Отговори
  • Мнения: 639
 Не знам къде точно да питам и затова го правя тук, пък нека ако модераторите преценят да преместят питанката ми...
Каката ми от днес цъфна с варицела. Естественно от детската в която ходи на предучилищна. И съвсем естествено няма да ходи на градина докато не оздравее. Дребоса засега е привидно здрав. Вбеси ме реакцията на бавачката като и съобщих, че тя също е контактна с варицела - вярно, че не гледа каката , а само дребното, но сутрин когато идва на работа се засича и с каката, понякога и прави опашката на косата, друг път само си говори с нея. Тя подскочи и започна да ми се кара, че какво щяла да прави сега, като нито тя, нито мъжа й и сина й не били боледували!? Сякаш съм виновна или пък детето, че се е разболяло... Казах й,  че ще изолирам каката в отделна стая, баня и тоалетна и че няма да излиза извън стаята и въпреки това пак съществува риск от ново заболяване, защото вече сме контактни! Силно подозирам, че утре няма да се яви на работа ...Та питането ми е според вас как да процедирам с бавачката, уточнявам, че тя няма да се грижи за болната ми щерка, а само за здравата и то само утре до обяд, защото имам неотложен ангажимент , а за през това време съм подсигурила кой да се грижи за болната ми щерка. Ако ми откаже да дойде утре да я уведомя, че трябва да си търси работа или да и дам още възможности?

# 1
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Нека тя си каже какво иска да работи или не. А каката не я изолирайте. Тя вече щом се изпъпче не е виросоносител. Или е станало нещо или не.

# 2
  • София
  • Мнения: 6 541
Хм, сетих се за приказката за мечките и гората. Тази госпожа като се е хващала на такава работа не е ли била наясно, че има такива рискове. Ами и в нашата ясла също има варицела и ако моите се разболеят аз да ходя ли на работа или не ??? Всичките ми колеги са с малки деца, мъжът ми съща не е  карал никаква шарка ... Реакцията й е приемлива единствено, ако е бременна. Така ги виждам аз нещата.
А това дали ще я пускаш да си търси нова работа, зависи от това какви са ти възможностите за намиране на друга в момента, като цяло доволна ли си от нея е т.н.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 6 925
Логично погледнато би трябвало да сте под карантина и бавчката да не идва на работа. Щом един от семейството  е болен, всички останали са контактни и има голяма вероятност от заразяване. След изприщването още известно време болният е заразен, но не зная колко точно, карантината е 20 дни след разболяването. Щом не е боледувала е нормално да се страхува за себе си и семейството си и не виждам в това повод да я уволняваш. Може за периода, в който не идва, да не й платиш.

Ако е карала шарката е ясно, че не й пречи на работата, но никого не можеш да принудиш да се остави да бъде заразен.

# 4
  • Мнения: 1 761
Логично погледнато би трябвало да сте под карантина и бавчката да не идва на работа. Щом един от семейството  е болен, всички останали са контактни и има голяма вероятност от заразяване. След изприщването още известно време болният е заразен, но не зная колко точно, карантината е 20 дни след разболяването. Щом не е боледувала е нормално да се страхува за себе си и семейството си и не виждам в това повод да я уволняваш. Може за периода, в който не идва, да не й платиш.

Ако е карала шарката е ясно, че не й пречи на работата, но никого не можеш да принудиш да се остави да бъде заразен.



Syglasna sym.

# 5
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
За варицелата карантината след пъпките не е 20 дена, трае докато завехнат пъпките. 20 дена е преди изпъпчването, т.е. можеш да се опъпчиш до 21 дена след контакт с вирусоносител. За съжаление това са рискове при малки деца и тя трябва да е наясно, каквото е станало, е станало. Пък и да не забравяме, че варицелата повтаря, така че може да се случи на всеки

# 6
  • по Пътеката
  • Мнения: 180

      Така или иначе освен вие и детегледачката е контактна.Т.е.дори да си остане вкъщи,риск да се разболее някой от семейството й има.Бих й предоставила повече информация за болестта. Simple Smile

# 7
  • Мнения: 1 214
Щом работи като детегледачка не предполага ли , че ще е контактна със всякакви детски болести Rolling Eyes Като не и харесва да си търси друго.Остави решението на нея , но бъди непреклонна относно изискванията си.Варицелата не е чак толкова заразна , нека не преиграва.То дет се вика и в автобуса може да е била контактна и да не знае.

# 8
  • София
  • Мнения: 39 740
Логично погледнато би трябвало да сте под карантина и бавчката да не идва на работа.
Така е. Нали за това ужким слагат карантинни бележки на вратата. При положение, че бавачката ви не е боледувала от варицела, не можеш да я караш да идва на работа.  По време на карантината децата болни от шарка са заразни на 100%. Човек боледувал от варицела не е вируносител.
Стискам ви палци всичко да мине без усложнения, и да не се разболее малкото   bouquet

# 9
  • Мнения: 2 353
 Аз пък като бях детегледачка заразих детето с варицела и две мои приятелки Blush Човек никога не знае какъв вирус носи в себе си. Просто един ден ми стана лошо и очите ме боляха от светлина. При варицелата пъпките идват след температурата...Така че може и тя вече да е варицелизирана Wink и вместо да се тръшка да пуска кепенците и да внимава с кого се среща.

# 10
  • София
  • Мнения: 11 689
Когато се е хванала на тази работа,детегледачката е трябвало да обмисли евентуалните рискове.Но от друга страна не виждам защо и се сърдиш,съвсем нормално е да се притеснява при положение,че не е карала това заболяване.Мисля,че не си съвсем права в случая и би трябвало да и дадеш още един шанс!
Скорошно оздравяване на детенце!

# 11
  • Bristol
  • Мнения: 9 358
Много неприятна ситуация, но реакцията на детегледачката е нормална. Все пак казват, че колкото по-възрастен си, толкова по-тежко караш варицелата. Ти самата изолираш каката. Защо го правиш?! Ами, ако детегледачката наистина се разболее и трябва 20 дни да е под карантина в къщи?!?! Ще я викаш ли на работа болна или ще и плащаш болнични?! Все пак си работодател и е редно да се замислиш за работника си  Thinking Виждаш, че е много сложно Tired

# 12
  • Мнения: 2 567
Приятелката ми, която е мой набор преди няколко дена изкара варицела. За разлика от това, което беше чела и чула нещата минаха по леко дори отколкото при детето и.  Може би усложненията при възрастните стават, ако не е била правилно поставена диагнозата в началото и се е лекувало за нещо друго  Thinking
При вас този проблем няма да го има. Хората са предупредени и дори да се заразят не вярвам да се стигне до нещо сериозно.

Проблема както Мери спомена обаче е в това, че докато е под карантина жената няма да може да работи и губи за известно време дохода си. Може би и заради това да е реагирала по остро. Така че поговорете спокойно и изяснете нещата. Ако си доволна от нея, защо да я губиш.

# 13
  • София
  • Мнения: 13 203
Искам само да ти кажа, че може да няма пряк контакт с каката, но варицелата е много силно заразна и е достатъчно, че седят в една къща... Руснаците дори наричат тази шарка ветрянная осьпа.. дано правилно да съм го написала. Направо вятъра я пренася... така че няма какво да направите. Освен това ти не си можела да я предупредиш, тъй като човек е заразен 1-2 дни преди поява на симптомите. Тогава няма как да знаеш... Grinning

# 14
  • Мнения: 1 413
Аз пък искам да кажа, че миналата година като бяхме в болница с дъщеря ми една санитарка се разболя от варицела - ние сме били контактни, но не се разболяхме. Така че може и да не я хване - нека пие нещо за подсилване на имунитета и да не идва на работа докато трае карантината. Много е неприятно, но аз я карах на стари години и беше гадничко.
Бързо оздравяване!

Общи условия

Активация на акаунт