: 8 799
Здравейте,

Дъщеря ми е на 11 г и ходи прегърбена. Непрекъснато и правим забележки да се опитва да е по-изправена, но нещата си продължават по същия начин.Чудя се дали има смисъл да и купя някакъв ортопедичен колан за изправяне на гърба. Имат ли ефект и най-вече не знам колко ще го носи. Замислям се и като вариант да я запиша на някакъв спорт или танци, които могат да и повлияят за по-изправена стойка, например една приятелка е записала детето си на класически балет със същата идея. Бихте ли ми препоръчали нещо?

А защо ходи прегърбена, проверили ли сте дали всичко е наред здравословно?
Ако детето е високо, може това да е причина.
Ако няма никаква, то вижте предложенията за спорт някакъв.Стига да иска.

Ортопедични колани не препоръчвам на здрави хора, особено деца.

# 6
  • Мнения: 886
 Може да започнеш с преглед при ортопед.


Ходи прегърбена напред, или се изкривява?
Точно в тази възраст най- често се откриват гръбначните изкривявания. Трябва да проверите и стъпалата- може да са необходими специализирани стелки които да коригират стойката.
Като се уточни проблема и степента му се изготвя програма.

След това спорт- изправителна гимнастика и плуване. Специализирани упражнения за укрепване на мускулатурата на гърба. Хубаво е в началото да са при кинезитерапевт. Много е важно да се изпълняват правилно. Със спортовете- не са подходящи и тези които развиват едната ръка. В никакъв случай чанта от тези на едно рамо. Раницата трябва да е ортопедична и да е дигната на раменете /да не пада под кръста/ - не знам дали се изразих разбираемо. Олекотете я максимално.

# 7
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Моята дъщеря е със сколиоза - сега е на 11г., откриха я преди две години, когато забелязах, че едното раменце е малко по-надолу. Ходихме до кинезитерапевт, направиха й снимка и започнахме процедури - електростимулации и гимнастика. Ефект за тези две години почти няма, ходихме три пъти седмично. Обяснението е, че бързо расте, не качва килограми и има крехка структура. Тя ходи на латино танци и карате, поукрепна малко, но все още стойката е прегърбена леко в раменете. На плуване ходи само лятото, няма възможност за по-чести посещения през годината. Не знам...надявам се да се поизправи...Иначе, на ден по 100 пъти повтарям "изправи се, изправи се"...Unamused

# 8
  • Мнения: 11 069
Eстествено, че ще са прегърбени, не сте ли виждали чиновете в училище и позите, в които седят на тях цял ден? Допълнително се навеждат напред през пубертета - поради бързото израстване, щото си крият порастващите гърди и т.н.
Нали гледам моята дъщеря - ходи на 6 тренировки в пет различни спорта седмично (изцяло като хоби и по собствено желание, нямаме спортни амбиции), до втори клас гърбът ѝ беше като струна. Сега е съвсем друга работа.
Нищо кой знае какво не може да се направи, освен опити да се минимизират щетите от училищния чин. Някои спортове съхраняват стойката по-добре от други (балетът е един от тях, плуването също), отделно и мускулатурата има значение, както беше писано от потребители преди мен. Но основното зло остава.

# 9
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Карате, йога, плуване, бели данс, специализирана гимнастика - най-скучна ще ѝ. Всичките подкрепят, развиват и поддържат мускулния корсет - мускулите от талията до лопатките. Те пък помагат на гръбвнака да стои където трябва.

И непременно се вгледай дали няма комплекс някакъв - висока съм, бюста ми голям, нещастна за нещо, претоварена с раница... Тези неща също са важни. Трябва да е бодра, енергична, движеща се. И не забравяйте стойката на стола. Ако има силата да стои на седалището без да обляга гърба и да го поддържа прав това също е тренировка. Седенето на топка  - докато учи примерно е много добра тренировка също. А се изкриви и пада. На нея не може да стои крива Simple Smile

Последна редакция: пт, 04 май 2018, 13:12 от ом

# 10
  • Мнения: 5 059
Обърнете сериозно внимание на проблема.Аз съм на 30 години и съм с гръбначно изкривяване-сколиоза(на буквата S).
Вечно седях на стола с подгънати крака под дупето и рядко се облягах.Баба ми все ми казваше-не стой така,ще се изкривиш,ама кой да и обърне внимание...
Когато бях на 13-14 сама забелязах,че като съм легнала едните ми ребра са по-високо от другите.Майка ми и личната ми лекарка махнаха с ръка и ми казаха-нищо ти няма,не се вглеждай толкова.
Е,ако тогава някой беше обърнал внимание,сега нямаше да имам чак такова изкривяване.Не че е кой знае какво,не е видимо,ако не се загледаш и то много.Не ме боли нищо,но съм сигурна,че някой ден ще има отражение.

# 11
  • Мнения: 937
Ние ходим ето тук на изправителна гимнастика: https://asemgroup.net/%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D0%B8/

Здравей, има ли ефект от това място и от колко време ходите там?

# 12
  • София
  • Мнения: 4 022
Борим прегърбването с плуване 2-3 пъти седмично. Отделно имаме шведска стена, на която висят, когато аз им напомня.

# 13
  • Русе
  • Мнения: 7 793
С това се сблъсках началото на годината. Тийнът, на 14, изведнъж се прегърби. Снимка, кинезетерапевт и вече ходи на плуване (още не бил за гимнастика).
Няма как да се преборя със тежките раници и чиновете но постоянно повтарям "Изправи се!" и го следя как е седнал.

Действайте докато е време. Стискам палци да е нещо леко и бързо да се оправи  Praynig

# 14
  • София
  • Мнения: 5 187
Ние ходим ето тук на изправителна гимнастика: https://asemgroup.net/%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D0%B8/

Здравей, има ли ефект от това място и от колко време ходите там?
Преди цели 6 години Дъждец откри и писа в бгмама за този екип кинезитерапевти. Ние сме при тях 5 години...
Но никой не може да каже дали има ефект, защото не знаем какво би станало без тренировките или пък с по-сериозно отношение...
Параход е описала и моето мнение - срамуват се от новия си ръст, от гърдите, от източените крайници, отделно, че вече имало и "компютърен гръб"... Моето пък смени класната и сега имитира и нейната стойка...
Борбата не е за година и категорично няма да "се оправи бързо" което и да е гръбначно изкривяване.
Ако зачетете грамадната тема Сколиоза...  в бгмама, ще видите колко много родители работят усилено за да ЗАДЪРЖАТ БЕЗ ПРОГРЕСИРАНЕ изкривяването!
А ако погледнете учениците пред някое училище, дали ще намерите повече от 5 деца, които не са прегърбени, било над телефона си, било в обичайната им стойка...

Общи условия

Активация на акаунт