Причини, превенция и лечение

Това е тежка, но не честа инфекция. Първоначално е била свързвана основно с употребата на дамски тампони. Разстройството се причинява от токсини, освободени от бактерии - най-често стафилококи или стрептококи.

Симптомите му се свързват с внезапна поява на висока температура (над 38.9ВєC), втрисане, диария, повръщане, бърз спад на кръвното налягане (със замаяност или припадък), възпалено гърло, болки в мускулите и обрив като от слънчево изгаряне, който може да се появи дори по дланите и стъпалата.
 Не е необичайно и зачервяването на очите под клепачите или вътре в устата (и влагалището при жените).
 Други симптоми могат да са объркване или различни психични промени, намалено уриниране, умора, слабост и жажда.

 Ако токсичният шок не бъде лекуван, той може да доведе до нарушаване на фукциите на черния дроб и бъбреците, както и да причини гърчове, кървене и сърдечна недостатъчност.


Дамски тампони

Според повечето специалисти силно абсорбиращите тампони, престояли по-дълго време в тялото на жената, са благодатна почва за развитие на бактерии.
 Ако дъщеря ви има менструация, говорете с нея за необходимите предпазните мерки. Момичетата могат да намалят риска, като избягват употребата на тампони или ги редуват с дамски превръзки. Тези, които използват единствено тампони, трябва да избират такива, които са с ниска абсорбираща способност, да ги подменят често и да измиват ръцете си преди всяко поставяне.

 Тампоните трябва да се съхраняват далеч от топлина и влага.

 Всяка жена, която е имала токсичен шок, не трябва да използва тампони!
Вагинални контрацептиви

Освен с употребата на тампони, токсичният шок се свързва и с продължителна употреба (повече от 24 часа) на диафрагма като контрацептивно средство.
Инфекции

Синдромът, също така, може да засегне всеки, който има какъвто и да е вид стафилококова инфекция, включително пневмония, абсцес, инфектирана рана на кожата, инфекция на кръвта, септицемия, костна инфекция и остеомиелит.
 Мястото около инфектираната рана може да се подуе, зачерви или пък изобщо да не изглежда инфектирано.
 Най-често стрептококовият токсичен шок се появява след навлизане на бактерии в наранената кожа, хирургични рани и дори при варицелни мехури.
Превенция

Бактериите, които причиняват синдрома на токсичния шок, могат да бъдат пренесени от неизмити ръце и да предизвикат инфекция навсякъде по тялото.
 Дезинфекцирайте добре всички кожни рани и сменяйте редовно превръзките.
 Обадете се на лекар незабавно, ако раната се зачерви, подуе или започне треска.
Лечение

Синдромът на токсичния шок е спешен медицински случай. Ако смятате, че детето ви или вие сте засегнати, повикайте спешна помощ веднага. В зависимост от симптомите, лекарят ще ви прегледа в кабинета или ще ви насочи към спешно болнично заведение за незабавен преглед, където възможно най-скоро ще започне инравенозно вливане на течности и антибиотици.
 Засегнатите от синдрома обикновено остават в болница за няколко дни, често в интензивно отделение, за да се следят отблизо кръвното налягане, дихателният статус и да се търсят признаци за други промени (като увреждане на орган/и).

Макар че може да бъде фатален, ако е разпознат и лекуван навреме, синдромът обикновено е лечим.






Image: http://www.stockfreeimages.com/

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:46 от BG-Mamma™