В книгата Акушерството на Уилиямс се цитират многобройни научни изследвания относно негативното влияние на цигарите по време на бременността:

Рискът от спонтанен аборт е по-висок. Рискът се увеличава в линейна прогресия с фактор 1,2 на всеки 10 цигари на ден. Жените пушачки са изложени на два пъти по-висок риск от спонтанен аборт отколкото не-пушачките.

Майките, които пушат, раждат бебета със средно равнище на теглото по-ниско от това на не-пушачките. Причини за намаленото тегло при раждане са както забавения растеж на плода, така и по-ранното раждане на бебето.

Доказано е, че при майките пушачки е значително по-разпространена перинаталната смърт на плода. Данните сочат, че приблизително 4600 новородени в САЩ умират всяка година, защото майката пуши.

Когато бебетата на майките пушачки се наблюдават с ултразвук след една изпушена цигара е установено, че никотинът увеличава пулса на сърцето на зародиша и повишава циркулацията на кръвта в аортните и пъпни вени, както и увеличава кръвното налягане и пулса на майката.

Пушенето влияе на бременността посредством различни механизми: свиване на кръвоносните съдове, водещо до намаляване на притока на кръв към плацентата, въглеродният окис води до намаляване на притока на кислород към зародиша и съответно намаляване на нивото на неговия хемоглобин, намален апетит на майката, съответно намален прием на калории, намаляване на нивото на плазмата на майката.

Освен това, при пушачките се открива наличие на никотин в майчиното мляко, което може да причини намаляване или изцяло липса на кърма, както и да се отрази на цялостното й производство. След раждането, пасивното пушене излага новороденото на риск от респираторни болести, колики, а също така е факт, че процентът на починали от синдрома на внезапната смърт на новороденото бебета на пушачки е по-висок от този на новородени от непушачки.

Всеки, който е отказал цигарите, знае че не страхът ги убеждава да направят това. Съществуват много различни извинения, които хората използват, за да убедят себе си в безопасността на лошите навици. Едно от любимите на пушачите е, че все още нищо не е наистина научно доказано или че 4-5 цигари на ден не е болка за умиране. Както и при алкохола  няма безопасно ниво на никотин за зародиша.

Един от проблемите при жените, които си позволяват безопасното за бременните ниво от 3-4 цигари на ден, е че това всъщност ги успокоява, тъй като не означава безвъзвратно отказване от цигарите за цял живот и дава нещо като официално разрешение за пушене. Но тъй като не съществува безопасно ниво, чудно е откъде някои специалисти, препоръчващи 4-те цигари на ден, черпят тази статистическа информация. Друга последица от намаляването вместо отказването на цигарите е, че жените са по-склонни да продължат да пушат след раждането, което може да изложи на риск от пасивно пушене новороденото, да намали вероятността от спиране на цигарите по време на кърмене, както и да увеличи риска за следващи бременности.

Намаляването на броя на цигарите е алтернатива единствено в случаите, когато бъдещата майка не може по никакъв начин да спре да пуши. Важна е, разбира се, и подкрепата на близките и околните за създаването на благоприятна среда за отказване на цигарите. Препоръчително е ако бащата пуши, също да откаже цигарите едновременно с майката. Все пак с баща-пушач новороденото е изложено на същия ефект от пасивното пушене, както и с майка-пушачка.

Статията е изпратена от SZA