Онлайн тормоз

  • 10 402
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте! От доста време следя темите във форума и най-накрая реших да се присъединя към вас. Дете на моята приятелка е жертва на кибетормоз. Съучениците му му се подиграват под снимките във фейсбук и приятелката ми се чуди как да реагира в случая. Все още не е говорила с класната и родителите, защото се притеснява, че ситуацията може да стане по-зле. Какво бихте направили в тази ситуация вие ?

# 1
  • Мнения: 36 393
Мисля, че щом са деца, нищо не може да се направи, тъй като са непълнолетни. Най-добре да ги блокират и да приключат случая. Могат да докладват профилите за обидни коментари, омразна реч и т.н., но проверките, извършени от персонала на Фб, според мен не са много надеждни. Докладвала съм човек, който псува като хамалин в новинарски сайт, и ми отговориха на английски, че нямало нарушение. 
А, между другото, могат просто да изтрият коментарите под собствените си снимки. Ако тормозът е и извън Интернет, тогава, разбира се, това решение е недостатъчно.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Бих показала настройките за допускане на коментари и как да ги трие. Неприятното усещане ще остане при прочита, но поне няма да има ефекта на снежната топка.
Какви са подигравките и на какви снимки? Можеш ли да дадеш пример?

# 3
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Който го е страх от мечки, не ходи в гората. Който си слага снимки и то с позволението на мама, ще си чете и подигравките.

# 4
  • Мнения: 36 393
Защо да ги чете, като може да ги изтрие?

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Защо да ги чете, като може да ги изтрие?
Всичко ли да трие? Без да чете?
А защо изобщо слага снимки?

# 6
  • Мнения: 36 393
Всеки си слага някакви снимки във Фб профила - те не са предназначени за широката общественост, а са за членовете на семейството и приятелите. Има си настройки - обикновено повечето хора и да искат, не могат да ги видят.

# 7
  • Мнения: 7 325
Фейсбук има настройки. Използва ги и приключва с тормоза. Не мога да разбера защо деца излагат на показ живота си.

# 8
  • Мнения: 21 455
Защо да ги трие, като може да не допуска появата им?
На колко е детето?

# 9
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Е, тези снимки явно не са за семейството, а за широката общественост, щом са коментирани. Та, който е решил да си ги сложи, да се спасява. Ако е достатъчно малък, за да не разбира какво прави и какви ще са последствията, родителите да си погледнат детето какво прави, а не да ходят да се разправят с други родители, че и с класната.

# 10
  • Мнения: 36 393
Може пък хората да не са ползвали често Фб и да не знаят как да си защитят профилите.

# 11
  • Мнения: 21 455
И по тази причина трябва да отидат да говорят с други родители и класната? А ако профилът е на дете под минимално допустимата възраст?

# 12
  • Мнения: 36 393
Това с говоренето зависи и от коментарите - ако е нещо много вулгарно или заплаха, значи е проблем, за който родителите трябва да бъдат осведомени.

# 13
  • Мнения: 2
Детето е на 12 години. Приятелката ми няма регистрация във фейсбук, но ми разказа, че всички снимки вече са изтрити. Въпреки това подигравките в училище не спират.

# 14
  • Мнения: 9 659
Детето е на 12 години. Приятелката ми няма регистрация във фейсбук, но ми разказа, че всички снимки вече са изтрити. Въпреки това подигравките в училище не спират.
Няма да гласувам, защото ми се струва напълно излишно, но за протокола отговорът е не, не са били тормозени. Бих попитала авторката кога и как родителите са разбрали за профила на детето, какви са снимките, които предизвикват такъв засилен интерес от страна на останалите, защо (ако са нормални за дете на 12 снимки) ще му се подиграват, контролират ли родителите дейността на детето в онлайн пространството...... и още куп други. Честно казано обаче, мисля че в разказаната история най-важните детайли са спестени и ние просто си чешем клавиатурите.
Лиляна е права и за мечките, и за гората...

Общи условия

Активация на акаунт