Автор: Schatz, M. Asthma and pregnancy. - Lancet


Още през 70-те години е било известно, че при бременни с астма е повишен рискът за неблагоприятно протичане на бременността, изразяващо се в смърт на плода, преждевременно раждане, ниско тегло при раждането и прееклампсия. Успехите в лечението на бронхиалната астма през следващите години са породили надежда, че бронхиалната астма по-рядко ще се отразява зле върху бременността. И понастоящем обаче това заболяване води до повишен риск за преждевременно раждане, поднормено тегло на новороденото, прееклампсия и вродени аномалии. Лошото влияние върху бременността се дължи на предизвиканата от астмата хипоксия, на други патофизиологични нарушения и на характера на лекарствените средства, използвани за лечение на астмата.
Особено неблагоприятно отражение дават кортикостероидите. Оралното им приложение е свързано с риск за развитие на прееклампсия, вродени аномалии от типа на разцепванията и поднормено тегло на плода. Тези неблагоприятни въздействия са особено силно изразени при приемане на кортикостероидите през първото тримесечие на бременността, поради което е желателно да не се използват при бременност. Естествено това невинаги е възможно, особено при по-тежки форми на бронхиалната астма.
Установено е, че нелекуваната или неправилно лекуваната бронхиална астма се отразява много лошо върху бременността. Поради това е желателно астмата при бременност да се лекува от алерголози. Бронхиалната астма трябва да се лекува интензивно и правилно, така че да се повлияват добре майката и плода. За лечение на астмата трябва да се подбират подходящи средства. Според работната група по астма и бременност в САЩ подходящи за приложение са следните медикаменти: инхалационни бета-агонисти, теофилин, кромолин, беклометазон. Подходящи са и някои нови лекарствени средства, като инхалационен ипратропин, недокромил, инхалационен салметерол, монтелукаст. Те са особено подходящи за употреба при упорити форми на бронхиална астма, неповлияващи се от обикновените антиастматични средства. Новото средство зилеутон не трябва да се прилага при бременност. По отношение на кортикостероидите се препоръчват само техните форми за инхалационно приложение като беклометазона.
Бронхиалната астма все още се смята за рисково заболяване, което може да доведе до патологичен изход от бременността. С оптимизиране на противоастматичното лечение обаче тези вредни въздействия върху бременността биха могли да се избегнат.
Бронхиална астма
материал от rodi.ru
Това е алергично заболяване, проявяващо се с пристъпи на задух. Съществуват две форми на бронхиална астма  инфекциозно-алергична и атопична.
Първата форма се развива на фона на инфекциозно заболяване на дихателните пътища (пневмония, бронхит, фарингит и др.), като в този случай, основният алерген са микробите.
При атопичната форма алергените могат да бъдат улична и домашна прах, цветен прашец, козина на домашни животни, хранителни продукти, лекарства, химически препарати.
Пристъпът на бронхиалната астма често започва през нощта с продължителна кашлица без отделяне на секрети. Появява се рязко затруднение при вдишване. За да поеме въздух, болният напряга всички сили. При по-силни пристъпи може лицето да посинее. Кожата се изпотява.
Астматичните пристъпи по време на раждане са изключително рядко срещани. Бронхиалната астма не се явява противопоказание за бременност.
Счита се, че липсата на лечение и овладяване на астмата са по-рискови за майката и плода, отколкото приемането на лекарствени средства. Инхалаторните средства не повишават риска от вродени малформации на плода.
Препоръки:
- излизайте колкото може повече на чист въздух
- заменете пухените възглавници и завивки със синтетични такива
- сменяйте спалното бельо ежеседмично
- проветрявайте често помещенията
- изключете от менюто си хранителни продукти, които са с високо алергизиращи свойства  цитруси, орехи, горчица, лютиви, пикантни и солени блюда
- приемайте лекарства само по лекарско предписание