Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим, да обсъдим... - 4

  • 75 659
  • 740
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 867
Добре дошли в новата тема! Flowers Cherry Blossom


Тя ще бъде за споделяне и взаимопомощ. Нека запазим добрия тон и доброто настроение! Hug

Какво представлява това време на промяна?

Климактериумът (перименопаузата) е преходен период от живота на жената – овулацията спира и постепенно намалява продукцията на полови хормони от яйчниците. Този период се подразделя на три фази – пременопауза, менопауза и постменопауза.

Пременопаузата (40 – 49 години) е фаза, през която постепенно започва отслабване на яйчниковата дейност. Първоначално, през втората половина на цикъла, количеството на един от яйчниковите хормони – прогестерон, е недостатъчно. По-късно спира и отделянето на годна за оплождане яйцеклетка, като през целия цикъл се отделят само един вид хормони – естрогени.
Проблемите, възникващи пред жената през тази фаза от климактериума, са свързани главно с нарушения в менструалния цикъл. Отделянето от яйчниците само на естрогени предизвиква силно и неправилно разрастване на ендометриума.
Най-често след забавяне на очакваната менструация настъпва обилно и продължително маточно кръвотечение. Това са така наречените функционални маточни кръвотечения, дължащи се на неправилната дейност на яйчниците, при появата на които е задължителна консултацията с гинеколог.

Менопаузата (49 – 51 години) се определя ретроспективно – една година без кървене, считано от последната спонтанна менструация. Това окончателно бележи и края на репродуктивния период на жената. Най-често менопаузата настъпва около 50-та година.

Постменопаузата (52 – 60 години) е последната фаза на климактеричния период, през която настъпва пълното или почти пълното угасване на яйчниковата дейност.

Причина за настъпване на климактериума е намаляване на хормоналната активност на яйчниците, в резултат на което постепенно спада нивото на женските полови хормони.
Първоначално, в пременопаузата, намалява нивото на прогестерона и това води до нарушения в менструалния цикъл – нередовни менструации, забавяне на очакваната менструация, обилни маточни кръвотечения. По-късно спира и отделянето на годна за оплождане яйцеклетка, като през целия цикъл се отделят само един вид хормони – естрогени.
Недостигът на естрогени е причина за множеството симптоми – горещи вълни, нощни изпотявания, безсъние, тревожност, раздразнителност, понижено самочувствие и либидо.
Липсата на естрогени води и до атрофичните изменения в кожата, лигавиците, пикочно-половата система.

Симптоматиката на климактериума се нарича още климактеричен синдром и представлява комплекс от оплаквания. Климактеричният синдром е с различна степен на изява, индивидуален и с различна продължителност при всяка жена.

Основните групи оплаквания са:
•   менструални нарушения – чести, обилни менструации, нециклични кръвоизливи, липса на мензис
•   невровегетативни и нервнопсихични оплаквания – топли вълни, нощни изпотявания, безсъние, нервност, депресия, плачливост, чувство за малоценност, намалено либидо
•   атрофични промени на кожата и лигавиците
•   метаболитни промени – в липидния профил, остеопороза

Най-типичното оплакване в климактериума (при около 80% от жените) са така наречените “топли вълни”. Започват като внезапен пристъп на затопляне на лицето, шията и гърдите. Продължават най-често 1 – 2 минути и са съпроводени с видимо зачервяване на кожата. Броят на топлите вълни за денонощие е различен – от няколко до няколко десетки. Могат да продължат до пет години след менопаузата.

Към невровегетативните оплаквания спадат и изпотяванията, главоболието, световъртежът и безсънието. Много чести са и невро-психическите оплаквания – при всяка четвърта жена. Тe включват: меланхолия, депресия, плачливост, повишена раздразнителност и немотивирано безпокойство.

Жените, занимаващи се с умствена дейност, съобщават за трудна концентрация на вниманието и за отслабване на паметовите възможности.

Ниското ниво на естрогените е причина и за настъпване на различни атрофични промени в пикочно-половата система.

Източник: http://spisaniemd.bg/md/2010/06/klimakterium


Благодаря на Как` Сийка за предложения текст! bouquet
Добре е да има и полезна информация.

Благодаря и на Lemy за предложението! bouquet


Тема 1
Тема 2
Тема 3

# 1
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Голямо БЛАГОДАРЯ за темата, много ми е полезна Simple Smile

# 2
  • тук и там
  • Мнения: 11 383
Благодаря за новата тема!:hibiscus:

Записвам се със все същото оплакване.Прокървявам на ден 21 и 22 от цикъла.Никакви други симптоми.Никакво друго зацапване преди или след това.Гледам че изследване на прогестерон се прави точно на ден 21 и 22 от цикъла-тоест,когато и аз имам това зацапване.Предполгамч,че е поради ниски нива на прогестерон при мен,но кой знае.Мажа прогестеронов крем-без резултат!Чудя се дали да не започна див ямс или Агнес..Явно със кремчето само няма да стане.

# 3
  • Мнения: 5 459
Благодаря за новата тема. ЛЛ ми изписа изофлавон за студените и топли вълни и за прекомерното изпотяване. Имате ли някакви отзиви?

# 4
  • Мнения: 7 916
Благодаря за новата тема. ЛЛ ми изписа изофлавон за студените и топли вълни и за прекомерното изпотяване. Имате ли някакви отзиви?
Щитовидната жлеза изследвали ли сте (питам във връзка със споделеното от теб за депресивните състояния и трайното качване на килограми...)? Ще тези соеви изофлавони много тормозят ЩЖ при Хашимото и са си направо забранени...

# 5
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Благодаря за новата тема. ЛЛ ми изписа изофлавон за студените и топли вълни и за прекомерното изпотяване. Имате ли някакви отзиви?
Щитовидната жлеза изследвали ли сте (питам във връзка със споделеното от теб за депресивните състояния и трайното качване на килограми...)? Ще тези соеви изофлавони много тормозят ЩЖ при Хашимото и са си направо забранени...
Вярно ли са забранени? Аз съм с хашимото и пия соя витал, ужасс едно лекуваш, друго разболяваш. Какво се пие при Хашимото от добявки за премено

# 6
  • Мнения: 7 916
Благодаря за новата тема. ЛЛ ми изписа изофлавон за студените и топли вълни и за прекомерното изпотяване. Имате ли някакви отзиви?
Щитовидната жлеза изследвали ли сте (питам във връзка със споделеното от теб за депресивните състояния и трайното качване на килограми...)? Ще тези соеви изофлавони много тормозят ЩЖ при Хашимото и са си направо забранени...
Вярно ли са забранени? Аз съм с хашимото и пия соя витал, ужасс едно лекуваш, друго разболяваш. Какво се пие при Хашимото от добявки за премено
Поне на мен така ми обясни ендокриноложката, а къде ли не го пише "За най-сериозни врагове на щитовидната жлеза се смятат червената детелина, просото и соевите продукти, тъй като те са богати на изофлавони и други съединения, които пречат на синтеза на ензимите, необходими за хормоните Т3 и Т4."

# 7
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Благодаря за новата тема. ЛЛ ми изписа изофлавон за студените и топли вълни и за прекомерното изпотяване. Имате ли някакви отзиви?
Щитовидната жлеза изследвали ли сте (питам във връзка със споделеното от теб за депресивните състояния и трайното качване на килограми...)? Ще тези соеви изофлавони много тормозят ЩЖ при Хашимото и са си направо забранени...
Вярно ли са забранени? Аз съм с хашимото и пия соя витал, ужасс едно лекуваш, друго разболяваш. Какво се пие при Хашимото от добявки за премено
Поне на мен така ми обясни ендокриноложката, а къде ли не го пише "За най-сериозни врагове на щитовидната жлеза се смятат червената детелина, просото и соевите продукти, тъй като те са богати на изофлавони и други съединения, които пречат на синтеза на ензимите, необходими за хормоните Т3 и Т4."
Каза ли Ви какво може да приемате в такъв случай?

# 8
  • Русе
  • Мнения: 856
Здравейте! Имам същите оплаквания като Kaisia - прокървяване и кафяво зацапване, но при мен е през първата половина на цикъла. Всичко спира след овулацията. Посетих гинеколог и ми изписа Примолут. Не го взех, а си направих изследване на прогестерона на 21-ия ден от цикъла. Резултатът е 60,30 nmol/l ( лут.фаза-0.43-58.51). Според вас прогестеронът добре ли е? Не искам да вземам допълнително хормони.

# 9
  • Добрич
  • Мнения: 5 426
На моето изследване за референтни стойности на прогестерона през л.ф. са дадени (11-60) nmоl/l.



Грийни, благодаря за новата тема!

# 10
  • тук и там
  • Мнения: 11 383
За първата фаза от цикъла (от менструация до овулация),си мисля че някакъв друг хормон трябва да се изследва и би имал отношение .Не знам де.Моят АГ ми беше изписал прогестеронов препарат да вземам,но след овулация.

# 11
  • Мнения: 5 459
Благодаря за новата тема. ЛЛ ми изписа изофлавон за студените и топли вълни и за прекомерното изпотяване. Имате ли някакви отзиви?
Щитовидната жлеза изследвали ли сте (питам във връзка със споделеното от теб за депресивните състояния и трайното качване на килограми...)? Ще тези соеви изофлавони много тормозят ЩЖ при Хашимото и са си направо забранени...

Да изследвала съм. Нямам проблеми.

# 12
  • Мнения: 700
Peneva, умна и четяща ендокриноложка имаш. Толкова рядко явление. Аз ли не умея да търся. Моля те да я похвалиш като и пишеш името! Да, това което е казала е точно така за храните... Дали може още малко някой ендокринолог да се напъне да прочете за глутена и захарта. Тогава вероятно повече жени с автоимунни ще бъдат облекчени.

# 13
  • Мнения: 7 916
Скрит текст:
Благодаря за новата тема. ЛЛ ми изписа изофлавон за студените и топли вълни и за прекомерното изпотяване. Имате ли някакви отзиви?
Щитовидната жлеза изследвали ли сте (питам във връзка със споделеното от теб за депресивните състояния и трайното качване на килограми...)? Ще тези соеви изофлавони много тормозят ЩЖ при Хашимото и са си направо забранени...
Вярно ли са забранени? Аз съм с хашимото и пия соя витал, ужасс едно лекуваш, друго разболяваш. Какво се пие при Хашимото от добявки за премено
Поне на мен така ми обясни ендокриноложката, а къде ли не го пише "За най-сериозни врагове на щитовидната жлеза се смятат червената детелина, просото и соевите продукти, тъй като те са богати на изофлавони и други съединения, които пречат на синтеза на ензимите, необходими за хормоните Т3 и Т4."
Каза ли Ви какво може да приемате в такъв случай?
Аз съм още в началото на "тези" промени Rolling Eyes Сърцебиене и изпотяване ги свързвам по-скоро с ЩЖ. Засега нищо не вземам за тях, само вит Д и калмацин (когато се сетя).
д-р Костова

# 14
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Скрит текст:
Благодаря за новата тема. ЛЛ ми изписа изофлавон за студените и топли вълни и за прекомерното изпотяване. Имате ли някакви отзиви?
Щитовидната жлеза изследвали ли сте (питам във връзка със споделеното от теб за депресивните състояния и трайното качване на килограми...)? Ще тези соеви изофлавони много тормозят ЩЖ при Хашимото и са си направо забранени...
Вярно ли са забранени? Аз съм с хашимото и пия соя витал, ужасс едно лекуваш, друго разболяваш. Какво се пие при Хашимото от добявки за премено
Поне на мен така ми обясни ендокриноложката, а къде ли не го пише "За най-сериозни врагове на щитовидната жлеза се смятат червената детелина, просото и соевите продукти, тъй като те са богати на изофлавони и други съединения, които пречат на синтеза на ензимите, необходими за хормоните Т3 и Т4."
Каза ли Ви какво може да приемате в такъв случай?
Аз съм още в началото на "тези" промени Rolling Eyes Сърцебиене и изпотяване ги свързвам по-скоро с ЩЖ. Засега нищо не вземам за тях, само вит Д и калмацин (когато се сетя).
д-р Костова
Къде е кабинета на д-р Костова?
Вит Д изслесван ли Ви е и по колко капки/предполагам вигантол вземате /Ви е предписан?

Общи условия

Активация на акаунт