Автор: Мари-Клод Дьолае


В по-голямата част от случаите раждането протича напълно нормално. Въпреки това, предвидени или не, усложненията могат да възникнат. Тогава се налага хирургическа или инструментална интервеция.

 

 

Технически намеси

 

Въпреки че раждането протича нормално, може да се случи така, че по различни причини бебето да не е в състояние да излезе само. Тогава лекарят или акушерката ще помогнат, прилагайки някои инструменти.

 

Форцепс

Представлява големи щипци, чиито краища, наподобяващи лъжици, служат за обхващане на главата на плода. С щипците детето се извлича, ако настъпят усложнения при изгонването.

Някои акушер-гинеколози предпочитат да употребяват един вид вентуза, наречена вакуумекстрактор. При тази техника главата на детето се придържа между две контракции и водещият раждането се възползва от силата на контракцията, за да изтегли бебето.

Епизиотомия

Разрязването на влагалищната стена и главно на намиращите се под перинеума мускули, направено от лекаря в момента на изгонването, за да се предотврати разкъсването.

Тази намеса е напълно безопасна. Някои лекари я прилагат редовно, други само в краен сличай. Препоръчва се главно когато бебето е с голяма глава, когато е подложено на страдание, или когато трябва да се използва форцепс. Прилага се задължително, когато бебето е недоносено - към епизиотомия се прибягва, когато главата се вижда на върха на една контракция. Разтягането на перинеума прави нечувствително за момент това място и не е необходима упойка. Тя ще бъде направена след раждането, когато разрезът трябва да се зашие.

Първите няколко дни след епизиотомията са доста неприятни, защото сядането е болезнено. Нужни са 3-4 седмици, докато раната зарасне напълно. Необходимо е да се спазва строга хигиена на мястото и докато раната е чувствителна, не е желателно да имате полови контакти. Ще бъде глупаво, под предтекст, че се срамувате, да говорите по този въпрос, или за да доставите удоволствие, да надделее страхът от полови контакти. Това може трайно да обърка половия ви живот.

Епизиотомията е важна операция, защото щади перинеума и предпазва от преразтягане мускулите на пикочния мехур и на тазовото дъно, осигурява добър тонус за влагалищните стени и следователно гарантира задоволителен полов живот.

И ако, въпреки че добре сте подготвили перинеума си, се наложи да ви се направи епизиотомия, знайте, че времето ви за подготовка не е отишло напразно: възвръщането на тонуса на цялата генитална област ще бъде улеснено и ускорено.