Ако се борите с нередовна менструация или аменорея, не пропускайте тези съвети

Здравословното хранене е важно за тялото и за менструалния ви цикъл. Редовен цикъл е този, който настъпва между 21 и 35 дни, считано от първия ден на кървенето до началото на следващия период.
 Колебанията в цикъла показват смущения в естествената верига на хормоналните събития, които влияят и управляват менструацията.


Причини за нередовен менструален цикъл могат да бъдат:

- стрес и напрежение - хормонът прогестерон се изработва по време на месечния цикъл и негов най-сериозен враг е стресът;
 - медикаменти;
 - кофеин;
 - тютюнопушене - води до скъсяване на фоликурярната и лутеалната фаза, тъй като тютюневият дим нарушава функцията на жълтото тяло;
 - загуба или покачване на тегло;
 - кърмене;
 - синдром на ПКЯ;
 - нарушения в храненето;
 - химиотерапия;
 - хранителни разстройства;
 - хормонален дисбаланс;
 - проблеми с щитовидната жлеза - щитовидната жлеза произвежда хормони, които влияят върху метаболизма;
 - скорошно раждане;
 - спонтанен аборт или аномалии на матката (фиброми, кисти, полипи, ендометриоза);
 - усилени тренировки;


 Тютюнопушенето, затлъстяването и високият холестерол могат да повлияят отрицателно на кръвоносните съдове на яйчниците, като блокират хормоните и притока на кръв към тях.

 За да получите ефективно лечение, първата стъпка е да се разбере какво причинява нередовния ви менструален цикъл.
 След като се разбере причината, заедно с лечението и консумирането на посочените по-долу храни, можете да се отървете от нередовния цикъл.

При нередовна менструация може да увеличите леко приема на мазнини. Това може да повиши риска от менструални болки, но би могло да регулира месечния ви цикъл.

 Драстичните колебания в теглото също биха могли да предизвикат нередовна меструация и аменорея.


Омега-3 мастни киселини

Лекарите препоръчват добавки от рибено масло към дневното хранене, вместо консумирането на по-голямо количество мазна риба, заради живака, който се акумулира от този вид риби /риба тон, риба меч, скумрия и др./.
 Рибните масла засилват кръвообращението, намаляват вредите от свободните радикали и увеличават допамина (който подобрява настроението ви!).


Нерафинирани храни

Повечето естествени храни са зелени, жълти или друг цвят, но не и бели. Белите храни се обработват до такава степен, че се превръщат в нездравословни, а те със сигурност са вредни за вас.
 За да регулирате менструалния си цикъл, избягвайте да консумирате бяло брашно, бяла захар, бели картофи, бях хляб, бели тестени изделия /паста/ и бял ориз. Върху синтеза на хормона прогестерон влияе и начинът на хранене - рафинираните продукти стимулират изработването на инсулин, а неговият излишък потиска синтеза на прогестерон.
 Храненето с пълнозърнести храни е особено важно, ако имате поликистозен овариален синдром (ПКЯ).
 Яжте храни, които да поддържат баланса на кръвната ви захар.
 Приемът на фибри трябва да бъде по-нисък от обикновено, тъй като те водят до понижаване на нивата на естроген, необходим хормон за регулиране на цикъла.


Протеини - извара, нетлъсто месо, ядки

Белтъчините подобряват фертилитета и балансират хормоните, а когато хормоните са балансирани, и менструалният цикъл е редовен.
 Богатите на протеини храни като консервирани сардини, извара и постни меса са важни за хормоналния баланс. Растителните протеини са особено полезни за подобряване на фертилитета и хормоналния фон. Те се съдържат в орехи, бадеми, фъстъци, кашкавал, твърдо сварени яйца, хумус и едамаме (зелени соеви бобчета).


Витамин D

Този витамин подобрява взаимодействието между клетките, което стабилизира хормоните. Консумирайте обогатени млечни продукти, риба тон, яйчни жълтъци, сьомга, херинга, сом, хайвер, гъби, соево мляко, сардини, сирене, козе мляко, краве масло, миди и масло от черен дроб на треска.
 Излагайте се достатъчно на слънчева светлина. При човека основният начин за набавяне е чрез синтез на витамина в кожата.
 Някои групи от населението са изложени на по-голям риск от недостиг - хората с тъмна кожа, вегетарианците и др.
 Колкото по-тъмна е кожата ви, толкова по-дълго време е нужно да престоите на слънце, за да се образува достатъчно витамин D. При съмнение за ниски нива на витамина в организма ви и недостатъчен престой навън, се консултирайте с личния си лекар.


Черен шоколад

Черният шоколад съдържа флавоноиди, които имат активност, подобна на естрогените. Те предотвратяват слепването на тромбоцитите, подобряват циркулацията на кръвта, микроциркулацията в яйчниците и жлезите с вътрешна секреция, както и увеличават нивото на допамин (т.н. "чувствам се добре" хормон). Когато избирате черен шоколад, стремете се да съдържа възможно най-голям процент какао (над 70%), това ще гарантира и по-ниско съдържание на захар.
 Много са проучванията, според които какаото и тъмният шоколад носят ползи за здравето. Какаото съдържа полифеноли, флавоноиди, теобромин (много лек стимулант с леко диуретично действие), фенилетиламин (лек антидепресант и стимулант с подобно действие на допамина и адреналина), скорбяла, разтворими диетични фибри и много малка част прости захари, етерични минерали, витамини, пантотенова киселина, триптофан (есенциална аминокиселина, която намалява тревожността), ендорфини - естествени опиати, които намаляват чувствителността към болката.
 Какаото и шоколадът увеличават нивото на серотонин в мозъка. Нивата на този невротрансмитер често са понижени при хора с депресия или при жените с ПМС.
 Флавонолите предотвратяват съсирването на кръвта, което може да възпрепятства кръвотока. Флавонолите в шоколада действат подобно на ниски дози аспирин. За хората, които не могат да вземат аспирин, приемането на богати на флавоноиди храни може да бъде полезен подход.
 Черният шоколад съдържа магнезий. Доказано е, че увеличава предменструалните прогестеронови нива, като по този начин облекчава и проблемите с ПМС, тъй като магнезиевият дефицит ги изостря.
 Черният шоколад е бил идентифициран чрез ORAC* с висок антиоксидантен капацитет. Във всеки 100 грама тъмен шоколад се съдържат 13120 ORAC, в сравнение с 5938 в една чаша ягоди или 13427 в чаша боровинки.



_________________________________________________________________________________________

*ORAC
Цитат
-
Цитат
Oxygen-radical absorbance capacity assay for antioxidants



Image: http://www.stockfreeimages.com/

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:37 от BG-Mamma™