Лъже като циганка

  • 1 966
  • 25
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 5 897
хич не зная да се радвам ли на това, че на 1 и 5 месеца Надежда вече се опитва да реди изречения или да се притеснявам от фантазиите и Shocked... От два три дни маймуната само повтаря: "мама бие", "тати бие", "баба бие", "мечо бие", "Диди (братовчедка ми, която вижда веднъж на 2-3 месеца) бие", като придружава думите си с поплясване по дупето или крачето. А пък никой не я бие, може леко да я тупвам по пампата, но това съвсем не е бой. Бера срамотиите пред хората като се разчуролика малката хитруша. Другото което неспирно припява (защото разбра че не е редно) е: Мама е гола, Чичо е гола, Бати е гола... Ако имам ревнив съпруг до сега да ми е почернип животеца. Предисторията на случката е следната, откакто е топло ходя боса у дома и това и направи впечатление и започна да повтаря сочейки краката ми : мама е гола. После на вън видяхме един младеж по шорти който караше колело и тя се разчуролика: "Чичо е гола", казах и че е по шорти и не е чичо, а батко, което обаче вече звучеше "батко е гола". След като видя, че думите и ме разсмяха тя започна да припява на всеки който срещнем по улицата, а и у дома, че: "мама е гола, чичо е гола и бате е гола" Embarassed

кажете сега до кога ще си измисля такива историйки моята Надежда, някакъв преиод ли е това или докато порастне зрял човек все ще е барон фон Мюхаузен  Party

# 1
  • Мнения: 1 278
"мама бие"...придружава думите си с поплясване по дупето ... А пък никой не я бие, може леко да я тупвам по пампата

На мен не ми се струва като да лъже детето. Въпрос на възприятие - за едни тупване, за други - бой. Дали пък не се опитва да ти каже нещо, да ти даде някакъв знак?  Rolling Eyes

Последна редакция: сб, 20 май 2006, 12:23 от Demetra

# 2
  • Мнения: 7 430
Сладуранка Hug
Мисля, че скоро ще го забрави и ще започне да повтаря нещо друго

Целувки от нас Heart Eyes

# 3
  • София
  • Мнения: 39 718
Период е. Както е писала Дидка скоро ще забрави това и ще почне да повтаря друго.
Точно на вашата възраст Дияна пък казваше "не ме бий", че даже и за главата се държеше. Гледаше, че като каже това мама ми се караше и явно й е направило впечатление.
А пък мама само това повтаряше "щом детето казва така, значи го биете" и много ми се караше. А как да й обясня, че не е така.

# 4
  • Мнения: 723
Не се притеснявай, период е, и хич да не ти пука какво си мислят хората, ти нали знаеш, че не го биеш детето...Моята не лъже така директно, но пък симулира - наскоро падна (съвсем леко, падала е много по-зле), и понеже аз се притесних, че си падна на крачето и взех да й го разглеждам, да не се подуе, тя разбра, че подозирам нещо, и взе да симулира и лъже, че я боли крака, за да я разнасяме гушната... Peace

# 5
  • Мнения: 522
Ще премине.Моя син големия преди известно време правеше така: Като се върне баща му вечер и казваше: `Цял ден никой нищо не ми дава да ям` Shocked
Повтаря го, повтаря го и спря.

# 6
  • Мнения: 2 818
Не мисля, че детето лъже, просто по-скоро не разбира точно какъв смисъл влагате вие в нейните думи. Вижда, че се шашкате и че предизвиква някаква интересна реакция на околните и затова го прави. Период е и ще мине. Можеш да го объщаш на игра, например да го изпееш и вместо бие да казваш шляп, шляп и с мнооогооо леко докосване,гъделичкане на крачетата да правиш някакъв смешен звук с уста, пръцкане примерно... така може после фразата да се промени на Мама шляп, шляп...
А иначе и моята ги ръсеше едни... но аз просто знаех какво има предвид и го казвах в правилната форма. Например на реплика "Мама гола, чичо гола" бих отговорила "Да, на мама краката са голи, защото съм панталонки и чичкото също е с панталонки и му се виждат краката".

# 7
  • Мнения: X
Вече почват да си измислят - моята сега си измисля, че и има "аки" вечер, точно преди лягане, за да седи на гърнето, ч не в леглото Mr. Green И при нас вместо бие е купи. "баб купиии тол" "мама  купиии бувкии", "татии купиии монки /бонбонки/". Ако я слуша някой ще си помисли, че сме едни вечно купуващи разни неща с пълни джобове с пари ooooh!

# 8
Това,което ме провокира да взема отношение по темата,то е защото,не някои друг,а майките употебяват думата "лъжа"Това е много грубо.Касае се за етап в развитието на децата,по отношение на утвърждаване на "Аз-а",а така също и изграждане на умения за оценка,самооценка и т н,важни качества на личността,които  имет своя завършек към 18 години.
От вас мили майки,ще зависи какви личности ще изградите от своите деца.Това е в пряка връзка,непрекъснато да показвате истината и търсенето на обективната истина на своето дете.,а не това което му се иска или му се вижда не него.Ако това не се изгради,в семейството,детска градина,училище,то личността така влиза  в живота.Много Често тези деца по късно като граждани на обществото са аутсайдери.
Скъпи майки,не е проблема това,че Вашето дете е исказало някакава неистина,а по скоро как Вие ще я преоделеете и ще създадете условия за изграждане  на обективната истина,но така и да не нараните детето в стремежа си да бъде ценно и да утвърждава своето "Аз".

# 9
  • Мнения: 1 278
...не някои друг,а майките употебяват думата "лъжа"Това е много грубо.

С това съм много съгласна. Практически тук човек може да срещне какви ли не грубости от този род. Уви!


От вас мили майки,ще зависи какви личности ще изградите от своите деца.Това е в пряка връзка,непрекъснато да показвате истината и търсенето на обективната истина на своето дете.,а не това което му се иска или му се вижда не него.Ако това не се изгради,в семейството,детска градина,училище,то личността така влиза  в живота.Много Често тези деца по късно като граждани на обществото са аутсайдери.

Това твърдение обаче ми прилича на учебникарско наизустяване от преди 30 години. Не вярвам да има съвременен професионален психолог, който да застане зад подобно изказване.

Личността на детето не се изгражда!!! Детето се ражда със своята личност и уникалност. Ролята на родителите е не да я изграждат, а да се опитват да я опознават и да й помагат максимално да се ръзгръща.
И какво значи "истина", еле пък "обективна истина". В основата си истината е субективно понятие. Всеки живее със своя вътрешен свят, със своите усещания и разбирания, с истината, погледната от неговия ъгъл. Калъпите отдавна не са на мода в съвременното общество (не визирам нашето, което не съм сигурна дали изобщо е общество, камо ли съвременно).

И как така "не това, което му се иска или му се вижда на него"? В смисъл, че, ако например рисува къщата във въздуха с покрива надолу, а слънцето на земята, ние трябва веднага да го вкараме в правия път? Да му покажем, че това, което чувства не е обективна истина, че въображението му е прекалено развинтено и аутсайдерско и, че къщите се рисуват здраво стъпили на земята, с покрив, който да сочи нагоре, право към слънцето, грижливо върнато, където му е мястото - в небето?

Хайде стига глупости вече!

Аутсайдери значи... Аутсайдери!
Аутсайдерите..., ама хайде..., че това е една друга тема.




Последна редакция: сб, 20 май 2006, 12:25 от Demetra

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 5 897
Това,което ме провокира да взема отношение по темата,то е защото - ми се ще да се покажа колко съм начетена, но всъщност всички видяхте, че съм сухар без грам чувство за хумор,не някои друг,а майките употебяват думата "лъжа"Това е много грубо.
ама ти верно се взе много на сериозно Thinking. "лъже като циганка" беше казано съвсеми иронично и никъде в съобщението ми няма да видиш да повторя, че дъщеря ми лъже или е лъжкиня - което обаче и да бях написала щеше да носи същия ироничен подтекст. Аз там я наричам:  маймуната,  малката хитруша,  която: като се разчуролика, неспирно припява,  да припява,  измисля такива историйки. Едва ли някой средноинтелигентен човек е останал с впечатление, че обвинявам едногодишната си дъщеря, че е изпечена патологична лъжкиня  Whistling
 всъщност въпроса ми беше това някакъв кратък период от израстването на детето ли е или докато порастне все ще си фантазира такива (понякога не съвсем безобидни) историйки newsm78

# 11
  • Мнения: 1 278
- но всъщност всички видяхте, че съм сухар без грам чувство за хумор,

Яна, да ти кажа откровено, не се имам за човек без грам чувство за хумор, но и аз не намерих нищо смешно в това заглавие, когато става въпрос за детенце на година и половина. Самата ти го нарече  "иронично", а иронията комична форма, различна от смеха, и от хумора даже  Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 723
Това,което ме провокира да взема отношение по темата,то е защото - ми се ще да се покажа колко съм начетена, но всъщност всички видяхте, че съм сухар без грам чувство за хумор,не някои друг,а майките употебяват думата "лъжа"Това е много грубо.
ама ти верно се взе много на сериозно Thinking. "лъже като циганка" беше казано съвсеми иронично и никъде в съобщението ми няма да видиш да повторя, че дъщеря ми лъже или е лъжкиня - което обаче и да бях написала щеше да носи същия ироничен подтекст. Аз там я наричам:  маймуната,  малката хитруша,  която: като се разчуролика, неспирно припява,  да припява,  измисля такива историйки. Едва ли някой средноинтелигентен човек е останал с впечатление, че обвинявам едногодишната си дъщеря, че е изпечена патологична лъжкиня  Whistling
 всъщност въпроса ми беше това някакъв кратък период от израстването на детето ли е или докато порастне все ще си фантазира такива (понякога не съвсем безобидни) историйки newsm78

Аз го разбрах с чувство за хумор и докато писах в темата, също използвах 'лъже' и 'симулира' със съвсем не лоши чувства. 'Лъже като циганка' е атрактивно заглавие на темата, което привлича повече майки да я прочетат. Съвсем откровено се смях и на случките ви с малката (въпреки, че на теб не ти е било смешно в някои моменти и те разбирам) и не мисля, че трябва да се придава чак такова значение на употребената дума, няма смисъл от пресилен буквализъм, всички разбрахме какво има майчето предвид!  Peace

# 13
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Аз сама съм чувала като майка разказва какви съм ги измисляла и каква майсторка съм била ...  newsm12 даже се е чудила на това и много се е тормозила жената,ама после като спряли да ми обръщат внимание съм престала.....  аз пък си  спомням чудесно, че дори още в 2 клас се опитвах да ги баламосвам ама вече ме беха научили и не ми се  връзваха.... smile3521

# 14
  • Мнения: 87
 От сърце се смях на тази твоя Бонбонка, дето всички я биете... newsm62 Не се тревожи! Братми има три дъщери- страшни сладурани, но имаха неверятна фантазия! Мама ги бие с пръчка, тати ги стискал за гушата, леля ги бутала под камион.... Да се чудиш от къде им идва на ума за такива неща, едната си измисля-другите две я подкрепят! Всичко премина, а сега са момичета с невероятно чувство за хумор, все ще спретнат някой весел номер! newsm10

Общи условия

Активация на акаунт