Отговори
  • Мнения: 3 164
кажете кой??? някой от вас да е получил точно тази помощ newsm78 аз лично -не, тогава ми беше предоставен писмен отговор от....... и цитиран закон , при който тази помощ се получава само с оригинален акт за раждане Close, но при случай на осиновяване, БМ не получава този акт и осиновителите също-съответно нито една от страните не може да получи еднократната помощ newsm78 - е, къде отиват аджеба тези сега вече 200лв.  newsm78 пак ли в държавната хазна #Cussing out

# 1
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
кажете кой??? някой от вас да е получил точно тази помощ newsm78 аз лично -не, тогава ми беше предоставен писмен отговор от....... и цитиран закон , при който тази помощ се получава само с оригинален акт за раждане Close, но при случай на осиновяване, БМ не получава този акт и осиновителите също-съответно нито една от страните не може да получи еднократната помощ newsm78 - е, къде отиват аджеба тези сега вече 200лв.  newsm78 пак ли в държавната хазна #Cussing out
Шони мисля,че си права.Да пак в държавната хазна. #Cussing out

# 2
  • Мнения: 273
с оригинален акт за раждане
#Cussing out
Актът, който получаваме след влизане в сила на делото за осиновяване на детето е оригинален, с новото ЕГН и  родители т.н., знаем за какво става дума. Така, че логично е с него да се получи въпросната помощ. Никой не те кара, като отидеш при соц. да им кажеш аз съм осиновител. Казваш аз съм Родител на това дете, с тоя акт. На кое отгоре ще ти откажат, пък има и тайна на осиновяването, служителката няма право да знае, може да бъде подведена под съдебна отговорност за разкриването й. Една от ползите на въпросната тайна.....
Това го твърдя като логична последователност, не съм получила помощта, по простата причина, че тогава преди 5 години не стъпвах по земята и изобщо не ми дойде на ум за подобни неща, но в края на краищата днес това са си 200 лв, кой ти ги дава. И защо наистина да отидат д държавната хазна?!

Последна редакция: пт, 26 май 2006, 17:42 от Ani_M

# 3
  • Мнения: 772
Чл. 6.  (1) Майката има право на еднократна помощ при раждане на живо дете, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.

# 4
  • Мнения: 3 164
с оригинален акт за раждане
#Cussing out
Актът, който получаваме след влизане в сила на делото за осиновяване на детето е оригинален,

да, наистина е така, но не мисля, че акта за раждане, който е с името на БМ и името , което тя е дала на детето, просто никъде не фигурира Thinking и за това има служби ГРАО(бивш ЕСГРАОН) където се съхранява всичката тази информация, още повече всички знаем колко е "щедра"държавата ни Wink

ще ми бъде интересно дали някой е получил тази помощ newsm78

# 5
Еднократната парична помощ се изплаща за самия акт на раждането - т. е на родилката , да речем заради рисковете по време на акта на раждане.Тя получава и отпуска от 45 дни преди раждането . Всички останали дни получава маиката  до навършване на съответната възраст на детето, детските добавки ... и цялото щастие на тази земя защото  отглежда своето любимо дете.

# 6
  • Мнения: 77
ЗАКОН ЗА СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ ЗА ДЕЦА
(обн.,ДВ,бр.32 от 29 март 2002 г.; изм.,бр.120 от 2002 г.; изм. и доп.,бр.112 от 2003 г., бр.69 от 2004 г., бр.105 от 2005 г., бр.21 от 10 март 2006 г.)

Глава втора
СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ ПРИ БРЕМЕННОСТ И РАЖДАНЕ И ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕЦА
(загл. изм.,ДВ,бр.69 от 2004 г.)

Чл.5а. (нов,ДВ,бр.69 от 2004 г.)
(1) (изм.,ДВ,бр.21 от 2006 г.) Бременните жени, чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на дохода по чл.4, имат право на еднократна помощ при бременност в размер, определен ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година, когато нямат право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване и живеят постоянно в страната.
(2) Когато бременната жена е осигурена за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж по чл.48а от Кодекса за социално осигуряване, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл.48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.
(3) Еднократната помощ при бременност се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.

Чл.6. (1) Майката има право на еднократна помощ при раждане на живо дете, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.


Новороденото дете, оставено за осиновяване, е точно настанено за отглеждане в такава специализирана институция, от което следва, че рожденната майка не може да получи еднократната помощ. Логично е в такъв случай осиновителката да може да я получи - мисля, че предназначението й е да се посрещнат първите нужди на новороденото. При положение, че няма изричен текст, тълкуването ще бъде направено от Териториалните поделения на НОИ /нямам представа  как се наричат сега/.

# 7
Чл.6. (1) Майката има право на еднократна помощ при раждане на живо дете
Нека четем и тълкуваме- става дума за физическия акт на раждане, които е последван от появата на детето и еднократната помощ се изплаща за това.

# 8
  • Мнения: 171
В сряда имахме среща-след осиновителна със социален работник, та стана дума за въпросната еднократна помощ. Соц. работник ми каза, че няма никакво значение дали си биолог. родител или осиновител и ни изпрати да си подадем молба в социалната служба по место живеене. От там ни изпратиха в кметството за удостоверение за родените от майката деца. Във въпросното удостоверение ще бъде вписано името на детето ми което съм осиновила като родено от мен (информацията е от служителката в кметството т.к аз и казах че детето е осиновено). В понеделник когато бъде готово ще ги подадем заедно с молбата. Когато и ако ни преведат помоща ще ви пиша за да се знае със сигурност, за да не подведа някого. В крайна сметка 200лв. не са малко пари а идва и зима- ботушки, ескимошчета, грейки .... newsm10

# 9
  • Мнения: 441
тонни , я пак кажи сега, като сме в различни кметства аз и майката има ли значение за това удостоверение? Не знам дали ми разбираш въпроса. Как от нашето кметство ще разберат дали не е изплатена помощта? да взема и аз да питам newsm78

# 10
  • Мнения: 171

От къде е БМ няма никакво значение. Когато влезе в сила решението, от съда изпращат копие от решението в общината за съставяне на нов акт за раждане, след което от общината уведомяват съответното кметство по место живеене. Ти трябва първо да попиташ в ДСП, къде се намира социалният работник който отговаря за вашият район (по адресна регистрация) след което трябва да отидеш при него и да поискаш молба-бланка за получаване на еднократна помощ при раждане и го попитай откъде трябва да си извадиш удостоверението. Когато ти изплащат помоща, правят вписване на гърба на акта за раждане. Може би когато издадат новият акт за раждане ако е била получена тази помощ, това ще бъде отразено и на новият акт. Ако няма нищо на гърба всичко е ОК. Ако искаш изчакай да видим какво ще стане при нас, ако не ти се чака си подай документите, пък ако не стане губим само 2-3лв за удостоверението. Но щом социалният работник ми каза че имаме право на тази помощ, мисля че ще ни я отпуснат.

# 11
  • Мнения: 441
Благодаря, разбрах, ще отида да питам и ще пиша и аз какво става Simple Smile

# 12
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 070
Аз ги получих тези 200 лв. Отидох при социалните, подадох молба, поискаха ми и ксерокопие на акта за раждане и банковата сметка, на която да ги преведат и на 25 число ги преведоха. Но дотогава дъщеря ми била в дома и е нямала акт за раждане, а само ЕГН.

# 13
  • Мнения: 3 164
Аз ги получих тези 200 лв. Отидох при социалните, подадох молба, поискаха ми и ксерокопие на акта за раждане и банковата сметка, на която да ги преведат и на 25 число ги преведоха. Но дотогава дъщеря ми била в дома и е нямала акт за раждане, а само ЕГН.

 newsm78
Е, може ли , кажете такъв абсурд Sick ами то е ясно, има закон и той е еди как си...но някои си го тълкуват по собствен начин Shocked аз писах до редакцията на  в-к "Труд" до правния отдел, е , адвокат ми е отговорил....абе нямам думи.....

Дорет, радвам се за теб  bouquet

# 14
  • Мнения: 581
Месечна помощ за отглеждане на дете до една година

Изплаща се на майката (осиновителката, самотните бащи-осиновители, семействата на роднини, близки или приемни семейства, в които е настанено дете по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето), чиито средномесечен доход на член от семейството е по-нисък или равен на 200 лв.

ПРИ КАКВИ УСЛОВИЯ МОЖЕТЕ ДА ПОЛУЧИТЕ ПОМОЩТА

1.     Детето не е настанено за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирана институция за деца;

2.     Майката е неосигурена и не получава обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете по условията и реда на Кодекса за социално осигуряване;

3.     Майката е осигурена за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица, но няма необходимия осигурителен стаж за получаване на обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете по условията и реда на Кодекса за социално осигуряване;

4.     Детето живее постоянно в страната.

КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ, ЗА ДА ПОЛУЧИТЕ ПОМОЩТА

Необходимо е да подадете молба-декларация по образец в дирекция “Социално подпомагане” по постоянния Ви адрес. Към нея се прилагат следните документи:

1.     удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 6 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията – за лицата, работещи по трудови и/или по служебни правоотношения;

2.     удостоверение от осигурителя или от териториално поделение на Националния осигурителен институт за лицата, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от териториалното поделение на Националния осигурителен институт;

3.     удостоверения от осигурителите за всеки от членовете на семейството, при което е настанено дете по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето, че не получават обезщетение по чл.53,  ал.3 от Кодекса за социално осигуряване;

4.     копие от удостоверението за раждане на детето;

5.     копие от експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК;

6.     копие от решението на съда за допускане на развод между родителите;

7.     копие от заповед на директора на дирекция “Социално подпомагане” и/или решение на съда за настаняване на детето в семейство на роднини, близки или в приемно семейство по реда на чл.26 от Закона за закрила на детето.

При подаването на молба-декларацията се представят и лични карти на деклараторите за справка.

Нова молба-декларация се подава на шест месеца.


http://www.mlsp.government.bg/bg/public/deca.htm


Дано тук намериш нужната информация! Успех! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт