Автор: БГНЕС

Грижовност и правилно възпитание

Децата от предучилищна възраст, чиито майки са грижовни и любвеобвилни, притежават по-добре развит химокамп - частта от мозъчната кора, която отговаря за паметта, способността за обучение и устойчивостта на стрес.

Това показват резултатите от изследването на учени от медицинския факултет на Университета Вашингтон в Сейнт Луис, щата Мисури, пише сайтът HealthDay News, който се позовава на публикация в електронното издание Тhe Proceedings of the National Academy of Sciences.

Психиатърката проф. Джоан Лаби, която е ръководила изследването, отбелязва, че проучването е първият в историята опит да се установи връзката между майчината грижа и развитието на ключови участъци от кората на детския главен мозък. Тя изрично изтъква, че огромното влияние на родителската любов за интелектуалното развитие на детето, за което досега бе известно на емпирично равнище, вече става и научен факт. И той изисква кардинални реформи в здравеопазването.

По време на проведения преди 4 години експеримент изследователите са създали стресова ситуация за дечица на възраст от 3 до 6 годинки. На тях им показали пъстър и привлекателен пакет, който можел да бъде отворен, само ако майките им, намиращи се в същото помещение, попълнели цяла пачка от бланки.

Ситуацията имитирала ежедневните трудности при възпитанието, когато майката трябва да извърши необходимата работа, а детето иска тя незабавно да откликне на нуждите му.

Изследователите оценили като "грижовност и правилно възпитание" действията на онези майки, които подкрепяли децата си, вдъхвали им увереност, помагали им да сдържат емоциите си и да контролират импулсите си. Жените, които игнорирали исканията на децата, попаднали в групата на "лошите майки".

Четири години по-късно, когато децата станали на възраст 7-10 годинки, учените сканирали мозъците им. Оказало се, че децата, чиито майки проявили по-голямо грижа и внимание преди 4 години, днес имат химокамп, който е с 10% по-голям в сравнение с децата с "лошите майки".

Изследователите уверяват, че не само майките, но бащите, дядовците и бабите и други членове на семейството също могат да влияят положително върху развитието на детския мозък.





Вашингтон / САЩ



Image: David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 19:01 от BG-Mamma™