Полезни или вредни са плодовите сокове за децата

Децата обичат вкуса на чистия плодов сок. И родителите го обичат, защото е здравословен източник на хранителни вещества.



Последните изследвания потвърждават, че консумацията на умерени количества 100% плодов сок не влияе върху теглото.

Като всяка друга храна или напитка, и консумацията на твърде много плодов сок може да допринесе за увеличаване на теглото.



Според анкета на Consumer Reports, 26% от малките деца до 2 годишна възраст и 45% от децата до 5-годишна възраст пият 200 мл или повече сок на ден.

Американската академия по педиатрия предупреждава, че децата, които пият много сок, са по-склонни към диария, кариеси, недохранване и затлъстяване.


Препоръчителни дневни дози:
  • От раждането до 6 месеца - на деца под шестмесечна възраст не се дават плодови сокове под никаква форма, независимо че някои педиатри препоръчват малки количества при запек

  • От 6 месеца до 6 години - може да се дават до 110-170 мл на ден

  • от 7 години нагоре - 220-340 мл дневно

180 мл от 100% плодов сок се равняват на една порция плодове. Не забравяйте, обаче, че в сока липсват фибри и други хранителни вещества, които се съдържат в целите плодове.

 Избягвайте да купувате ароматизираните "сокове", които имат добавен високофруктозен царевичен сироп. Те развиват вкус към сладките напитки и много деца впоследствие могат да откажат да пият чиста вода.

Изследванията показват, че децата, които консумират много подсладени напитки, са изложени на повишен риск от затлъстяване и диабет.

Избягвайте да купувате плодови напитки, плодови коктейли, пунш и подобните им. Тези напитки съдържат само 10-20% плод, а останалото е вода, захар, изкуствени аромати и консерванти.

Когато купувате плодови сокове, проверявайте дали са пастьоризирани. Непастьоризираните може да съдържат патогени.

Не позволявайте на малки деца да се разхождат или заспиват с бутилка със сок. Това може да увреди зъбите им, тъй като допринася за развитието на бактерии, плака и евентуално гниене (състояние, наречено синдром на сладкия биберон)

Стоматолозите съветват родителите да ограничават консумацията на сок до една малка чаша на ден.

"Ерозията на зъбите, причинена от кисели плодови сокове и сиропи, засяга цялата повърхност на зъбите и може да доведе до прогресивна загуба на емайл."



Избягвайте соковете с високо съдържание на фруктоза/глюкоза и сорбитол. Те могат да доведат до болки в червата при децата, податливи към възпаление или инфекции. Цитрусовите и някои други сокове (ягода, малина, къпина и бял гроздов сок) не съдържат сорбитол и се препоръчват за употреба по време на чревни заболявания. Високото съдържание на фруктоза/глюкоза в соковете от магазина може да предизвика диария или коремни болки при чувствителните към плодова захар.


Бебета и деца

Тъй като червата на бебетата са незрели, те позволяват повече неабсорбирана захар да стигне до дебелото черво, където ферментира. Бебетата и малките деца са особено податливи на газове и диария, вследствие на прекомерна консумация на сок.

Сокове от цитруси преди 1-годишна възраст могат да се дават при следните условия:

1. Разреден наполовина с вода
 2. В ограничено количество (след 6-8 месец, максимум 50-60 мл)
 3. Не повече от 1 път дневно
 4. След хранене


Лош апетит - пълнички деца

Сладките напитки не съдържат съществени елементи, необходими за растежа на децата (напр. протеини, мазнини, желязо или калций). Те обаче са пълни с енергия, която се доставя в много концентрирана форма и децата губят апетит за други храни.
 Когато се консумират твърде често, сладките напитки могат да доведат до намален прием на основни хранителни вещества, което да причини недостиг на желязо и други подобни.



Портокалов сок - с най-високо съдържание на протеини, витамини А, В, С (10 пъти и повече, отколкото в ябълковия сок), калий, калций, желязо, фолиева киселина и тиамин.

Сок от грейпфрут - на второ място по съдържание на витамин C.

Нектар от кайсии - с високо съдържание на витамин А и съдържа малко количество желязо и цинк.

Сок от сини сливи - с най-високо съдържание на желязо, цинк, фибри и ниацин.

Сок от бяло грозде - с високо съдържание на витамин C и най-подходящ за лечение при чревни заболявания.

Сок от ябълка - Американската академия по педиатрия посочва, че няма хранителна стойност за бебетата под 6 месеца, нито предимства пред целите плодове при по-големите деца.
 Много от нас вярват, че ябълковият сок е идеален за децата. Всъщност, точно обратното е вярно. Той е един от двата сока, за които се знае, че може да предизвика диария в детска възраст, което от своя страна би могло да се отрази негативно на растежа.

 


Някои храни са потенциални и силни алергени. Спазвайте препоръчаната от специалистите възраст за въвеждането им!

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:50 от BG-Mamma™