Автор: Радост Николова

Какво трябва да знаем за бебетата?

Всяка бъдеща майка се опитва да се подготви за момента, в който ще остане насаме със своето дете. Чете, слуша, гледа... Но цялата Г№ предварителна увереност помръква, когото в ръцете Г№ се озове малкото вързопче. Как да го поеме, къде да го сложи, с какво да го облече, кога да го кърми.. Тя е изпълнена с огромно желание да направи така, че да му бъде комфортно, весело, приятно.

Затова превърнете любовта си към малкото същество в средство против вашия страх. Нека тя стане мерило за това, кое е най-доброто за вашето бебе.

Да разгледаме кои са най-честите поводи за притеснение на младите майки:
  • То е толкова крехко!

Мит. Напълно погрешно впечатление. Бебето се формира и расте цели 9 месеца, което означава, че в резултат имаме свръхиздръжлив и хармонично развит организъм. Фактът, че детето е преживяло изпитанието на раждането, е ярко доказателство за неговата издръжливост. Естествено, в първите месеци ще трябва да поддържате главичката му, когато го носите на ръце. Не трябва и да го дърпате рязко за ръцете и краката, за да не се травмират ставите (между другото, това важи и за възрастните). Така че вземете го спокойно на ръце, целувайте го, размахвайте ръчичките и крачетата. Само след месец ще си спомняте със смях как сте сменяли памперса внимателно с два пръста, от страх да не му направите нещо.
  • Бондингът* не е за всеки

Мит. Да разбира потребностите на новороденото, да отгатва неговите желания, да се чувства като едно цяло с него - това е заложено опционално у всяка майка.

Друг е въпросът доколко жената желае да включи тази опция. Невидимата връзка с бебето (бондинг) не зависи от това дали майката го кърми или храни от шише, дали е родила естествено или със секцио. Важното е друго - да чувства детето си интуитивно. А за да се настроите на една вълна с бебето, трябва да го носите по-често на ръце, да го галите, целувате, да му говорите. С две думи - да го усещате на физическо ниво.
  • Безопасно е да се докосва фонтанелата

Истина. Участъкът от хрущялна тъкан на главата на бебето е временно явление. Докосването до него не травмира мозъка му. Затова при къпане не се притеснявайте да докосвате фонтанелите. Тилната е малка и се затваря бързо (около месец след раждането). Теменната, която има форма на ромб, е по-голяма и се затваря около годинката. Следете състоянието Г№. Ако е прекалено изпъкнала, може да бъде признак за вътречерепно налягане. Хлътването Г№ пък може да бъде симптом на обезводняване на детския организъм.
  • Физиологията е най-важната

Мит. Не трябва да ограничавате общуването си с бебето само с удовлетворяване на физиологичните му потребности. Още преди раждането му вие сте общували активно. Докосвали сте се с ръце през коремната стена, слушали сте заедно любимата ви музика. Няма основание след раждането му да се ограничите само със смяната на пелените, храненето и съня. Може да ви се струва, че бебето не се интересува от историите, които му разказвате. Но това не е така. То слуша, внимава. Няма да минат и 3 месеца и ще започне да ви отговаря. Оживлението, с което ви посреща, не е просто реакция на познатото лице, а начин да се поддържа разговорът. Така че спокойно можете да му четете на глас от книгата си, да му разказвате какво ще готвите, да му пеете, каквото ви дойде на ума. С една дума - общувайте! Е, все пак не забравяйте и навреме да го нахраните, преобуете, изкъпете...
  • Билковите отвари са най-добрата козметика

Мит. Натуралните съставки не са многофункционални. Естествено, никой не отрича антибактериалните свойства на лайката или противовъзпалителните на невена и смрадликата. Да се добавят такива отвари във водата за къпане е добре. Но лекарите предупреждават това да не става по-често от два пъти седмично (ако детето се къпе ежедневно). В противен случай организмът му може да реагира на излишното количество активни вещества във водата с алергична реакция. Освен това билките не могат да се справят с такива проблеми като сухата кожа например. Затова не трябва да се отказвате от маслата, кремовете и лосионите. Естествено, трябва да избирате само такива, които са предназначени специално за нежната бебешка кожа и да ги използвате правилно.
  • Бебето плаче, значи е гладно

Мит. Много често преводът на бебешкия плач може да означава: студено ми е, горещо ми е, скучно ми е, страх ме е, боли ме, самотен съм, изморен съм... Както виждате, диапазонът на "плачливите" интерпретации е доста голям. Така че, ако току-що сте нахранили бебето и то заплаче, не бързайте да го дохранвате - опитайте се по пътя на елиминирането да откриете истинската причина за тази "хуманитарна катастрофа".
  • Плачът на бебето развива белите му дробове

Мит. Непрекъснатият плач съвсем не означава, че сте родили вундеркинд, който още от люлката се опитва да овладее оперното пеене. Или пък че се опитва да манипулира родителите си. Най-вероятно бебето изисква вашата помощ и любов по единствения достъпен за него начин. Предложете му всичко, за което се сетите. Смилете се над него, не го оставяйте да се изхожда с викове. Ако детето се чувства зле, то има нужда от помощ, а не от възпитаване на неговата и вашата воля (така или иначе то бъде окончателният победител). Още по-малко пък има нужда от "развиване" на белите дробове. Не забравяйте, че в първите месеци от живота си бебетата плачат най-често заради коликите, които ги измъчват.
  • Бебето повърна - значи е болно

Мит. Първо да се разберем - детето повръща или "връща". Разликата има значение. "Връщането" на мляко, обикновено при оригване, е едно, докато истинското повръщане е по-обилно и под формата на фонтан. Особено през първото тримесечие бебето често се оригва след хранене, което му позволява да изкара от стомахчето си погълнатия с храната въздух. Ако това се случва след всяко хранене и въпреки това расте весело и здраво, значи всичко е наред.

Еднократното повръщане също не е причина за тревога. Но ако се случва често (3-4 пъти в денонощието) и е придружено с температура, тогава вече можете да се обърнете към педиатъра. Често повръщане без температура пък е повод да посетите невролога.
  • Бебешкият прах за пране е само за детските дрехи

Мит. Много често зачервените от алергичен обрив бузки на бебето са причинени не от нещо, което майката е яла, а от нейната дреха, изпрана със суперсилен перилен препарат с био добавки. Колко пъти дневно бебето ви притиска личицето си към вас? Затова не е зле в първите месеци от живота на вашето дете да перете и своите дрехи с неговия прах за пране. Ако то спи при вас, трябва да перете с такъв и спалното си бельо.
  • В стаята на бебето трябва да се поддържа стерилна чистота

Мит. Стремежът да се поддържа стерилна среда около бебето е също толкова вреден, колкото и липсата на хигиена. Ако стаята е обработена като в болница, имунитетът на детето няма да се срещне с бактериите и няма да укрепне. Освен това почистващите и дезинфекциращи средства могат да причинят силна алергия. Затова отстранете "прахосъбирачките" - килими, меки играчки и др. - и се ограничете до едно влажно почистване дневно.
  • Докато навърши 3 месеца, бебето няма нужда от разходки навън, може да диша чист въздух и на балкона

Мит. На практика "балконната" разходка не може да замести истинската. Остъклените балкони не предлагат достатъчно свеж въздух, а на откритите става течение и има опасност бебето да се простуди. Затова е по-добре да правите поне една "истинска" разходка дневно.
  • Ако бебето киха и кашля, значи е настинало

Мит. Редките и сухи изкашляния или кихания трябва да подскажат на майката, че може би въздухът в стаята е твърде топъл и сух. Детският организъм се опитва да се освободи от засъхналите секрети в нослето с кихане. За простудните заболявания са по-характерни хрипливата кашлица и сополите.
  • Колкото по-рано се усмихне бебето, толкова по-висок коефициент на интелигентност има

Истина. Японски специалисти са установили връзка между времето на първата усмивка на детето и по-нататъшното му интелектуално развитие.

Дотогава в научният свят се е считало, че усмивката на бебето е само механично движение на устните. Но учените от университета в Киото откриват, че то може да се усмихва 3 седмици след раждането. Колко рано ще се случи това, зависи от родителите. Ако татко и мама се усмихват при общуването си с него, то и бебето ще им отговори с усмивка. Може ли да се твърди тогава, че щастието зависи от гениалността? Едва ли. А и това не е важно. По-важното е детето ни да е истински щастливо.



-------------------------------------------------------------------

*Бондинг (англ.) - психо-биологичен инстинкт за свързване на майката с детето в първите му часове, дни, седмици след раждането. Служи за основа на привързаното родителство.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 19:40 от BG-Mamma™