Как да предпазим децата си?

От респираторен синцитиален вирус (RSV) се заразяват почти всички деца поне веднъж под 2-годишна възраст.

Според специалистите, децата в ранна детска възраст имат между 5 и 7 епизода на остро респираторно заболяване.



До момента са известни 2 подтипа на RSV, но различията между тях са нищожни. Характерно за RS-вируса е, че се разпространява през зимните месеци, причинявайки тежки респираторни инфекции, обикновено при деца под 2-годишна възраст.



Типичната клинична изява е на остър бронхиолит, като понякога се диагностицират и пневмонии.



Сезонът на RSV обикновено започва през есента и завършва през пролетта. За България е през октомври-март. Това е времето, когато бебетата са в най-голям риск от тежко заболяване.



Най-често вирусът се проявява с леки грипоподобни симптоми, но въпреки това, за някои бебета инфекцията може да бъде опасна.

Недоносените деца, а също и тези с хронични заболявания на белите дробове или вродени сърдечносъдови заболявания, са сред рисковите групи, при които инфекцията протича особено тежко.



Доказано е, че честотата на инфекции на долните дихателни пътища е десет пъти по-голяма при недоносените, в сравнение с доносените деца.

Преждевременно родените бебета често са с недоразвити бели дробове, което може да усложни борбата с инфекцията.

Всяка година в България се раждат над 6 хиляди недоносени деца - между 28 и 32 седмица, които са особено податливи на респираторен синцитиален вирус и което ги застрашава в по-късна възраст да боледуват от усложнени белодробни заболявания или астма.



Има някои важни стъпки, които можете да предприемете, за да предотвратите излагането на RS и други вируси, особено в първите няколко месеца от живота на вашето дете.


Тези предпазни мерки са валидни за всички деца, не само за недоносените бебета:
  • Спазвайте висока хигиена!
    Уверете се, че всеки е измил ръцете си със сапун и топла вода, преди да докосне бебето. RS-вирусът е силно заразен и може да преживее до няколко часа по различни повърхности или неизмити ръце.

  • Ограничете контактите и дръжте кърмачето далеч от всеки, който има настинка, висока температура или хрема. Не водете бебето на пренаселени места, като моловете.

  • Не излагайте бебето на тютюнев дим!
    Бебетата и малките деца не трябва да бъдат излагани на тютюнев дим, тъй като това увеличава риска от усложнения и може да им попречи да се преборят с инфекцията.

Обадете се на педиатъра веднага, ако вашето бебе има някой от тези симптоми:
  • Температура, по-висока от 38 В°С (ректално) е опасна за бебетата до 3-месечна възраст
  • Персистираща кашлица
  • Хрипове
  • Учестено дишане
  • Проблеми с дишането
  • Син цвят на устните или около устата



Image: Sura Nualpradid / FreeDigitalPhotos.net

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:38 от BG-Mamma™