За обидните думи на родителите към децата

  • 3 909
  • 77
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 7 242
Изписахме много за боя, но поне за мен, има нещо много по-лошо и недопустимо от него. А именно да обидиш и унижиш детето си.
От страна на баща си съм получила по малко и от двете "екстри" - боят отдавна е забравен, но някои от обидите му, все още не съм простила.
Признах, че пошляпвам и го намирам за допустимо в определени ситуации. Но никога не бих нарекла детето си с обидна дума и не бих се отнесла с презрение или дори отвръщение към него, както някои родители правят. Обръщения от сорта "свиня", "животно", "виж се колко си тъп/грозен", "нищо не можеш", "загубеняк" и т.н.  често могат да се чуят по детските площадки. За мен те са много по-лоши от пошляпването и никога не съм ги употребявала. На вас случвало ли се е, излизайко извън нерви до прибегнете до тях? И мислите ли, че те са по-голямото "зло" от боя или е обратното? Детето ви кое би приело по-тежко - пошляпването или обидното и призрително отношение?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Досега не ми се е случвало и се надявам никога да не ме вбеси дотам, че да си изпусна нервите. Всъщност много ме ядосват родители, които обиждат децата си и смятам, че е по-недопустимо отколкото леко пошляпване.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 383
И на друго място съм го казала - обидни думи и епитети не могат да ми се съберат в устата. Да, в моменти на "паднало перде" крещя, пошляпвала съм я /рядко се случва/ но никога не съм я наричала с каквото и да е обидно - това все едно на себе си да го кажа!
Освен всичко друго и бързо ми минава, де - но ми е тъжно и ядно като чуя епитети и обидни обръщения на родител към дете!

# 3
  • Linz
  • Мнения: 11 619
НИКОГА не си позволявам да обиждам нито деца, нито възрастни. Не позволявам да ми обиждат децата (свекърите го правят и страшно ме дразнят, направо полудявам като чуя "каква си глупава", дори и да не го казват сериозно).
Смятам че трябва да уважаваме децата и да се отнасяме с тях като към възрастни. Неприятно ми е когато бабите и дядовците ги лъжат, не си изпълняват обещанията, не им казват "моля ти се" (за това и на баща им му се карам) или "извинявай", не ги изслушват и не уважават мнението им, присмиват се и т. н. А да се обижда дете е СУПЕР ГРОЗНО! Close

# 4
  • Мнения: 694
Досега не ми се е случвало и се надявам никога да не ме вбеси дотам, че да си изпусна нервите. Всъщност много ме ядосват родители, които обиждат децата си и смятам, че е по-недопустимо отколкото леко пошляпване.



Подкрепям те напълно. Едно дете много по тежко би приело обидна дума от колкото едно плясване по дупето.
Позволявам си да шляпна дъщеря ми по дупето в случаите когато ме изкарва извън равновесие, и естествено след 10 мин. вече е забравила. А обидните думи съм сигурна че ще ги помни.

# 5
  • София
  • Мнения: 13 200
Не я обиждам, никога!!!! За пошляпване - пошляпвам... но не я обиждам!! За мен обидата е по-травмираща!

# 6
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Ами аз да си призная  Embarassed, викам му "лигльо", не че не е заслужено или се е впечатлил особено  Crazy Това ни е обидата, тези, които Лекси е споменала в началото, звучат определето ужасно, честно казано не съм и чувала някоя майка да крещи така на детето си...

# 7
  • София
  • Мнения: 625
Ами аз да си призная  Embarassed, викам му "лигльо", не че не е заслужено или се е впечатлил особено  Crazy Това ни е обидата, тези, които Лекси е споменала в началото, звучат определето ужасно, честно казано не съм и чувала някоя майка да крещи така на детето си...

И а така........

# 8
  • ново
  • Мнения: 5 882
Не правя това, което не искам и на мен да ми го правят, съответно грозни обиди и бой, също така не говоря на "ма"и "бе" /последното ме вбесява/.
И според мен детето по-би могло да забрави едно шляпване, отколкото обидни думи /нали знаете приказката за мечката и човекът/.
В нашия квартал има една такава "майка", която говори на детето си като на улично куче, непрекъснато го дърпа и "чу ли, беее", е на моменти ми идва да я шляпна.

# 9
  • Мнения: 5 877
Помня като слон редките случаи, в които като дете са ми казвали нещо обидно.

# 10
  • Мнения: 4 406
като прочетох мненията, ми става съвестно... аз говоря на детето на "бе", но не мисля че го обиждам така.
не използвам обидни думи, понякога злобно го наричам Инат, щото си е такъв и си го заслужава

# 11
  • на североизток
  • Мнения: 285
Абсурд да го нарека с нещо подобно Naughty Stop.Има толкова други начини за обръщение и възпитание и изразяване на чувства!

# 12
  • Мнения: 14 654
според мен боят е много по-обиден,дори леките шамарчета са унизителни.понякога наричам детето си лигльо или мърльо,но не съм забелязала да се обижда и травмира.много зависи тона с който ще направиш забележката!като бях малка майка ми много по-често ни квалифицираше с далеч по-лоши думи,които няма да кажа на детето си никога като идиотче например.но това по никакъв начин не ме е карало да чувствам зле или обидена.повече мразех да ям бой

# 13
  • София
  • Мнения: 6 999
Супер, тук не пише ни една майка, която виждам из софийските паркове всеки уйкенд  Joy Ужасно ме изнервя като слушам как обиждат децата си и как им говорят, с един такъв ...гаден тон.

Казвала съм на Дариа 'олиго" /идва от олигофрен/, или "чудовище" но не като обида, а като лигавене и тонът ми също беше такъв. Тя се хили тогава.

Ако искам да й покажа негативно отношение, обикновенно казвам нещо от сорта: "И как го измисли това сега?" или "Много умно, мами, брилянтно просто." - казано със съответния тон, детето разбира чудесно отношението ми към това да разлива сок по масата и да маже с ръка...

Родителите ми не са ме обиждали целенасочено никога. Лелеееееее, още две-три теми и ще излезе, че съм имала перфектни родители.  Mr. Green

# 14
  • София
  • Мнения: 39 711
Обидата боли повече от боя.
Дияна от време на време като прави нещо и казва "Ух, че съм тъпааа" и се почва едно убеждаване, че не е така.

Общи условия

Активация на акаунт