Какво да правим с болките, предизвикани не от заболяване, а просто от растежа на детето?

Макар някои специалисти да отричат термина "болки на растежа", за 15% от децата те са реалност.

Всички деца се оплакват понякога от болки. Обикновено за това има някаква видима причина - одрано коляно, синини по глезените, отоци по челото. Но много деца, особено във възрастта от 6 до 8 години се оплакват от болки, за които няма видими причини. Ако болката е в глезена или коляното и се явява неочаквано нощем, без да е свързана с травми, най-вероятно е причинена от бързото израстване на детето.

Такива болки често озадачават родителите и даже лекарите. Те се появяват внезапно и предизвикват тревога. Добрият спортен лекар-травматолог може бързо да постави диагноза, ако се обърнете към такъв. Той ще успокои родителите и ще облекчи болката на страдащото дете.


Бързам да порасна

"Болки на растежа" се наричат тези болки в крайниците, които започват и спират без видима причина. Когато детето е в период на бърз растеж, костите му често се удължават по-бързо от мускулите и сухожилията. В резултат на това мускулите се разтягат, прилепват плътно до костите и притискат ставите, което предизвиква чувство за дискомфорт. Такива болки могат да безпокоят даже тригодишно дете, но са най-характерни за 6-8-годишна възраст. Те се появяват най-често вечер или през нощта, обикновено след бурен, активен ден. Около два часа след като детето е заспало, то се събужда с плач и оплакване за болка в единия или двата крака. Интензивността и локацията на болката могат да бъдат различни - предната повърхност на бедрото, коляното или прасеца. Детето не се преструва, въпреки че няма никакви признаци за травми или някакви заболявания. Температурата му е нормална, даже на мястото, където го боли, кожата изглежда нормално и липсват отоци.

За да облекчите неприятните усещания, внимателно масажирайте болезнената област и я разтрийте със спирт или друга течност или маз за разтривка, която ви е изписал лекарят. Можете да дадете на детето някакво обезболяващо и безвредно противовъзпалително средство. Понякога помага и топлата вана. Всичко това ще помогне на детето да заспи. На сутринта то обикновено се събужда без никакви оплаквания.

Болките на растежа могат да безпокоят детето само веднъж или от време на време в продължение на някакъв период от неговия живот. Понякога те продължават година или две, а понякога се ограничават с еднократна проява. Но даже и болките да се възвръщат периодично, те стават по-редки и слаби и към деветата година обикновено изчезват.

За да проверите дали причината не се крие някъде другаде, лекарите препоръчват следния тест. Бавно сгъвайте и разгъвайте крака на детето в коляното и вижте дали се забелязва някакво ограничение на подвижността. Ако кракът не се сгъва нормално и свободно, ако болката пречи на обичайните ежедневни занимания на детето, ако забележите подутина, ако боли всеки път на едно и също, точно установено място, обърнете се към лекар.

Понеже болките на растежа са рядкост при децата над девет години, в такъв случай също се обърнете към лекар.


Болест на Осгуд-Шлатер

Всъщност, това не е болест. Това е хронично болезнено усещане в коляното, което се появява, когато детето рязко натовари колянната става. Обикновено се случва при спортуващи деца, такива, които имат добре тренирани бедрени мускули.

Продължителното пребиваване на колене или в клекнало положение, бягането и скачането са основните причини за това състояние. Детето се оплаква от болки в коленете, които се усилват при движение, то може да има проблеми с изпъването на краката след сгъване. Костната издутина под коляното (тибиален туберкул) става болезнена и може да се подуе.

Лекарите не знаят защо някои деца са засегнати от това заболяване. Счита се, че определено има връзка с наследствеността. Навремето се е смятало, че болестта на Осгуд-Шлатер се среща само при момчетата, но днес, когато и момичетата се занимават активно със спорт, от нея са засегнати еднакво и двата пола.

Ако подозирате, че детето ви страда от това заболяване, заведете го на лекар. Лечението зависи от това доколко стриктно следвате неговите препоръки. То се състои в:
  • Прекратяване на заниманията, които предизвикват болката;
  • Разтриване на болезнената област с лед 2-4 пъти дневно по 10-15 минути;
  • Прием на противовъзпалителните средства, които е изписал лекарят;
  • Ежедневни упражнения за разтягане на четириглавия мускул, както и на другите мускули на крака.

Препоръчват се също физиотерапия и топлинни процедури. При някои по-сериозно засегнати случаи може да се наложи и хирургично лечение.

 

Инфрапателарен тендинит ("коляно на скачач")

При претоварване може да се появи тъпа, нелокализирана болка в коляното. Ако тя е в предната му част под капачката, може би става въпрос за възпаление на сухожилието, наречено инфрапателарен тендинит или "коляно на скачач". Всяко дете, което много скача, рискува да получи синдрома на "коляното на скачача". Но най-често това се случва при децата на 8-12 години. Ако вашето дете е диагностицирано с това състояние, отнесете се сериозно към него, защото то се лекува трудно. Бягането, слизането по стълби, клякането и дългото седене със сгънати колене обикновено усилват болката.

Важно е лечението да започне навреме. То може да продължи от няколко дни до няколко седмици в зависимост от тежестта на протичане. През това време детето трябва да прекрати всички занимания със спорт и подвижни игри и да се старае по-малко да натоварва коленете. Неприятните усещания се понижават с помощта на противовъзпалителни средства и лед.

Когато детето се оправи, ще може да се върне към обичайните си занимания. Купете му чифт хубави маратонки с дебели пружиниращи подметки, които да омекотяват ходенето по твърдите повърхности.



Image: Ambro / FreeDigitalPhotos.net

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:31 от BG-Mamma™