вредата от рентгенова снимка

  • 7 095
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 257
доста неща изчетох и така и не намерих конкретни отговори : какви последици може да има направена рентгенова снимка на 6 месечно бебе...когато бяхме на 6 мес. дъщеря ми падна по глава  от леглото,и педито веднага ни изпрати в "пирогов"..тогава ни  направиха рентгенова снимка на черепа,всичко беше наред......преди няколко дни /вече сме на годинка/ бебка се удари в ръба на масата и цицината пак беше впечатляваща ooooh!-точно над фонтанелката и ...пак "пирогов"...и пак рентген.....това ,което много ме притеснява е -дали може да има някакви последствия от тези снимки върху детето....     

# 1
  • София
  • Мнения: 1 043
Здравей,

Малката ми дъщеря се роди осмаче. Имаше проблеми с дишането и отделно направи тежка пневмония. Първите 28 дни от живота си прекара в неонатологията. Още там е снимана няколко пъти на рентген (снимка на гръдния кош).

След като я изписаха на 45 дена направи бронхиолит. Отново лежахме в болница и отново рентген на гърдите.

На 5 месеца отново направи бронхиолит и отново я снимаха на рентген.

Аз също като теб се бях притеснила, защото вече имахме доста снимки. Последният път като я снимаха говорих с рентгенолога и той каза, че съвременните рентгенови апарати са с много ниско облъчване и няма опасност дори и при повече снимки.

Надявам се това мнение да ти е от полза. Цункай бебата от нас.

# 2
  • Мнения: 599
Не се тревожи! Както виждаш, понякога се налага и на съвсем малки бебета да бъдат правени снимки, и то поредица.
Не мога да кажа, че е съвсем безвредно, но когато наистина се налага, ползата оправдава риска. Така или иначе сме подложени на радиация - от космически лъчения, от радиоактивни елементи в природата...
Да е живо и здраво детето, не мисли за снимките, рентгенологът е прав.

# 3
  • София
  • Мнения: 626
Не се притеснявай, ние  правихме 2 рентгенови снимки на гърдите на Калоян, когато беше на 7мес. поради съмнение за пневмония.

# 4
  • София-Дружба 2
  • Мнения: 1 192
Моето бебе се роди с порок на сърцето.През първите си 10 месеца(до операцията)и после,докато бяхме в болницата и правиха доста снимки и не казаха,че е опасно,а там ти казват всичко.Приеми,че ползата е по-голяма от риска.

# 5
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз също като теб се бях притеснила, защото вече имахме доста снимки. Последният път като я снимаха говорих с рентгенолога и той каза, че съвременните рентгенови апарати са с много ниско облъчване и няма опасност дори и при повече снимки.

И аз така знам. Но скоро имаше една тема в Клюкарника, където пишеше, че рентгеновият апарат в Детска травматология на Пирогов е на 30-40 год. #Crazy Ужас направо! А не бил много скъп такъв апарат (май 18000 евро беше)Close И моите деца имат по няколко снимки на него.

# 6
  • София
  • Мнения: 11 114
Аз също като теб се бях притеснила, защото вече имахме доста снимки. Последният път като я снимаха говорих с рентгенолога и той каза, че съвременните рентгенови апарати са с много ниско облъчване и няма опасност дори и при повече снимки.

И аз така знам. Но скоро имаше една тема в Клюкарника, където пишеше, че рентгеновият апарат в Детска травматология на Пирогов е на 30-40 год. #Crazy Ужас направо! А не бил много скъп такъв апарат (май 18000 евро беше)Close И моите деца имат по няколко снимки на него.

Именно съвременните не са опасни! Силно се съмнявам някъде в БГ да има по сървременен от 20 годишен ...
По темата моя син е сниман на ренген за първи път на 2 години, сега е на 4 и вече има поне 8 снимки ... Надявам се, че няма да има поражение, какво друго ми остава ...  Confused

# 7
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Точно че е много стар апаратът ставаше въпрос. Ето я темата:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=96614.0

# 8
  • София
  • Мнения: 11 114
Точно че е много стар апаратът ставаше въпрос. Ето я темата:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=96614.0

Гледала съм я по ТВ! Изумена съм, този апарат струва 1/10 от возилата на милите ни депутати, министри ... Но на кой му пука ...

Сори за офф-а, но се вбесих внезапно !

Общи условия

Активация на акаунт