И аз да питам,как се съчетават пари и приятелство...

  • 1 739
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 822
В общи линии случката е следната:
Всеки ден или почти всеки вземам с колата една приятелка и ходим заедно на курс.В началото и напомнях и молех всеки път да си слага колана,още повече че по маршрута,по който се движим ,често има полицаи.В един момент ми писна и си казах,че възрастните хора трябва да са отговорни за постъпките си ...Последните два дни не и казах нищо с надеждата,че ще се сети,но не би...И днес ни хванаха. TiredНа кръстовище с 4 стопа едно полицайче беше направило засада и много явно очакваше точно мен... Rolling EyesТа като спрях на стопа,видя приятелката ми без колан и даде знак ,да се изтегля встрани...За капак на програмата мъжо онзи ден прибрал и документите на колата заедно с неговата книжка.Купонът беше пълен.Полицаят беше много мил,явно и на него му стана смешно ,какъв съм кърък,и  каза,че ще ме накаже с най-евтиното наказание-за липсваща застраховка.Ухили се приятелски,попита, дали имам въпроси,сякаш очакваше да го поканим на халба бира и се разделихме по живо по здраво...
Сега приятелката ми настоява да плати глобата,защото се чувства виновна.На мъжо казах,че просто са ни спрели,без изобщо да споменавам за колана...Искам да изчакам малко да му мине,защото ще ми пили на главата и по принцип много не одобрява това ми приятелство.Чудя се,дали да приема парите и?Ако ги приема ще се чувствам неприятно,защото и аз не бях изрядна.Ако не ги приема и мъжо разбере (а той ще разбере повода,щото имахме и глупостта да споделим с други познати) може и да побеснее ...
Мислех си за варианта,да приема само половината от сумата... newsm78
А как бихте постъпили вие?

# 1
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Вземи парите. Все пак са те спряли, защото са видяли приятелката ти без колан. Ако не те бяха спирали, нямаше да има проблем с документите.

# 2
  • Мнения: 5 475
И аз мисля,че имаш право да вземеш парите.
 Имам познат,който никога не иска да си слага колана,и предварително сме се разбрали,че той ще си плаща глобата!  Rolling Eyes
 Според мен няма нищо неудобно или срамно.  Peace

# 3
  • Мнения: 1 017
Според мен би било добре сега да си разделите глобата, хем да не ти е съвестно, хем да послужи като допълнителен урок за приятелката ти, хем съпруга ти да не се вкисне съвсем...
А пък ако пак не си слага колана, следваЩият път да плати  всичко Crossing Arms

А ти не можеШ ли на Шега някак си да го обърнеШ? Сигурно е трудно, ама да го мислиШ само, и да се тревожиШ...Я сложи една ваденка или неЩо подобно, която по някакъв начин да и напомня за колана, като влиза да и е пред очите  Grinning И и го посочвай с усмивка. Верно е възрастен човек, способен да се грижи сам за себе си, но след като те тормози, трябва да измислиШ неЩо, което да ти помогне на самата теб...и да е с по малко усилия. Аз бих на Шега казвала: айде де, не се ли научи (и намигаШ...) или неЩо подобно...Все ми се струва, чЕ на 20я път няма да има нужда да и напомняШ  Hug

Успех и не си трови нервите   bouquet

# 4
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
в3еми половината, ако си сьгласна на то3ии вариант....лошото е, че ако нешо стане ( ДАНО ДА НЕ СТАВА Praynig ), ти ще си виновната....та 3а това можеш да й кажеш другиия пьт, че коланите не са 3а украшение на колата, а 3а бе3опасност....много се ядосвам, когато някой си играе бе3расьдно с живота си, ей така... от глупост Close...баща ми е сьщият, отка3ва колан и3общо....говорих, говорих - пол3а никаква.....ами, жиивотьт си е негов, в крайна сметка, лошото е, че ми е баща Confused...

# 5
  • Мнения: 1 363
Аз пък немога да разбера, как така ще плащаш нейната глоба и ще ти е неудобно да вземеш парите. Айде стига с тази наша българска черта вечно да се чувстваме неудобно за грешките на другите и да плащаме за тях.
А тя, като я караш всеки път на курс, поема ли част от разходите за бензина ???

# 6
  • Мнения: 6 167
До колкото разбрах, глобата е за липсваща застраховка?!
Ако съм разбрала правилно не е за несложен колан.
Тоест, каква е логиката тя да ти плати глобата за липсваща застраховка?

Аз бих й казала, че историята/случката е била крайно неприятна и че я моля да си слага колан. Ако продължи да не си слага, аз ще продължа да я подсещам.

В крайна сметка - приятели и пари не се съчетават!

# 7
# 8
  • Мнения: 1 629
Не бих и взела парите, достатъчно е според мен, че изобщо ти е предложила да плати. Глобата е заради застраховката, все пак, виж ако беше конкретно заради колана, да.
Ти си шофьорът и отговорността е твоя, неприятно е, но ако трябва, всеки път напомняй за колана. Аз бих и казала, че ако не смята да си слага колан, няма да я возя Peace

# 9
  • Мнения: 3 880
А за какво всъщност те глобиха? За липсващият колан на приятелката ти или за липсващата застраховка? (не ми стана много ясно)
Ако е за колана- много ясно че тя трябва да си поеме твърдоглавието Wink, но ако е заради застраховката newsm78 ами незнам, тя няма вина, че вие сте пропуснали да си направите такава, а това че са те изловили заради нея (то всъщност не се знае, може и с пристегнати колани пак да ви бяха спряли) не мисля че я прави веднага отговорна и за застраховката.
А ако глобата е и за двете неща- просто си я поделете.
Успех Simple Smile

# 10
  • Мнения: 2 804
Трябва да си плати 100 на 100 така ще се научи !
Пак и ще и остане за урок ,което спокед мен е по важното.А ако наистина ти е приателка ще го приеме без проблемно.
Hug

# 11
  • Мнения: 3 880
Трябва да си плати 100 на 100 така ще се научи !

На какво ще се научи? Преди да се качи в колата да пита шофьора дали има всички необходими застраховки и документи? Wink
Аз си мисля, че ако ги бяха спряли заради колана, чяха да ги глобят И за колана, а не само за застраховката... newsm78

# 12
  • Мнения: 7 914
До колкото разбрах, глобата е за липсваща застраховка?!
Ако съм разбрала правилно не е за несложен колан.
Тоест, каква е логиката тя да ти плати глобата за липсваща застраховка?

Именно ! А ако имаш предвид, че са ви спрели понеже Тя е била без колан.....не е основание тя да плаща глобата, понеже не е сигурно, че са ви спрели заради нея...

Много ми е интересно, а след този случай, тя дали ще продължава ли да се вози без колан? newsm78

Цитат
...по принцип много не одобрява това ми приятелство....
....Ако не ги приема и мъжо разбере (а той ще разбере повода,щото имахме и глупостта да споделим с други познати) може и да побеснее...
Това най ме впечатли от цялата история....Извинявай ама ти добре си го казала :
Цитат
че възрастните хора трябва да са отговорни за постъпките си ...

А от думите ти прозира страх  newsm78 или се лъжа? [/size]



# 13
  • Мнения: 2 825
До колкото разбрах, глобата е за липсваща застраховка?!
Ако съм разбрала правилно не е за несложен колан.
Тоест, каква е логиката тя да ти плати глобата за липсваща застраховка?

Именно ! А ако имаш предвид, че са ви спрели понеже Тя е била без колан.....не е основание тя да плаща глобата, понеже не е сигурно, че са ви спрели заради нея...



Подкрепям напълно двете мнения  Peace

тука много лесно са го решили този проблем. Не шофьора носи отговорност за коланите на другите - а всеки за себе си. Ако хванат някой без колан, то той си плаща 300 евро глоба, а не шофьора  Simple Smile така че всеки сам си носи последствията от твърдоглавието си. Това за мене е най-правилното законово решение.
Мислех, че е такъв закона в цяла Европа  Blush , но явно не е  Thinking

А приятелство и пари не се съчетават - мое мнение. Намесят ли се пари в едно приятелство, то то се разпада  Sad тъжно, но моя опит е такъв  Tired

# 14
  • Мнения: 1 860
 И аз мисля,че правилно е да си плати глобата.До колкото разбрах са ви спрели,заради това.И застраховка си има просто всички книжа на колата са липсвали.Едва ли пише на предния прозорец "Спрете ме!Нямам документи.".За това пък пътник без колан се забелязва много лесно.Не мисля,че е ставало въпрос за рутинна проверка.А доколкото разбрах глобата е заради застраховката,защото полицаят е излязъл разбран човечец и ако глобата е по-малка за това е заради застраховката.

Общи условия

Активация на акаунт