Повратен момент в историята, който бихте предотвратили

  • 19 568
  • 199
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 841
Да кажем, че имате право да се върнете в произволен исторически момент, и да предотвратите едно събитие, което според вас е малкото камъче, отклонило голямата кола на развитието на цивилизацията ни в грешна посока. Какво бихте направили, и как мислите, че това би се отразило на настоящето ни.

Проведох импровизирана анкета сред познати, разбира се днес акцентът е върху 100 години от ВОСР. Но имаше интересни и доста забавни отговори по отношение на Френската революция, Колумб, Джеймс Уат, суфражетките, и няколко такива в национален контекст, включително и доста изтърканото, че Аспарух трябвало да пресече Рейн, а не Дунав. Но не искам да давам насоки на темата, пишете каквото прецените. Може да предотвратите събитие, да отстраните личност, да промените финала на нещо. И разкажете какво следва от това.

Това е в общи линии. В кой момент, според вас, са се объркали нещата. И къде щяхме да сме, ако не бяха.
Моля темата да е по-скоро аналитична, а не толкова дискусионна, още по-малко пък политически оцветена. Представете ми вашият личен проект, не нападайте чуждите. За което предварително благодаря.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 14 350
В национален план - прилепването на Вардарска Македония към Югославия и създаването на македонската народност.
Също и загубата на излаз на Бяло море, че много студена зимата отсам Родопите. Wink

В световен - не знам. Предполагам, че което и от "големите" социални събития (от типа на революции и подобни) да предотвратя, то би избило отдругаде.

# 2
  • Мнения: 46 488
Бих изкоренила комунизма в зародиш.

# 3
  • Мнения: X
Всички грешки щяха да се предотвратят, ако Господ си беше починал на 6-тия ден, а не на 7-мия :р

# 4
  • MI
  • Мнения: 11 803
Най-егоистично от цялата световна история избирам тези 2 момента:
1. В нашата история - предпоставките, които са направили възможно превземаето ни от Османската империя.
2. В световната история - разпадането на Римската империя.
Имам сериозни подозрения обаче, че при реализиране на т.2, не би имало въобще опция за т.1 поради липса на българска държава на точно това място. Grinning Така че никога не се знае дали една намеса наистина би довела до изгодни за нас последствия.

# 5
  • Мнения: X
Аз бих сипала нещо силно и опасно в питиетата на Чърчил и Сталин преди да се договорят за делбата на Европа по време на срещата им в Ялта през 1944. Няколко години преди това бих сипала нещо в питието на Цар Борис III, което да му докара леко, но достатъчно неразположение, че да не ходи на гости на Хитлер.

# 6
  • Мнения: 5 903
Турското робство.

# 7
  • Мнения: 2 780
Щях да предотвратя загубата на Италия от Аржентина на световното през 90-та. Още ме е яд, че паднаха тогава.

# 8
  • Мнения: 8 223
А аз не бих променила нищо. Честно казано, притеснявам се, че "добрите" ми намерения могат да докарат и по-големи беди. Може да няма свят, в който да се върна или да има, но той да е твърде различен от моя свят и реално в него вече да няма място за мен и моето семейство.
За добро или за зло настоящето ни е резултат от миналото. Хубаво, лошо, това е. Можем да се опитваме единствено да направим по-хубаво бъдещето, но това пак според собствените си критерии. В крайна сметка това, което е добро за мен, може да е абсолютно неприемливо за друг.

# 9
  • Мнения: 1 267
Бих предотвратила геноцида над евреите по времето на втората световна война.

# 10
  • Мнения: 2 695
Бих предотвратила пермското измиране. Сега светът въобще нямаше да е такъв, какъвто го познаваме.

# 11
  • Мнения: 14 486
Мислех, че ще ме изпреварят, но уви! Бих предотвратила залавянето на Васил Левски.

# 12
  • Мнения: 4 871
Бих променила Ньойския договор.
Също така бих предотвратила ужаса в Батак.
Понеже чувствам Шотландия с много подобна история на нашата, бих предотвратила и техните разгроми на въстанията от англичаните.

Последна редакция: вт, 07 ное 2017, 17:05 от Spring is my season

# 13
  • Мнения: 80
Раждането на Хитлер. Айра Левин казва нещо по въпроса

# 14
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 002
Много са моментите,но най-вече ако можех бих направила така, че да не падаме под Османско владичество,да не се е случило Априлското възстание,Берлинският конгрес да не се е случвал никога, а България да беше оставена в границите,определени при Сан Стефано, и двете световни войни да са само мит- това е по хронология, за друго не се сещам,поне засега.

Общи условия

Активация на акаунт