Автор: Д-р Весела Джонева

Как да предотвратим последствията?

Вредните навици при децата са условни рефлекси, които се образуват на базата на безусловния хранителен рефлекс. Най-често срещаните са смукането на палец или друг пръст, смукането на биберон след година и половина, смукането на език, буза, устна, твърди предмети, скърцане със зъби, дишане през устата. Тези вредни навици водят до разместване на зъбите и нарушения в развитието на челюстите.

Най-често това са изместване на горните предни зъби напред, прекомерно развита горната челюст и недоразвита долната челюст, отворена захапка - нарушение нормалните контакти на горни и долни зъби, изместване назад и навътре на долните фронтални зъби, прекомерно развитие на долната челюст. Важно е да знаете, че тези деформации не се проявяват само при временните зъбчета. Това са трайни изменения в челюстите, които водят до нарушения и в постоянното съзъбие.



За отстраняването на вредните навици се прилагат различни средства. Повечето родители допускат една сериозна грешка - използват много жесток подход, например мажат пръстчетата или предметите, които детето смуче, с горчиви или лютиви вещества. Важно е да се знае, че този подход обикновено не води до добри резултати - детето просто сменя един вреден навик с друг. Най-добри резултати се постигат като обърнем повече внимание на детето, наблюдаваме поведението и действията му. Важно е да не се караме на детето, а просто да отвлечем вниманието му от предстоящото извършване на самото действие. При по-големи деца трябва да се използва друг подход - да се обясни на детето, че това е лошо и вредно. В много случаи се налага поставяне на ортодонтско апаратче, което пречи на детето да извършва навика.

До около 3-4 годишна възраст трябва да бъдат преустановени всички вредни навици. Смученето на биберон трябва да се прекрати около година и половина. Тогава детето може да започне да смуче пръстчето си.

В този случай най-добре е да се зашият ръкавички от груб вълнен плат, без пръстчета за ръкавите на пижамата. Детето трябва да бъде приспивано с песнички и приказки, за да се отвлича вниманието му от пръстчето, докато вредният навик не изчезне напълно. Ако детето е нервно или превъзбудено, може да се консултирате с педиатър, който да предпише леки успокоителни. Най-важно е да проявите много търпение и упорство в борбата с вредния навик и при нужда да потърсите навреме специализирана ортодонтска помощ.






Д-р Весела Джонева

Клиника VD - DENT
 София 1142
 ул."Гургулят"№7
 02/ 981 33 27;
 0888 235 635
 E-mail: vddentood@gmail.com

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 19:38 от BG-Mamma™