Предимства и недостатъци

През по-голямата част от човешката история новородените са спели в близък контакт с майките си. Когато това не е било възможно, някой друг ги е поемал, докато мама си почине.

Но в днешно време, ако посетите което и да е родилно отделение, ще откриете новородените бебета, оставени да спят в малките метални креватчета.


Как се отразява това на бебето?

Учените изследвали 19 доносени, родени с Цезарово сечение бебета. Когато спели, бебетата били свободно повити и сложени в отворени плетени бебешки люлки близо до леглата на техните майки. На гърдите им били закачени електроди и били наблюдавани през две едночасови сесии. През едната, бебетата спели в плетената люлка, а през другата - кожа до кожа върху гърдите на техните майки.

Изследователите измерили вариабилността на сърдечната честота - показател за дейността на вегетативната нервна система. Като цяло, по-активна вегетативна нервна система означава, че са по-напрегнати.

След като всяко бебе е било изследвано при двете условия, учените сравнили резултатите и разликата била очевидна. При отделянето бебета изживявали 176% по-голям стрес и сънят им бил неспокоен, което при новороденото е равностойно на REM съня при възрастните. Когато детето спи в отделно креватче преходът между двата типа сън - активен и спокоен - не винаги се осъществява.

Близостта и допирът с родителите помагат за регулирането на жизненоважни функции - сърдечен ритъм, дишане, температура, нивата на конкретни хормони и др. Бебетата, които спят с родителите си, обикновено плачат по-малко и спят повече.

От друга страна е доказано, че контактът кожа до кожа има терапевтичен ефект. В експерименти при преждевременно родени бебета, при тези, които са били в тесен контакт, се наблюдавали по-добро здраве и по-бързо съзряване на мозъка.

В едно проучване бебета, разпределени на случаен принцип, били поставени в кувьози. От тях по-малко от половината показали сърдечносъдова стабилност.

Изследователите заключават, че бебетата се чувстват по-добре, когато са в близост до родителите си.

Но почакайте. А безопасността? А Синдромът на внезапната детска смърт? А задушаването по време на сън? Не е ли опасно това?



Отговорът зависи от детайлите. Едва ли някой се опитва да убеди родителите да спят с бебетата на гърдите си, но лозунгите като "Бебетата спят най-безопасно сами" са подвеждащи.

Синдромът на внезапната детска смърт или задушаване по време на сън, може да се случи както в креватчето, така и в леглото на родителите.

Разбира се, има хора, чиито навици и стил на спане ги правят опасни да споделят легло с кърмачетата. Бебетата, които спят с преуморени, в нетрезво състояние, пушили, дрогирани или употребили упойващи медикаменти родители, са изложени на особен риск.

Проучванията показват, че рискът от Синдром на внезапната детска смърт е 16 пъти по-голям, ако бебетата са изложени на тютюнев дим. Това се отнася и за двете - пренатална експозиция - т.е., бебета, чиито майки са пушили по време на бременност и постнатално излагане на дим. Къде е връзката, това все още не е ясно. Учените не знаят как точно тютюнопушенето влияе на бебето, но имат предположения, които ги навеждат на мисълта, че оказва влияние върху развитието на нервната система.

С оглед безопасността не е препоръчително да се заспива с бебе на ръце на стол, фотьойл, диван, водно легло, мека повърхност или хлътнал матрак. Ако родителите спазват няколкото прости правила, съвместното спане не е опасно.

Повечето изследователи са съгласни, че малките бебета трябва да спят в една и съща стая с родителите си и смятат, че най-сигурният и безопасен начин включва съвместно спане, без да споделят едно легло - т.е., поставянето на малко бебе в креватче или люлка на една ръка разстояние от неговия родител.

Родителите трябва да помислят за двете страни на уравнението. Почти всеки избор има своите ползи и негативи.



Оставянето на бебето да спи отделно - извън обсега на любящия родител - не е изключение и споменатото дотук не означава, че задължително трябва да се откажем от него. Но осъзнаването на негативите може да ни вдъхнови да открием полезни компромиси, както и повече време за контакт кожа до кожа. И бидейки непредубедени, със сигурност ще ни помогне да научим повече за нашите бебета... и за себе си.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:29 от BG-Mamma™