Автор: Радост Николова


Причини, признаци, последици и профилактика

Желязодефицитната анемия (ЖДА) е най-широко разпространеното анемично състояние в света. Това е един сериозен проблем на развиващите се страни, където по данни на СЗО 39% от децата до 5-годишна възраст, 48% от тези между 5 и 14 години и 52% от бременните жени са желязодефицитни. Повече от половината от тях страдат от анемия. Недостигът на желязо в организма нарушава нормалния механизъм на производство на еритроцити, в резултат на което възниква анемия.

Желязодефицитната анемия рядко води до фатален изход, но се отразява върху качеството на живот на хората - намалява работоспособността, засилва чувството за умора, тежест и апатия. Особено опасна е при децата в кърмаческа и ранна детска възраст, защото води до нарушения в нормалния им растеж и понижава умствените им възможности. В този период децата растат интензивно и имат повишена потребност от желязо.

Железният дефицит се дължи на нисък прием на желязо, нарушено усвояване на желязото в процеса на хранене, повишени потребности или значителни загуби на желязо.

При стойности на хемоглобина под 11 g/dL при децата между 6-24 месеца се поставя диагноза анемия.


Най-честите причини за появата на ЖДА при децата:
  • Ранно захранване с краве мляко - заради ниското съдържание на желязо в млякото и лошата му усвояемост;

  • Недоносени и преждевременно родени деца - запасите от желязо при тях са ниски и не могат да компенсират по-високия темп на растеж в сравнение с нормално родените.

  • Сериозно инфекциозно заболяване, чести диарии, паразити в ранната възраст са също предпоставка за развитие на желязодефицитна анемия.

  • Неправилно хранене - недостатъчна консумация на храни, богати на желязо, и повишена консумация на такива, които потискат желязната абсорбция (усвояване).

Признаци на ЖДА при децата:
  • Бледост - кожата на детето придобива сивкав оттенък, руменината изчезва. Под очите се появяват тъмни кръгове. Кожата става суха и груба.

  • Лош апетит - детето не иска да яде, капризничи, отказва даже любимите си храни. Липсват признаци на инфекциозно заболяване, което би могло да повлияе върху апетита му.

  • Обща слабост - детето става сънено и вяло, започва бързо да се изморява по време на игра.

  • Повтарящи се инфекции - детето постоянно страда от нещо. Току-що излекувано от една болест, прихваща друга.

  • Повишена сънливост - детето спи повече от обичайното, въпреки че преди е имало проблеми с лягането за сън, особено през деня. Въпреки че спи повече, то пак изглежда уморено.


Последици от ЖДА в ранна детска възраст:

Желязодефицитната анемия има неблагоприятен ефект не само върху здравния статус, но и върху физическото и психомоторното развитие на детето. В случаите, когато не се открие и лекува навреме, при кърмачетата се наблюдава намаляване на коефициента на интелигентност, по-късно прохождане и проговаряне в сравнение с нормалните деца. Те страдат по-често от инфекциозни заболявания поради намаления имунитет, а това също се отразява негативно върху тяхното развитие. При липса на адекватна и навременна терапия тези неблагоприятни последствия могат да станат необратими.


Профилактика на ЖДА:

Профилактиката на желязодефицитната анемия в кърмаческа възраст започва още по време на бременността, когато на бъдещата майка се предписват желязосъдържащи препарати, дори и при нормално ниво на хемоглобина.

Ако бебето е родено нормално и е хранено естествено, до шестия месец не се нуждае от допълнителен прием на желязо. След тази възраст е нужно да се включат храни, богати на желязо и витамин С - зърнени каши с добавки, месо, риба, плодове и зеленчуци.

При едностранно хранене се налага прием на препарати, съдържащи желязо и витамини, улесняващи неговото усвояване.


10-те най-богати на желязо храни:


1. Морско зеле (ламинария) - съдържа до 40 важни микро- и макроелементи. Този уникален морски дар е не само най-богатият източник на желязо, но и прекрасно средство за профилактика на йодния дефицит, подпомага нормалната работа на червата.


2. Овесени ядки - едни от най-полезните зърнени храни, съдържащи желязо. Влияят благоприятно на стомаха, черния дроб и панкреаса.


3. Сушени кайсии - те са прекрасен източник на витамин С, ябълчена и лимонена киселина, желязо. Подобряват работата на стомашно-чревния тракт, сърцето и бъбреците.


4. Цвекло - освен на желязо, то е богато на микроелементи, участващи в кръвообразуването; йод, калий, калций и фолиева киселина. Съдържа и значително количество витамин С, който подпомага по-доброто усвояване на желязото. Освен това цвеклото е известно като натурален антидепресант. А децата също се нуждаят от добро настроение.


5. Елда - счита се за пълноценен заместител на месото. Тя е богата на лесноусвоими белтъчини, желязо, кобалт, калий, фосфор, йод, мед, цинк, бор, витамини от група В и фолиева киселина. Полезните Г№ свойства се съдържат само в неизпечените зърна от най-новата реколта.


6. Телешко и говеждо месо - богат източник на желязо, цинк, витамините Р, РР и група В, всички аминокиселини, които участват в изграждането на белтъчините. То трябва да има яркочервен цвят.


7. Пуешко месо - богато е на витамини, минерали, лесноусвоими белтъчини и, разбира се, желязо. Освен това съдържа аминокиселини, които подпомагат производството на серотонин - веществото, което подобрява мозъчната дейност и носи чувството за спокойствие.


8. Черен дроб - използва се често в лечебното хранене. Богат е на желязо, витамини и минерали. Не забравяйте, че в него, както и във всички месни субпродукти, може да се натрупа опасно количество тежки метали.


9. Жълтък - в него се съдържа повече желязо, отколкото в белтъка. Особено полезен е, когато е рохък. Но не забравяйте за риска от салмонелоза, затова е по-добре да се застраховате - мийте старателно яйцата и ги варете до твърдост.


10. Лешници - съдържат белтъчини, калий, калций, фосфор, цинк, желязо и витамините Е, С, група В. Възпрепятстват повишаването на кръвното налягане. При децата са особено подходящи за попълване на енергийните запаси между две хранения.



Никога не трябва да забравяме, че железният дефицит и желязодефицитната анемия не са безобидни състояния и на тях трябва да се гледа с необходимата сериозност, като се профилактират и лекуват своевременно.



Тази информация се предоставя само с образователна цел. За конкретни съвети относно диагноза и лечение се обръщайте към съответните специалисти!






Източници:

http://www.puls.bg/illnes/issue_400/

http://medicine-bg.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1229

http://www.doctorbg.com/page.php?id=15363

http://revita.bg/7967/zdrave-i-krasota/%D0%B4%D0%B5%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B6%D0%B5%D0%BB%D1%8F%D0%B7%D0%BE/

http://www.howtoeat.info/index.php?option=com_content&task=view&id=2649&Itemid=76

http://www.arsmedica.bg/bg/illness/c_id/2536/subprm/haematology/alpha/0.html

и др.



Image: http://www.stockfreeimages.com/

Последна редакция: пн, 01 ное 2021, 18:04 от Редактор*